Skażona Odra i tysiące martwych ryb. Czy czeka nas katastrofa ekologiczna? Jaki wpływ zanieczyszczenie będzie miało na przyrodę?

Justyna Madan
Justyna Madan
Z Odry wyłowiono tony śniętych ryb, sytuacja jest monitorowana w pięciu województwach. Jak skażenie wpłynie na środowisko i wodne życie?
Z Odry wyłowiono tony śniętych ryb, sytuacja jest monitorowana w pięciu województwach. Jak skażenie wpłynie na środowisko i wodne życie? Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Chociaż zanieczyszczenie Odry nie powstało dzień czy dwa dni temu, ponieważ już miesiąc temu wędkarze alarmowali, że na dopływie Odry, Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i piana, dopiero w ostatnich dniach o sprawie zrobiło się głośno. Zanieczyszczenie się przemieszcza, a to, co dzieje się w rzekach ma również wpływ na Morze Bałtyckie. Pojawiają się niepokojące komunikaty o katastrofie ekologicznej. Jak ta sytuacja wpłynie na środowisko?

- W związku z zatruciem rzeki Odry nieznaną substancją i masowym śnięciu ryb, zaleca się unikanie wędkowania na Odrze i absolutnie nie konsumowania złowionych ryb – zaalarmował we wtorek, 9 sierpnia Polski Związek Wędkarki w Zielonej Górze.

Natomiast wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu informuje, że do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku poprzez zanieczyszczenie wód powierzchniowych, co spowodowało obniżenie jakości wody oraz zniszczenie w świecie zwierzęcym.

Skażona Odra. Co się właściwie stało?

Już pod koniec lipca 2022 pojawiły się pierwsze sygnały o śniętych rybach w województwie dolnośląskim. Alarmowali wędkarze, niestety działania nie zostały podjęte od razu. Obecnie woda jest brunatna, nieprzyjemnie pachnie, a życie rzeczne wymiera.

Pierwsze wyniki badań próbek wody wrocławski WIOŚ podał do publicznej informacji 3 sierpnia. Nie stwierdzono „przyduchy”, czyli odtlenienia wody w rzece, ale badania wykazały wysoki poziom tlenu. - Wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie – podano w komunikacie.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska działa już na obszarze pięciu województw, przez które przepływa Odra, aż do jej ujścia. Na dwóch odcinkach, w województwie dolnośląskim i lubuskim, zaobserwowano śnięcie ryb. W żadnym z województw nie zaobserwowano mezotylenu. Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem. Z rzeki wyłowiono tysiące śniętych ryb. Zawiesina i ryby przemieszczają się. Z wędkowania i wszelkich celów rekreacyjnych w Odrze należy się obecnie powstrzymać do czasu ustąpienia zagrożenia.

Tylko w jeden weekend w rejonie Oławy, Polski Związek Rybacki usunął niemal 8 ton martwych ryb. – To, co dzieje się w rzekach, ma także wpływ na Bałtyk. Przyglądamy się sytuacji w Odrze z dużym niepokojem – poinformowała Fundacja Mare w mediach społecznościowych.

- Najtrudniejsza sytuacja na obszarze zarządzanym przez RZGW we Wrocławiu jest obecnie obserwowana w Słubicach w województwie lubuskim. Pracownicy terenowi i techniczni Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze od godzin porannych biorą udział w wyławianiu martwych i śniętych sztuk na Odrze w tej miejscowości. Podobne działania są obecnie prowadzone w Cigacicach i Krośnie Odrzańskim, gdzie wspólnie z PZW odłowiono w ostatnich 2 dniach około 4 ton ryb, które przekazano do utylizacji – poinformował 11 sierpnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Dodano również, że „sytuacja bardzo powoli się stabilizuje i wraca do normy, ponieważ nie ma kolejnych sygnałów o nowych ogniskach występowania zjawiska masowego śnięcia ryb na innych niż wcześniej odnotowane lokalizacjach Odrzańskiej Drogi Wodnej”.

Więcej informacji na temat zatrucia przeczytacie w tym artykule:

Jak zanieczyszczenie Odry wpłynie na przyrodę?

- Oczywiście to wielka strata, te tysiące martwych ryb w drugiej największej polskiej rzece. Mamy nadzieję, że sprawcy zatrucia zostaną zidentyfikowani i poniosą odpowiedzialność. Nie możemy jednak zapominać o innych krzywdach, które jako ludzie wyrządzamy rzekom i żyjącym w nich stworzeniom – mówi Katarzyna Bilewska, szefowa zespołu komunikacji Greenpeace Polska.

Bilewska tłumaczy, że wywołany przez człowieka kryzys klimatyczny podgrzewa wodę w rzekach i odbiera im tlen, nawozy i odchody zwierząt hodowlanych, w związku z coraz bardziej przemysłowym rolnictwem, zatruwają rzeczne życie. - Pycha i nieprzemyślane decyzje rządzących, którzy chcą regulować rzeki, stawiać tamy, betonować brzegi, prowadzą do zaniku wielu gatunków rzecznych zwierząt i roślin – alarmuje.

- Aby obecna odrzańska katastrofa nie stała się naszą codzienną normą, musimy pilnie walczyć z kryzysem klimatycznym, ograniczyć przemysłowy chów zwierząt i przywrócić dzikość, gdzie się tylko da! Ratujmy nasze rzeki – podsumowuje Katarzyna Bilewska.

- Skażenie Odry wywoła długofalowe skutki dla jej ekosystemów i może wpłynąć również na środowisko Bałtyku, jeśli substancja chemiczna, która na razie nie jest znana, tam dotrze. Już dziś wiemy od wędkarzy i przyrodników z terenu, że oprócz martwych ryb zdarzają się obserwacje martwych bobrów, ptaków, żab, oraz zanik małży - alarmuje Katarzyna Czupryniak, specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Wodnych, Fundacja WWF Polska.

Ekspertka dodaje, że wielu konsekwencji nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć, zwłaszcza nie znając dokładnej przyczyny śmierci tych zwierząt, ale można być pewnym, że konsekwencje nastąpią. - Na pewno przestrzegamy przed kontaktem z wodą Odry, kąpielami, połowem i spożywaniem ryb. Zalecamy ostrożność - mówi Czupryniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.