Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem głównych postulatów małopolskich przedsiębiorców

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła plan rządu
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła plan rządu fot. ANDRZEJ BANAŚ
Po V Forum Dziennika Polskiego. Od stabilnych przepisów po powszechny obowiązkowy samorząd gospodarczy.

Oto kluczowe postulaty uczestników V Forum Przedsiębiorców Małopolski, które odbyło się 6 czerwca w EXPO Kraków:

1. Stabilność przepisów. Lepsze jest niedoskonałe, ale trwałe i przewidywalne prawo niż ciągłe jego „naprawianie”. Kluczowe ustawy podatkowe były nowelizowane po 40 i więcej razy. Nikt ich dzisiaj nie ogarnia, problemy mają nawet profesjonalni doradcy, a co dopiero przeciętni przedsiębiorcy.

2. Minimum regulacji. Należy uchwalać tylko te przepisy, które są absolutnie konieczne, część regulacji niczemu nie służy, a nakłada obowiązki na firmy. Trzeba przyjąć dwie zasady: „UE plus zero” (przy wdrażaniu unijnych przepisów nie dokładać do nich własnej legislacji) oraz brytyjską „one in - one out” (warunkiem uchwalenia nowej ustawy jest skasowanie przynajmniej jednej starej).

3. Kluczowe przepisy trzeba napisać od nowa. Chodzi zwłaszcza o ordynację podatkową oraz kodeks pracy - ich dalsza łatanina nie ma sensu, bo już dziś są niejasne, zagmatwane i nie przystają do rzeczywistości.

4. Trzeba jak najszybciej powołać powszechny obowiązkowy samorząd gospodarczy, reprezentujący ogół przedsiębiorców. Jego dział prawny będzie wspierał firmy w kontaktach i sporach z wszelkimi instytucjami (skarbówka, ZUS, PIP). Dział legislacyjny będzie opiniował i zatwierdzał wszystkie akty prawne, na poziomie centralnym i lokalnym. Dział promocji będzie lobbował na rzecz polskich firm na arenie międzynarodowej (za sprawą globalizacji coraz więcej przepisów dotyczy naszych przedsiębiorców). Dział edukacji będzie zarządzał szkolnictwem zawodowym. Dział arbitrażu będzie rozstrzygał większość sporów między przedsiębiorcami, co znacząco odciąży sądy i usprawni dochodzenie sprawiedliwości. Dział ekspercki wesprze sądy gospodarcze.

5. Pilnie potrzebna jest ustawa regulująca kompleksowo problem sukcesji w firmach rodzinnych działających w różnej formie.

6. Gospodarka, głupcze! Partyjne spory i polityczne rozgrywki nie mogą wziąć góry nad kwestiami gospodarczymi. Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (tzw. plan Morawieckiego) powinien być punkt po punkcie konkretyzowany w uzgodnieniu z przedsiębiorcami, docelowo - z samorządem gospodarczym - i wprowadzany w życie. W pierwszym rzędzie należy zrealizować punkty służące uwolnieniu przedsiębiorczości i wspieraniu rozwoju oraz ekspansji polskich firm prywatnych. Jeśli tzw. czysta polityka w tym przeszkadza, należy ją uporządkować, by służyła nadrzędnemu celowi - wzrostowi gospodarczemu, który zaprowadzi Polskę i Polaków do globalnej ekstraklasy.

7. W rządzie musi być jeden i tylko jeden ośrodek władzy zawiadujący gospodarką. Polityka resortu finansów lub resortu pracy nie może być sprzeczna, ani w żadnym punkcie niezgodna z założeniami planu Morawieckiego i deklaracjami ministerstwa rozwoju składanymi przedsiębiorcom. Słuszne poprawianie kondycji materialnej najuboższych nie może pozbawić kraju i polskich przedsiębiorców środków na rozwój, zwłaszcza inwestycje. Zaostrzenie polityki podatkowej musi dotyczyć oszustów, a w żadnym razie nie może się przejawiać w nękaniu uczciwych firm, zwłaszcza drobnych, najbardziej bezbronnych.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski