Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudawa. Staś Tarkowski - bohater "W pustyni i w puszczy" - z bańką mleka stoi na Rynku. Czeka na Henryka Sienkiewicza

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Figurka Stasia Tarkowskiego, niosącego nobliście mleko w bańce, stanęła na Rynku w Rudawie. Przychodzą tu mieszkańcy wioski, fotografują się przy figurce
Figurka Stasia Tarkowskiego, niosącego nobliście mleko w bańce, stanęła na Rynku w Rudawie. Przychodzą tu mieszkańcy wioski, fotografują się przy figurce Fot. Barbara Ciryt
Staś Tarkowski znów przybył do Rudawy z mlekiem. To chłopiec - pierwowzór bohatera powieści "W pustyni i w puszczy". Stoi na Rynku w Rudawie, bo to metalowa figurka, czeka tutaj na drugą postać - noblisty Henryka Sienkiewicza, który według planów ma tuż obok siedzieć na ławeczce. Ta atrakcja - ozdoba nowego zrewitalizowanego Rynku w Rudawie - powstała w 110. rocznicę pierwszego wydania książki "W pustyni i w puszczy" i przypomina historię, gdy Sienkiewicz spędzał w Rudawie lato. Tutaj odpoczywał. Bywał podobno w Rudawie kilka razy - tak wynika z jego listów, był m.in. w 1908 roku.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

Choć w literaturze można spotkać różne informacje wskazujące wzór bohatera powieści dla młodzieży "W pustyni i w puszczy", to w Rudawie nikt nie ma wątpliwości, że tutejszy Staś był pierwowzorem.

Gdy noblista Henryk Sienkiewicz wypoczywał w Rudawie w willi Domańskich, to na wycieczki po okolicy woził go woźnica w Niegoszowic Wojciech Tarkowski. A przyjeżdżając do willi przywoził też świeże mleko. Towarzyszył mu 5-letni syn Staś Tarkowski - mówi Marcin Cieślak, sołtys Rudawy.

Zaznacza, że te przejażdżki i dostarczanie mleka gościom z willi Domańskich miało dla Rudawy znaczenie historyczne. Tu pisarz poznał Stasia.

Dlatego nasz plan był taki, żeby na odnowionym Rynku w Rudawie, między nowo budowanym centrum kultury, a kościołem pojawiły się dwie figurki. Henryka Sienkiewicza, siedzącego na ławeczce i zbliżającego się do niego Stasia Tarkowskiego. Uznaliśmy też, że nasz Staś nie będzie miał strzelby, jak ten z opowieści - przemierzający Afrykę, ale będzie miał bańkę z mlekiem. Bo historia Stasia Tarkowskiego zaczyna się u nas, od tych wizyt i dostarczania mleka Sienkiewiczowi - wyjaśnia sołtys Cieślak.

Do tego pod nogami rudawskiego Stasia jest też kartka (to także metalowy odlew) , która w założeniu wypadła z notatnika noblisty i jest na niej napis: "Stasiu uczynię Cię sławnym" - Henryk Sienkiewicz.

Mieszkańcy Rudawy wiedzą, że w rodzinie Tarkowskich był przechowywany list od Henryka Sienkiewicza, o którym mówił m.in. wnuk tamtego Stanisława Tarkowskiego - Paweł Tarkowski, że pisarz zapewnił w tym liście, że Stasia uczyni sławnym, a potem jego nazwisko pojawiło się w jednej z najbardziej poczytnych przygodowych książek dla młodzieży. List podobno zaginął w czasie wojny, tak samo jak egzemplarz książki "W pustyni i w puszczy" z dedykacją pisarza dla rodziny Tarkowskich.

Kolejną ciekawostką jest to, że na grobie rodzinnym Tarkowskich pod informacją o urodzeniu i śmierci Stanisława jest napis: Bohater powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" - "Staś Tarkowski".

Historie związane z pobytem Sienkiewicza w willi Domańskich to wielka promocja Rudawy, której mieszkańcy - za sprawą Stasia Tarkowskiego - upodobali sobie powieść "W pustyni i w puszczy". Świętują za każdym razem okrągłe rocznice wydania książki. Teraz też tak było. Szkoła Podstawowa w Rudawie i szkolna biblioteka organizują konkursy dla uczniów, mobilizują do zgłębiania wiedzy o Sienkiewiczu.

Staramy się, żeby uczniowie znali historię związaną z jego pobytem w Rudawie i poszukiwali ciekawostek związanych z bohaterami jego słynnej powieści dla młodzieży. Inspiruje do tego i zachęca m.in. nasza szkolna bibliotekarka Beata Żurakowska-Wilewska - mówi Jadwiga Kołodzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudawie.

Z okazji 110. rocznicy wydania "W pustyni i w puszczy" uczniowie i absolwenci tutejszej szkoły przygotowali wystawę oraz pokaz słowno-muzyczny z czytaniem powieści. Uczestniczyli też w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Konkurs dotyczył postaci wielkich pisarzy. To uczniowie z Rudawy zdobyli większość głównych nagród.

W miejscu dawnego słupa na granicy zaborów rosyjskiego i austriackiego stanęła tablica historyczna

Szyce. Pamiątka na granicy zaborów. Tablica, która przypomin...

Gmina Wielka Wieś. Bieg Niepodległościowy dla dzieci. Najmło...

Podkrakowskie dolinki w kolorach jesieni. Drzewa gubiące liś...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski