MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skała. Ocenią, ile gazu i ciepła potrzebuje gmina

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina sprawdzi, czym mieszkańcy zechcą ogrzewać swoje domy
Gmina sprawdzi, czym mieszkańcy zechcą ogrzewać swoje domy Fot. Barbara Ciryt
Plan zaopatrzenia w energię pokaże, skąd ją czerpać i jak zagospodarować nadwyżki.

Skała przygotowuje kompleksowy plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i gaz. Ma on pokazać, jakie jest zapotrzebowanie gminy na te produkty i paliwa grzewcze. Samorządowcy chcą wyliczyć przy okazji, jakie będą potrzeby gminy w przyszłości wraz z jej rozwojem gospodarczym i urbanistycznym.

Posiadane tego planu jest obowiązkiem gminy. Kilka samorządów podkrakowskich przygotowało takie dokumenty, inne są w trakcie opracowywania.

- Chcemy przygotować ten plan razem z planem gospodarki niskoemisyjnej. To dwa dokumenty przydatne przy staraniu się o pieniądze na walkę z niska emisją. Wykonawca naszego planu przeanalizuje i zweryfikuje obecne zapotrzebowanie na energię elektryczną, paliwa gazowe i stałe do produkcji ciepła. Dzięki temu będziemy mieli zweryfikowaną informację na jakie paliwa może być największe zapotrzebowanie w przyszłości w perspektywie kilku lub kilkunastu lat - mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały.

Lada dzień będzie wiadomo, jaka firma wygra przetarg na przygotowanie takiego opracowania. - Planujemy wydać na ten dokument od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - mówi Beata Domagała-Głowacka z Urzędu Miasta i Gminy Skała.

W tym planie trzeba będzie określić także możliwości produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz wskazać, gdzie można będzie wykorzystać ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii. - Kompleksowy plan zaopatrzenie w energię i ciepło ma wskazać również możliwości oszczędzania tych produktów i zakupu energii, a być może także ciepła, we współpracy z innymi samorządami - dodaje urzędniczka ze Skały.

W Skale powstała strefa gospodarcza, będzie także budowana obwodnica miasta. Władze liczą na osiedlanie się nowych firm i zakładów pracy, a co się w tym wiąże, wzrost zapotrzebowania na energię i ciepło. Trzeba sprawdzić oczekiwania przedsiębiorców - czy potrzebują bardziej paliw gazowych czy stałych.

- W całej gminie jest sieć gazowa. Jest możliwość korzystania z niej, ale na razie mieszkańcy niechętnie ogrzewają domy gazem. Choć ostatnio pojawiają się przypadki wymiany pieców na gazowe, ale tu warunkiem jest kompleksowe docieplenie domów, termomodernizacja ścian i wymiana okien. Inaczej ogrzewanie gazowe jest zbyt kosztowne - podkreśla burmistrz Durłak.

W gminie Skała jest mocno zanieczyszczone powietrze. Samorząd przygotowuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, żeby szukać możliwości pozyskania środków zewnętrznych na dofinansowanie wymiany w prywatnych domach mieszkańców starych kotłów na ekologiczne .

Obecnie gmina promuje programy wymiany pieców z możliwością uzyskania dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Dotacje w ramach tego projektu można uzyskać w wybranych sześciu bankach, z którymi fundusz podpisał stosowne umowy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski