Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarga na czynność komornika

Kamil Gąsior, radca prawny
Twój prawnik radzi. Właściwym organem prowadzącym sądowe postępowanie egzekucyjne jest co do zasady komornik sądowy. Podejmuje on szereg czynności egzekucyjnych, które mogą być kwestionowane za pomocą skargi na czynność komornika, uregulowanej w artykule 767 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z kodeksową regulacją skarga może być wniesiona nie tylko na czynność komornika, ale również na zaniechanie dokonania czynności. Dla przykładu skarga może dotyczyć zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, zajęcia prawa czy zaniechania podjęcia przez komornika określonej czynności. Osobą uprawnioną do wniesienia skargi jest dłużnik, wierzyciel, a także osoby trzecie, których prawa zostały przez czynność lub zaniechanie komornika naruszone lub zagrożone.

Skargę wnosi się na piśmie do sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dokonania przez wierzyciela wyboru komornika sądem właściwym dla rozpoznania skargi będzie sąd, który byłby właściwy według zasad ogólnych. Skargę należy wnieść w terminie tygodnia od dnia czynności, gdy skarżący był obecny przy czynności lub był o niej prawidłowo zawiadomiony.

W innych wypadkach skargę wnosi się w terminie tygodnia od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności, a przy zaniechaniu – w terminie tygodnia od dnia, kiedy czynność powinna być dokonana. Wnosząc skargę, należy pamiętać, iż podlega ona opłacie w wysokości 100 złotych. Może być ona uiszczona w znakach opłaty sądowej, w kasie sądu lub na rachunek bankowy właściwego sądu.

Skarga powinna również czynić zadość wymaganiom pisma procesowego. Oznacza to, że powinna wskazywać sąd, do którego jest wnoszona, strony, ich przedstawicieli, adresy, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku, ewentualne dowody, podpis skarżącego oraz wymienienie załączników. Niezależnie od powyższego skarga powinna wskazywać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności oraz uzasadnienie. Należy również pamiętać o załączeniu odpisów dla komornika oraz stron.

Skarga nie ma charakteru suspensywnego, tj. nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej czynności. Dlatego też warto niekiedy zamieścić w skardze wniosek o zawieszenie postępowania lub wstrzymanie dokonania czynności.

Należy również pamiętać, że skarga wniesiona po terminie, nieopłacona, niedopuszczalna oraz taka, której braków nie uzupełniono w terminie, podlega odrzuceniu. Na postanowienie w przedmiocie odrzucenia skargi przysługuje zażalenie.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski