MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samochód jesienią i zimą

Redakcja
Dobór odpowiednich zimowych opon, kontrola prawidłowego ciśnienia w kołach, a także dobra żywotność akumulatora wpływają na stabilność i komfort jazdy. Z kolei umiejętne używanie świateł przeciwmgielnych pozwala zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i kultury na drodze. Ważny element wyposażenia auta, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, stanowi system ABS oraz dodatkowe narzędzia niezbędne zimą.

Jesienią i zimą warto szczególnie zadbać o samochód.

Dlaczego opony zimowe?

Zimowe ogumienie jest efektywne w użyciu przy określonej temperaturze. Letnie, twardsze opony, których mieszanka jest odporna na nadmiar ciepła, nie nagrzewają się dostatecznie przy niskiej temperaturze. Co za tym idzie, nie zapewniają dobrej przyczepności. Bardziej miękka guma opon zimowych przy temperaturze poniżej 7 stopni, zapewnia lepszą przyczepność, czego efektem jest krótszy czas hamowania, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Dodatkowo w oponach tych znajduje się więcej wyżłobień, dzięki którym woda czy też stopiony śnieg są lepiej drenowane.

Ciśnienie w oponach

Jest to element, który bez względu na sezon powinien być regularnie kontrolowany. Im trudniejsze warunki panują na drogach, tym większej uwagi wymaga. Przy zbyt niskim ciśnieniu boki opon uginają się, w efekcie nieodwracalnie zużywa się bieżnik. Bardzo często taka sytuacja prowadzić może do utraty panowania nad pojazdem. Problem stanowi także za wysokie ciśnienie, które powoduje zużycie bieżnika w części środkowej opony oraz nadmierną eksploatację elementów zawieszenia samochodu. Kompresory z miernikami ciśnienia udostępniane są nieodpłatnie na stacjach benzynowych. Prawidłowe wartości ciśnienia podaje producent samochodu w instrukcji użytkowania.

Nie tylko opony

Na szczególną uwagę zasługuje akumulator. Jest on elementem, który z różnych przyczyn (np. pozostawione włączone światła, niewystarczające ładowanie czy osłabiona innymi czynnikami żywotność) może ulec rozładowaniu. Warto przewozić w samochodzie przewody do uruchomienia silnika z innego źródła..

Światła

W Polsce obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Jesienią często występują zamglenia, co skłania wielu kierowców do używania świateł przeciwmgielnych. Polepszają one co prawda widoczność na drodze, ale mogą także oślepiać innych kierowców, co pogarsza warunki bezpieczeństwa.
Tylne światła przeciwmgłowe są bardzo silne i można ich używać tylko, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Zastosowanie przednich świateł przeciwmgłowych jest możliwe w szerszym zakresie, gdyż można ich używać w przypadku ogólnie zmniejszonej przejrzystości, spowodowanej deszczem czy mgłą. Trzeba jednak odpowiednio wyważyć ich stosowanie i reagować adekwatnie do zmieniających się warunków. W przeciwnym razie można oślepić kierowcę z naprzeciwka.
Błędem dość często spotykanym jest używanie długich świateł, które rozpraszają mgłę, ale dodatkowo pogarszają widoczność. Zwłaszcza kiedy mgła jest gęsta, przy użyciu długich świateł pojawia się biała ściana, w której trudno zobaczyć nadjeżdżający z przeciwka samochód.

System ABS

Bez systemu ABS, ostre hamowanie na zlodowaciałej, czy mokrej nawierzchni, może prowadzić do zmniejszenia przyczepności i blokowania kół samochodu. W takiej sytuacji pojazd nie reaguje na ruchy kierownicą i przestaje być sterowny. ABS przy ostrym hamowaniu ułatwia zachowanie dobrej przyczepności i kontrolę nad autem. Trzeba pamiętać o bardzo mocnym dociśnięciu pedału hamulca, aby zadziałał prawidłowo.

Dodatkowo zimą

Pamiętajmy o wymianie i używaniu zimowych płynów eksploatacyjnych (np. do spryskiwaczy) oraz o takich akcesoriach jak: skrobaczka do szyb, miotełka do śniegu oraz preparat do odmrażania zamków.
Autorem artykułu jest Ireneusz Tymiński, General Manager KBC Autolease Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski