MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy potrzebują odpowiednich mieszkań

(GEG)
Duże, wielopokoleniowe domy z czasem mogą być obciążeniem
Duże, wielopokoleniowe domy z czasem mogą być obciążeniem Fot. 123RF
Rynek. Najczęściej seniorzy chcą zmienić mieszkanie na mniejsze, gdyż obecne nie przystaje do ich potrzeb, a jego utrzymanie może być kosztowne.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce jest ponad 6 mln osób w wieku 65+. To 15,8 proc. społeczeństwa. Już za siedem lat seniorem będzie co piąty mieszkaniec naszego kraju, a w roku 2050 – nawet co trzeci.

_– Oprócz powtarzanego tak często aspektu emerytalnego, warto pamiętać jeszcze o jednym: kwestii mieszkań, bo przecież potrzeby lokalowe emerytów są zupełnie inne niż młodych ludzi. Powinni o tym pamiętać deweloperzy i inne osoby czy instytucje działające na rynku mieszkaniowym _– podkreśla Marcin Krasoń z Home Brokera. Dodaje, że choć mówi się o nieprzesadzaniu starych drzew, to seniorzy coraz częściej chcą się przenieść. I wylicza kilka powodów zmiany miejsca zamieszkania.

Za duże i za drogie
Najczęściej seniorzy chcą zmienić mieszkanie na mniejsze, gdyż obecne nie przystaje do ich potrzeb, a jego utrzymanie może być kosztowne. – Duże mieszkanie trudniej jest przecież sprzątać, a i czynsz zawsze będzie wyższy – zauważa analityk Home Brokera.

W przypadku domu ma to jeszcze większe znaczenie, bo zadbać trzeba nie tylko o sam lokal, ale i działkę wokół niego. Szczególnie uciążliwe może to być zimą, gdy do obowiązków właściciela nieruchomości należy m.in. odśnieżanie chodnika wzdłuż posesji. Coraz więcej seniorów woli spokojniejszy kąt, w którym mniej będzie do robienia.

Ominąć trudności
Popularnym powodem chęci zmiany miejsca zamieszkania wśród seniorów są też problemy z samym mieszkaniem lub jego otoczeniem.

– To mogą być rzeczy prozaiczne jak podejście do klatki z niewygodnymi schodami czy brak windy – tłumaczy Marcin Krasoń. Jego zdaniem, w pewnym wieku takie szczegóły zaczynają coraz bardziej utrudniać codzienne życie i niektórzy dochodzą do wniosku, że nie ma się co męczyć.

Bliżej wnuków
Czasami dziadkowie chcą być po prostu bliżej wnuków, by móc się nimi zająć i choć trochę odciążyć swoje dzieci od obowiązków rodzicielskich.

Przez wiele lat w Polsce budowano duże domy licząc na to, że mieszkać w nich będą wielopokoleniowe rodziny. Tymczasem dzieci wynoszą się do innego miasta na studia lub za pracą, a duży dom zostaje. – _Potem rodzice migrują za dziećmi, bo łatwiej zmienić miasto zamieszkania emerytowi niż komuś, kto jest związany z danym miejscem przez pracę _– wyjaśnia kolejny powód zamiany Marcin Krasoń.

Trudna decyzja
Decyzja o przeprowadzce jest dla starszych osób zwykle trudna. Jeśli chcą zmienić mieszkanie ze względu np. na jego wielkość, to zwykle szukają czegoś w tej samej okolicy, by zmiana otoczenia nie była tak odczuwalna.

– Przy wyborze nowej nieruchomości należy pamiętać o możliwym ryzyku pogarszania się stanu zdrowia i kupić takie mieszkanie, by jego przystosowanie do potrzeb seniora było w miarę łatwe i __niedrogie – radzi specjalista z Home Brokera.

Według niego także deweloperzy powinni pamiętać, że seniorzy to coraz ważniejsza grupa klientów na rynku i że mają oni zupełnie inne oczekiwania niż młodzi ludzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski