Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rumianek - cenne olejki lotne

(DD)
Koszyczki rumianku zbieramy od maja do lipca
Koszyczki rumianku zbieramy od maja do lipca Fot. Wikipedia
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to jeden z najstarszych leków roślinnych - wzmianki o nim znajdziemy już u Dioskurydesa i Pliniusza. Nazwa rodzajowa Matricaria wywodzi się od łacińskiego mater - matka lub matrix - macica i nawiązuje do stosowania rośliny w chorobach kobiecych.

Przez wieki bowiem pomagał kobietom w ich dolegliwościach, wykorzystywany był też w chorobach żołądka i jelit oraz zewnętrznie na skaleczenia i owrzodzenia. Francuzi do dziś stosują rumianek jako odtrutkę na papierosy, kawę i alkohol.

Rośnie na polach, łąkach, ugorach i miedzach. Do uprawy wprowadza się także wyhodowane odmiany. Rumianek jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 40-50 cm. Początkowi zbieracze mylą go często z mniej wartościowymi, podobnymi roślinami. Przekrojony wzdłuż koszyczek kwiatowy rumianku jest wewnątrz pusty, u roślin podobnych - pełny. Jego zapach, szczególnie po roztarciu, jest intensywny; koszyczki kwiatowe innych roślin nie są tak aromatyczne.

Mnogość zastosowań, skuteczność oraz dostępność stawia rumianek na pierwszym miejscu pośród wszystkich roślinnych leków. Drobne, biało-żółte kwiaty zawierają substancje, które rzadko występują w świecie roślin - to przede wszystkim wyjątkowo duża ilość (nawet do 1,5 proc.) olejku eterycznego bogatego w związki o specyficznych właściwościach leczniczych.

Olejek zawiera chamazulen, który wykazuje właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne oraz bisabolol - działający przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, kojący podrażnioną, wrażliwą skórę, hamujący także nadmierny rozrost naskórka i gruczołów łojowych, przez co może być stosowany jako terapia wspomagająca leczenie zmian trądzikowych.

Poza olejkiem w koszyczkach rumianku obecne są flawonoidy (barwniki roślinne), w tym karotenoidy, które działają m.in. przeciwzapalnie i rozkurczowo; śluzy wykazujące działanie osłaniające, przeciwzapalne i zmiękczające; kumaryny działające uspokajająco, przeciwskurczowo, antyno-wotworowo, ponadto gorycze, żywice, cholina, witamina C i liczne sole mineralne (np. potas, mangan). Olejek rumiankowy ma nietypową ciemnoniebieską barwę, co jest spowodowane obecnością chamazulenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski