Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smartfon dobry nie tylko dla geeków!

Artykuł Partnera
Nieustanny rozwój technologiczny sprawił, że telefony komórkowe, z jakimi jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia, niebawem staną się muzealnymi eksponatami. Czy ultra nowoczesne smartfony są urządzeniami, których powinniśmy się obawiać, czy może wprost przeciwnie?

Krótka historia przełomowego wynalazku

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszy na świecie telefon komórkowy został dopuszczony do użytku już w 1983 roku. Z pewnością właśnie wtedy nastąpił punkt przełomowy w komunikowaniu się między ludźmi. Wcześniej można było mówić o czymś podobnym, kiedy szwedzki wynalazca Aleksander Graham Bell stworzył telefon stacjonarny.

Pierwsze komórki nazywane przez ludzi pieszczotliwie mianem „cegieł” z racji swoich ogromnych rozmiarów dalekie były od ideału, jednak bez większego trudu spełniały swoją zasadniczą funkcję, czyli umożliwiały nawiązywanie połączeń głosowych. Wysłanie pierwszej wiadomości tekstowej SMS nastąpiło dopiero 3 grudnia 1992 roku. Musiało upłynąć trochę czasu, zanim wdrożono kolejną funkcjonalność do sieci komórkowej. Jak można było się spodziewać, z czasem telefony zmniejszały swoje rozmiary i kolejne generacje tych urządzeń stały się na tyle niewielkie, że zamiast do torby z zakupami, mieściły się do kieszeni naszych spodni. Stopniowo można było zauważyć także dodawanie nowych funkcji, co pozwalało uczynić komórkę swego rodzaju organizerem.

Rewolucją w samych telefonach komórkowych było odejście od ekranów monochromatycznych i dodanie chwilę potem do tych urządzeń aparatów cyfrowych. Modele niewyposażone w takie funkcje szybko odeszły w niepamięć, gdyż dosłownie niemal każdy chciał mieć pod ręką urządzenie, które umożliwi zrobienie zdjęcia i podzielenie się nim za pomocą np. wiadomości MMS. Kiedy wydawało się, że poza poprawianiem jakości wyświetlacza, optyki, czy rozmiaru pamięci wewnętrznej nie powinniśmy się spodziewać niczego nowego, zostaliśmy zaskoczeni premierą pierwszego na świecie smartfona. Czym różnił się od typowego telefonu komórkowego? Przede wszystkim kształtem, gdyż klawiatura została zastąpiona wyświetlaczem dotykowym, stąd urządzenie to przywodziło na myśl niewielki tablet. Poza tym taki sprzęt był stworzony do komfortowego przeglądania zasobów sieci, dzięki możliwości zainstalowania na nim przeglądarki internetowej czy też swojego ulubionego komunikatora. Produkowane natomiast obecnie najnowsze smartfony są udaną ewolucją swoich technologicznych przodków.

Dobrodziejstwa systemu operacyjnego Android

Bez wątpienia smartfony nie byłyby tym, czym dziś są, gdyby nie fakt, że można je dostosować do rozmaitych potrzeb. To wszystko za sprawą ogólnodostępnego sklepu z aplikacjami, do którego dostęp ma każdy użytkownik urządzenia. Przypomina to swego rodzaju market, gdzie jednym kliknięciem dodajemy do naszego smartfona interesujący nas program.

Sklep Play działający w ramach mobilnego systemu operacyjnego firmy Google posiada w zasobach ponad milion aplikacji. Podzielone na kategorie tematyczne i sprawdzone pod kątem wirusów są gotowe do zainstalowania na naszym urządzeniu. Okazuje się, że ten sam smartfon może już po chwili zyskać zupełnie inną funkcjonalność, w zależności od tego, jakie potrzeby ma jego użytkownik. Jeszcze do niedawna musieliśmy się w wielu przypadkach posługiwać komputerem lub urządzeniami pobocznymi, dziś najnowsze smartfony są w stanie zastąpić nam to wszystko bez większego trudu. Spora w tym zasługa coraz lepszych parametrów technicznych. Mocne procesory, odpowiednia ilość pamięci RAM pozwala np. odtwarzać lub nagrywać filmy w jakości 4K, obsługując w tle szereg innych aplikacji. Urządzenia nawigacyjne montowane pod szybą też powoli odchodzą do lamusa, ponieważ w smartfony doskonale sprawdzają się w wyznaczaniu tras przy użyciu najnowszych map pobieranych na bieżąco z Internetu.

Urządzenie na miarę segmentu premium

Rozrzut cenowy w przypadku smartfonów jest na tyle duży, że osoba niebędąca na bieżąco z nowinkami technologicznymi nie do końca zdaje sobie sprawę, czym jest to spowodowane. Często zastanawia się nad tym, jaki smartfon byłby najlepszy na jej potrzeby. Zakup nowego urządzenia można porównać do kupna samochodu. Nawet jeżeli jeździmy nad wyraz spokojnie, mocy nigdy nie za wiele, bo nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebna.

Dysponując odpowiednimi środkami, warto zwrócić uwagę na najwyższy segment smartfonów. Urządzenia z tej półki są niesamowicie płynne w działaniu nawet wtedy, gdy w tle uruchomionych jest mnóstwo innych aplikacji. O użyteczności szybkości w działaniu można się przekonać np. wtedy, gdy chce się szybko uruchomić aparat i uwiecznić niepowtarzalny moment. Poza tym optyka stosowana we flagowych modelach jest tak dobra, że nie zawodzi nawet w gorszych warunkach oświetleniowych.

Na odbywających się niedawno targach MWC tytuł najlepszego smartfona otrzymał Sony Xperia XZ Premium. Mający wejść niebawem do sprzedaży przełomowy model japońskiego producenta nie miał sobie równych, zwłaszcza pod kątem parametrów technicznych. Ekran o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości 4K, aparat fotograficzny Sony Exmor z obiektywem o jasności f/2.0, 64 GB pamięci wewnętrznej i mnóstwo innych innowacji „zapakowanych” w wodoszczelnej obudowie. Więcej informacji na jego temat oraz pełnej gamy modelowej marki Sony można znaleźć tutaj: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/.

Niezależnie od wieku, nastawienia do technologicznych innowacji warto przekonać się do wynalazków, jakimi są najnowsze smartfony. Wydajne niczym laptop, mające funkcjonalność aparatu fotograficznego, czy nawigacji przydadzą się w najmniej oczekiwanym momencie. Dzięki nim jesteśmy w stanie być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami w erze mediów społecznościowych, a gdy zajdzie taka potrzeba, zawsze możemy zwyczajnie zadzwonić lub wysłać wiadomość tekstową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski