MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruch bez recepty

Redakcja
Gotowanie obiadu, opieka nad wnukami, drobne zakupy - wielu seniorów uważa, że to oznacza aktywny tryb życia. - Przecież ja dużo się ruszam i jestem zmęczona - stwierdzi niejedna obciążona obowiązkami domowymi babcia. Nie o taki ruch jednak chodzi…

NASZE ZDROWIE

Czasu nie da się zatrzymać, sprawność utrzymać można

Ruch to jeden z ważniejszych elementów terapii wielu chorób, pomaga zatrzymać na dłużej sprawność fizyczną i psychiczną. Codzienny spacer to porada banalna, ale ilu z Państwa się do niej stosuje? Może warto spróbować?

- Wraz zupływem lat dochodzi dozaniku włókien mięśniowych, co pociąga za_sobą osłabienie siły mięśni -tłumaczy dr Elżbieta Fiba, specjalistka rehabilitacji z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie. - _Chód staje się mniej sprężysty, niepewny. Dotego dochodzi gorsza praca mózgu, zaburzenia równowagi ikoordynacji ruchowej. Atrofia tkanek to zjawisko fizjologiczne i____tego nikt nie powstrzyma. Sprawność utrzymać jednak można.
Jak podkreśla dr Fiba, dobra kondycja fizyczna konieczna jest w życiu codziennym i pozwala oddalić moment, w którym starsza osoba zdana jest na pomoc innych. - Dla osoby sprawnej fizycznie zakupy nie są wyzwaniem -mówi rehabilitantka. - Warto też zadbać okondycję, żeby odsunąć w____czasie scenariusz chorobowy.
"Ruch to zdrowie" nie jest pustym sloganem. Według najnowocześniejszych zaleceń towarzystw medycznych, wysiłek fizyczny to jeden ze stałych elementów terapii wielu chorób, m.in. cukrzycy, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, osteoporozy. Ruch to także zasadnicza kwestia w leczeniu otyłości, która obecnie staje się chorobą społeczną, pociągając za sobą mnóstwo powikłań.
- _Aktywność fizycznazprawdziwego zdarzenia wymaga wysiłku. Bez niego nie ma efektu -zastrzega dr Fiba.
Aktywnością w tym sensie nie jest z pewnością dreptanie po domu, zakupy w sklepiku na rogu czy nawet spacer do pobliskiego parku, ale kończący się na najbliższej ławeczce. Trudno też gimnastyką nazwać wyprawę (może nawet pieszo) do zadymionej kawiarni na ploteczki.
- 45 minut do
godziny spaceru na_świeżym powietrzu, szybkim marszem, codziennie -zaleca rehabilitantka. - _Jeżeli ktoś lubi, to wspaniałą gimnastyką jest pływanie. Doskonałym rozwiązaniem są także ćwiczenia nasali gimnastycznej, podokiem instruktora. _Specjaliści nie zalecają seniorom aerobiku, siłowni czy wizyty w klubie fitness. Najlepszym rozwiązaniem jest gimnastyka prowadzona przez specjalistę organizowana np. przez osiedlowe kluby emerytów.
Doskonałym ćwiczeniem jest jazda na rowerze, oczywiście dla osób, które nie cierpią na poważne zaburzenia równowagi. - _Utrzymuje wdobrym stanie mięśnie kończyn dolnych ijest zalecananp. jako profilaktyka obrzęków nóg, wynikających zzaburzeń krążenia -tłumaczy dr Fiba. Aktywność fizyczną utrzymywać powinny także osoby cierpiące na różne schorzenia, choć w tej sytuacji należy brać pod uwagę ograniczenia organizmu.
Jeden z częstszych i poważniejszych problemów zdrowotnych, z jakimi borykają się seniorzy, to obniżenie nastroju, czasem nawet skutkujące zaburzeniami psychicznymi. - Ruch zdecydowanie poprawia samopoczucie psychiczne i
stanowi element walki z_depresją -podkreśla dr Fiba.
JOANNA SIERADZKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski