MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Separacja – co napisać w pozwie o nią (cz. 2)

Katarzyna Borek
Zanim uznasz swoje małżeństwo za skończone, nawet tylko przejściowo, podejmij próbę ratowania związku podczas terapii
Zanim uznasz swoje małżeństwo za skończone, nawet tylko przejściowo, podejmij próbę ratowania związku podczas terapii Fot. 123RF
Prawo rodzinne. Życiowe sytuacje małżeńskie często bardzo się od siebie różnią. Każdy pozew o separację musi jednak zawierać elementy stałe

Choć życiowa sytuacja każdego związku jest inna, to każdy pozew o separację musi zawierać elementy stałe.

Co trzeba umieścić w pozwie
1. Trzeba podać adres sądu, który jest właściwy do tego, by rozpatrzyć nasz wniosek.
* Jest to sąd okręgowy właściwy dla ostatniego miejsca wspólnego zamieszkania małżonków - jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym stale przebywa.
* Jeśli nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, pozew należy złożyć do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i tej podstawy nie ma - do sądu miejsca zamieszkania powoda (składającego).

2. Wymieniamy strony postępowania - ich imiona, nazwiska, adresy obojga małżonków, numery PESEL.

3. Określamy swoje żądania - czyli orzeczenie separacji.

4. W dalszej części pozwu, w zależności od sytuacji, trzeba określić żądanie w zakresie opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, alimentów, kontaktów, zasądzenia zwrotu kosztów procesu od drugiego współmałżonka, podziału majątku itd.

Dobra rada: generalnie w pozwie powinniśmy zawrzeć wszystkie sprawy, które naszym zdaniem powinny być uporządkowane podczas takiej sądowej rozprawy.

4. Potem musimy uzasadnić potrzebę złożenia pozwu. Czyli wyjaśnić, z jakiego powodu chcemy uzyskać separację.

Warto wiedzieć: w tym punkcie wyliczamy argumenty świadczące o rozpadzie naszego małżeństwa. Jeśli chcemy separacji z orzeczeniem winy, musimy wskazać jej dowody.

5. Należy też poruszyć kwestie dotyczące dzieci - napisać, czy jesteśmy małżeństwem bezdzietnym, czy posiadamy potomstwo. Jeśli tak, to w pozwie muszą znaleźć się dane wspólnych dzieci (płeć, imię, nazwisko, data urodzenia) i żądanie co do rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej.

6. Zamieszczamy też informacje dotyczące umów majątkowych małżeńskich. Jeśli przed zawarciem związku została spisana intercyza albo inna umowa regulująca kwestie finansowe w związku, należy o tym napisać.

7. Jeśli chcemy, by w naszej sprawie zeznawali świadkowie, musimy napisać, że wnosimy o przesłuchanie konkretnych osób (wymieniamy ich dane i adres).

8. Załączniki - ich listę publikujemy na samym końcu wniosku.

* W tym punkcie wymieniamy załączone do pozwu dokumenty - takie, które potwierdzą zawarte w nim informacje, a więc przede wszystkim skrócony odpis aktu małżeństwa.

Uwaga! W zależności od naszej konkretnej sytuacji mogą być to też skrócone odpisy aktów urodzenia wspólnych dzieci, zaświadczenie z pracy o zarobkach, dokumenty umożliwiające ustalenie wysokości należnych alimentów (rachunki, zaświadczenia o pozostawaniu pod opieką lekarza i wiążącą się z tym koniecznością kupowania leków itd.).

Ważne!
1. Pozew o separację piszemy w trzech egzemplarzach.

2. Każdy z nich musimy odręcznie podpisać.

Uwaga! Jeśli tego nie zrobimy, popełnimy błąd formalny, który powinien być przez nas uzupełniony.

Ile to kosztuje
Opłatę sądową stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o separację na zgodne żądanie małżonków.

Opłatę sądową stałą w kwocie 600 złotych pobiera się od pozwu o separację.

Konsultacja merytoryczna: Michał Wierzchowiecki, adwokat.

Ważne informacje
* Podejmując decyzję o separacji, powinniśmy też wiedzieć, jakie niesie ona ze sobą skutki związane z dziedziczeniem.
Gdy formalnie jesteśmy małżeństwem, to sprawa jest prosta - po śmierci jednego z małżonków drugi, z mocy ustawy, dziedziczy po nim wraz z dziećmi. Pamiętajmy przy tej okazji, że w skład tak zwanej masy spadkowej wchodzi nie tylko majątek, ale również i długi!

Gdy została orzeczona przez sąd separacja, nie ma dziedziczenia po zmarłym małżonku. Spadek w całości otrzymują dzieci. A gdy ich nie ma, dalsi krewni (w kolejności określonej ustawą).
Ale jeśli zmarły pozostawił testament i zapisał coś w nim małżonkowi, z którym pozostawał w formalnej separacji, ten będzie po nim dziedziczył. Dziedziczenie na mocy testamentu jest w tym przypadku ważniejsze niż z mocy ustawy.

* Nie mylmy separacji formalnej (tej orzeczonej przez sąd) z faktyczną (gdy małżonkowie nie żyją ze sobą, ale nie potwierdzili tego faktu orzeczeniem sądowym).
W tym drugim przypadku, nawet jeśli przykładowo nie żyli ze sobą 25 lat, to w świetle prawa pozostają małżeństwem. A zatem dziedziczą po sobie nawzajem (majątek i ewentualne długi).
* Może być też tak, że jeden z małżonków zmarł w trakcie postępowania sądowego o separację. Co wtedy?
Jeżeli to zmarły małżonek wniósł sprawę o separację i zażądał jej z winy drugiego małżonka, a żądanie to było w pełni uzasadnione w danych okolicznościach, to ten żyjący małżonek będzie wyłączony od dziedziczenia.

* A jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania małżonków żyjących w separacji?
To zależy od okresu, w jakim je zaciągali. Jeżeli zadłużenie powstało w trakcie trwania małżeństwa i przed orzeczeniem separacji przez sąd, odpowiedzialność ponosić będą wspólnie. Jeśli po - każdy z nich będzie odpowiadał za swoje długi.

* Pamiętajmy, że separacja, nawet ta orzeczona formalnie przez sąd, z założenie jest rozwiązaniem przejściowym.
Datego można ją przerwać - niezależnie od tego, czy trwała pięć miesięcy, pięć lat czy też 25 lat.

W świetle prawa
Adwokat Michał Wierzchowiecki wyjaśnia, kto może złożyć wniosek o separację i jak długo na nią poczekasz.
Kto może złożyć wniosek
* Pozew o separację może złożyć zarówno małżonek winny rozpadu związku, jak i ten niewinny. Pamiętajmy, że sąd może orzec separację z winy jednego z małżonków, z winy obojga albo również bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków.

Uwaga, ważna informacja
* Pamiętaj: o rozwód nie może wnioskować małżonek wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa - chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Prawo nie definiuje, czym jest wina. To okoliczności, a nie przepisy, wskazują na to, kto poprzez swoje naganne zachowanie spowodował rozpad pożycia danego małżeństwa.

On chce rozwodu, ona - separacji

* A co się dzieje w sytuacji, gdy jeden małżonek chce separacji, a drugi jest zdecydowany na rozwód i tego właśnie żąda w swoim pozwie?

Gdy jedno z małżonków żąda rozwodu, a drugie separacji, pierwszeństwo ma orzeczenie rozwodu, gdy istnieją do tego przesłanki materialnoprawne i procesowe. Orzeczenie sądu jest zależne od sytuacji w związku. Sąd może przychylić się do żądania rozwodu, gdy uzna, że uzasadniają to przedstawione dowody. Jeżeli zostanie on jednak oddalony, to nie jest to jednoznaczne z oddaleniem pozwu o separację. Ta sprawa rozpatrywana jest bowiem osobno.

Jak długo trwa
* Gdy małżeństwo nie posiada dzieci, orzeczenie separacji na zgodny wniosek małżonków może nastąpić już na pierwszej rozprawie. Od orzeczenia o separacji można składać apelację do sądu apelacyjnego. Prawo nie przewiduje jednak możliwości wniesienia skargi kasacyjnej.

Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków. Z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy - chyba że na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski