Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd zdecyduje, kto wywiezie śmieci

Maciej Pietrzyk
Prawo. Gminy nie będą musiały już ogłaszać przetargów na wywóz odpadów. Ministerstwo Środowiska zapowiada zmiany, dzięki którym samorządy dostaną możliwość zlecania tego zadania spółkom komunalnym.

Obowiązek wyłonienia w przetargu firmy odpowiedzialnej za gospodarowanie odpadami, nałożyła na gminy w ubiegłym roku tzw. ustawa śmieciowa. Zgodnie z jej zapisami nie mogły one zlecić tego własnym spółkom z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych.

Przepisy takie od początku budziły sporo wątpliwości, które szybko potwierdziły się w praktyce. Przykładem tego jest małopolski Czorsztyn.

W 2010 r. podlegający tej gminie Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK) zainwestował ponad 700 tysięcy złotych w nowoczesny sprzęt do gospodarowania odpadami. Zakup w 85 proc. sfinansowała UE. Ale warunkiem było, że gmina będzie wywozić śmieci przynajmniej do marca 2017 r. W przeciwnym razie musiałaby zwrócić unijne dofinansowanie z odsetkami.

Kiedy więc weszły w życie nowe przepisy, władze Czorsztyna nie zorganizowały przetargu na wywóz śmieci – zadanie pozostawiono w rękach ZGK. Za to jednak gmina została ukarana grzywną w wysokości 10 tys. zł.

Po zapowiadanej przez resort środowiska nowelizacji ustawy śmieciowej, samorządy nie będą musiały już organizować przetargów. – I właśnie na takie rozwiązanie czekamy. Skoro zainwestowaliśmy w sprzęt i mamy odpowiednią liczbę ludzi, żeby samemu zadbać o wywóz śmieci, to powinniśmy mieć taką możliwość, a nie dostawać za __to kary – mówi Tadeusz Wach, wójt Czorsztyna. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, gmina uniknie kary za nierozpisanie przetargu. Na razie została ona odroczona przez krakowskiego inspektora ochrony środowiska do marca 2017 r.

Dr Zbigniew Grabowski, ekspert ds. gospodarowania odpadami z Politechniki Krakowskiej, proponowane przez ministra zmiany ocenia pozytywnie.

Przede wszystkim pozwolą one uniknąć takiej sytuacji, że gminy, które włożyły sporo pieniędzy w system wywozu i przetwarzania śmieci, przegrywają przetarg z firmami, które wystąpiły jedynie z __tańszą, ale już niekoniecznie lepszą ofertą – mówi dr Zbigniew Grabowski.

Ekspert dodaje, że zaletą zmian jest to, iż łatwiej kontrolować spółki gminne niż prywatne przedsiębiorstwa.

– _Jedynym minusem może być to, że spółki komunalne nie będą już miały żadnej konkurencji. Dlatego ceny wywozu mogą być wyższe, niż gdyby w przetargu występowała inna firma – _uważa dr Grabowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski