MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są plany, żeby ochrzcić ulice w Naramie

(BCA)
Samorząd. Kolonia, Łaziec, Ustki, Podgórz, Dębówki, Nadlinie, Zapuszcze - to historyczne nazwy części Naramy, które mogą być wykorzystane do nadania nazw ulicom. Gmina przymierza się do ochrzczenia ulic, bo w tej intensywnie rozwijającej się wiosce osobom z zewnątrz coraz trudniej trafić pod konkretny adres.

Władze gminy, radni, sołtys i mieszkańcy wiedzą, że utrudnień związanych z nadaniem nazw już nie sposób uniknąć. Sołtys Naramy Tadeusz Wywiał zwracał kiedyś uwagę, że powstającym nowym domom są nadawane numery w kolejności, ale budowane są w różnych częściach wioski. Dojazd do nich sprawia mnóstwo kłopotów. Kurierzy, firmy dowożące materiały i meble do mieszkańców mają sporo kłopotów, by odnaleźć adresatów. Często proszą go, żeby wskazał poszukiwany dom.

- Opracowaliśmy już mapę z nazwami przysiółków, ale to tylko punkt wyjścia do nadania nazw ulicom. Wszystko może się zmienić, bo decyzja należy do właścicieli posesji położonych w tych miejscach - zaznacza Zbigniew Grzyb, wójt Iwanowic. Dla mieszkańców to poważne przedsięwzięcie, bo dotyczy zmian wszystkich dokumentów i ponoszenia kosztów. - Może jednak zmiany będą łatwiejsze do wprowadzenia, jeśli damy mieszkańcom rok na uregulowanie dokumentów - dodaje szef gminy.

Ostateczne decyzje o nazwach ulic zostaną podjęte na zebraniach mieszkańców. Uwagi i propozycje mieszkańcy mogą zgłaszać e-mailem do radnego Mariusza Barana na adres: [email protected]. Niektórzy dyskutują także na ten temat na internetowych forach społecznościowych.

Tam też wójt dzieli się swoimi spostrzeżeniami wójt. Mieszkający w centrum Naramy są zgodni co to tego, żeby główny plac w ich miejscowości nazwać imieniem Andrzeja Naramskiego, założyciela Naramy w 1440 roku, a ulicy biegnącej od tego placu, przy której stoi szkoła, remiza, kościół i cmentarz, dać nazwę ks. Ligorowskiego, budowniczego tutejszego kościoła.

Niektórzy mieszkańcy nie rozumieją dawnych, historycznych nazw i szukają po słownikach współczesnych słów na zastąpienie tradycyjnych, lokalnych nazw przysiółków. Inni przestrzegają, żeby w ten sposób nie zatracić wyjątkowości miejsca, nie zrezygnować z tego, co - jak mówią - tutejsze, naramskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski