MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smok prezentuje swoje wdzięki podczas wystawy na wawelskim zamku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Gazur
Odlew rzeźby z sarkofagu Władysława Jagiełły
Odlew rzeźby z sarkofagu Władysława Jagiełły fot. Anna Kaczmarz
Sztuka. Wystawa "Dwa oblicza smoka" w Zamku Królewskim na Wawelu to próba przyjrzenia się, jak na przestrzeni wieków funkcjonowała figura smoka w kulturze i sztuce Krakowa.

Legenda o smoku wawelskim to jeden z mitów założycielskich Krakowa, a nawet Polski. Nic dziwnego, że stała się punktem wyjścia do szerokiego spojrzenia na historię wielkiego gada, którego podstępem zgładzić miał szewczyk Skuba.

W kolejnych salach zapoznamy się m.in. z budową i kubaturą Smoczej Jamy, jednej z turystycznych atrakcji Krakowa (znakomity model przestrzenny autorstwa Marka Suchowiaka, wyglądający niczym nowoczesna, abstrakcyjna instalacja).

Autor: Monika Jagiełło

Obejrzymy też obiekty znalezione podczas wykopalisk i rzeźbiarskie elementy architektury (jak znakomicie wpisana w aranżację rekonstrukcja romańskiego nadproża, modele zworników i odlew rzeźby z sarkofagu Władysława Jagiełły). Do tego sporo obrazów - i to nieraz uznanych artystów, jak Leon Kowalski, Witold Pruszkowski, Tadeusz Makowski (nietypowe dla jego stylu obrazy) oraz Marian Wawrzecki.

Niestety, nie wszystkie prezentowane tu prace są malarstwem najwyższej próby. W przypadku takich wystaw jednak często nie chodzi o to, by pokazywać arcydzieła, ale by z pomocą dzieł sztuki móc opowiedzieć o jakimś zjawisku. I to akurat w dużym stopniu na Wawelu się udaje.

Na uwagę zasługuje tu portret "Stanisław Szukalski jako Krak" Vastimila Hofmana. Ukazany na obrazie artysta, znany jako Stach z Warty, miał swoją koncepcję przebudowy Wawelu w dwudziestoleciu międzywojennym. Gdyby wygrał wyścig z Adolfem Szyszko-Bohuszem, w jamie wawelskiej znajdowałby się... polski Panteon.

Na szczególną uwagę zasługują na pewno dzieła współczesne, jak smok-zabawka, zaprojektowany przez słynną Zofię Stryjeńską, i brosza przedstawiająca walkę Krakusa ze smokiem autorstwa Henryka Grunwalda.

Na wystawienniczy hit lata raczej ta wystawa się nie zapowiadała. Obawiałem się, że będzie raczej nudnym przeglądem szkiców wielkiego gada z zamkiem wawelskim w tle. A tu niespodzianka. Nawet aranżacja, a także wybranie na wystawę ciągu małych sal, przypominających budowę jamy, to akurat dobre posunięcie.

Jeśli czegoś tu mało, to socjologicznego spojrzenia na ten fenomen, wyostrzenia choćby pogańskiego i chrześcijańskiego spojrzenia na smoka. Ale ciekawostek nie brakuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski