Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słomniki. Ośrodek pozytywnej energii

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Burmistrz Paweł Knafel wskazuje, że zakończyły się prace przy drugim etapie budowy ośrodka zdrowia
Burmistrz Paweł Knafel wskazuje, że zakończyły się prace przy drugim etapie budowy ośrodka zdrowia Fot. Barbara Ciryt
Zakończył się drugi etap prac przy budowie przychodni zdrowia w Słomnikach. Budynek w technologii pasywnej ma być gotowy do połowy 2018 roku. Z przetargu wynika, że gmina wyda na niego około 6 mln złotych.

Urzędnicy i inspektorzy nadzoru wizytowali budowany ośrodek zdrowia. Po odbiorze prac gmina zapłaci wykonawcy kolejną transzę ponad 1,1 mln zł. Tyle samo płaciła w połowie roku za pierwszy etap robót. Teraz obiekt jest w stanie surowym z oknami i drzwiami.

- Całość prac podzieliliśmy na pięć etapów. Dwa są zakończone. Kolejne dwa będą w przyszłym roku, a z ostatnim wykonawca ma się uporać w 2018 roku - mówi Paweł Knafel, burmistrz Słomnik. - Podział inwestycji jest korzystny również dla gminy, bo zapłatę mamy rozłożoną na trzy lata. Sfinansowanie wszystkiego w 2018 roku bardzo obciążyłoby budżet gminy. Ponadto wykonawca, dostając pieniądze po każdym etapie, nie musi kredytować naszego zadania i nie traci płynności finansowej - dodaje szef gminy.

Ośrodek, a właściwie Specjalistyczne Centrum Usług Medycznych to czwarty publiczny budynek w technologii pasywnej w tej gminie. Słomniccy samorządowcy są przekonani do budowy tego typu obiektów. To budynki mocno izolowane z zastosowaniem alternatywnych źródeł ciepła. Są tak skonstruowane, żeby odbierać ciepło z otoczenia, kumulować je i oddawać do wewnątrz.

Burmistrz Knafel powtarza, że utrzymanie takiego budynku jest kilkakrotnie tańsze niż tradycyjnie. Czasem śmieje się, że obiekt pasywny można ogrzać świeczką. - Budowa energooszczędnego obiektu jest nieco droższa, ale nie przekracza 20 proc., a po przetargach bywa, że znacznie mniej. Ponadto na taki budynek można otrzymać dofinansowanie z programu Lemur, o co staramy się. Poziom tego dofinansowania - w najmniej korzystnej sytuacji - pokrywa dodatkowe koszty związane z technologią pasywną, a bywa, że jest znacznie większe, wiec ostatecznie budowa wychodzi taniej - mówi burmistrz Słomnik.

Specjalistyczne Centrum Usług Medycznych powstaje jako obiekt dwukondygnacyjny z gabinetami lekarskimi i zapleczem dla obsługi medycznej na parterze oraz częścią administracyjną na piętrze. Przewidziane są miejsca na sześć gabinetów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz gabinety dla specjalistów: okulisty, ginekologa, chirurga, gabinet zabiegowy, sala na USG. Są dwa hole - poczekalnie, zaplecze sanitarne i magazynowe, miejsce stacjonowania karetki i zaplecze dla zespołu ratowników.

Spora część obiektu jest budowana z myślą o najmłodszych. Są poradnie dla dzieci chorych i zdrowych, kącik do zabawy, pokój matki i dziecka.

Piętro zajmą pomieszczenia biurowe z salą konferencyjną i archiwum oraz zaplecze dla pracowników. Do budynku jest pięć wejść i wjazd karetki, dwa zjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz dwa parkingi po obu stronach obiektu. Na zewnątrz zaplanowano zieleniec z fontanną i ławkami.

Na nowy ośrodek zdrowia mieszkańcy i personel placówki czekają od lat. W obecnej przychodnia zdrowia jest o połowę mniej miejsca niż w nowo budowanym obiekcie.

- Nasz ośrodek zajmuje parter budynku Urzędu Miasta i Gminy. Mamy tu naprawdę ciasno i na pozyskanie nowych pomieszczeń w tym miejscu już nie było szans. Dlatego jedynym wyjściem była budowa nowego ośrodka - mówią anonimowo pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słomnikach.

Kolejnym problemem w tym miejscu jest fakt, że pacjenci przyjeżdżający do placówki mają czasem spore kłopoty, żeby zaparkować w jej pobliżu. Parking jest dzielony między urząd, przychodnię i okoliczne punkty handlowe i usługowe. Przy nowej siedzibie ośrodka zdrowia nie będzie takich kłopotów, bo przewidziane są dwa duże parkingi.

A miejsce po obecnej placówce zostanie zagospodarowane na potrzeby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, placówki rehabilitacyjnej oraz na dzienny dom pobytu dla osób starszych, który ma zamiar tutaj prowadzić kielecka Caritas.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski