MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwój i poszerzanie umiejętności

Dorota Dejmek
Na studia podyplomowe można się wybrać po uzyskaniu licencjatu, dyplomu inżyniera lub magistra
Na studia podyplomowe można się wybrać po uzyskaniu licencjatu, dyplomu inżyniera lub magistra Fot. 123rf
Studia podyplomowe. Pomagają w uzyskaniu specjalizacji i kompetencji, które są wysoko cenione na współczesnym rynku pracy

Studia podyplomowe pozwalają na zdobycie unikalnej wiedzy i umiejętności, pomagają w uzyskaniu specjalizacji, która jest wysoko ceniona na współczesnym rynku pracy. Dziś praktycznie każda polska uczelnia proponuje od kilku do kilkudziesięciu kierunków studiów podyplomowych. Wybór jest zatem ogromny i tego typu kształcenie cieszy się coraz większą popularnością.

Czym się kierować decydując się na dalszą naukę? I jakie warunki należy spełniać, aby kształcić się na studiach podyplomowych?
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa semestry. Ich maksymalny wymiar zależy od zakresu, który obejmują - zwykle nie jest to dłużej niż cztery semestry.

Aby studiować podyplomowo nie trzeba mieć tytułu magistra - wystarczy licencjat lub tytuł inżyniera. Po obronie pracy licencjackiej wielu młodych ludzi staje więc przed wyborem: uzupełniające studia magisterskie, podyplomowe czy praca? A może najpierw studia magisterskie, potem podyplomowe, a na końcu - praca?

Osoby, które uzyskały licencjat i od razu po nim decydują się na studia podyplomowe, odczuwają zwykle niedosyt wiedzy specjalistycznej, czyli takiej, która płynnie pozwoli wejść im na rynek pracy lub rozpędzić karierę. Studia podyplomowe są dla nich alternatywą wobec uzupełniających studiów magisterskich. Taką ścieżkę kształcenia wybierają młodzi, zazwyczaj już pracujący absolwenci niestacjonarnych studiów licencjackich. Studenci studiów stacjonarnych najczęściej kontynuują swoją edukację na studiach magisterskich.

Druga ścieżka - bardziej klasyczna - to podjęcie decyzji o studiach podyplomowych po kilku latach kariery zawodowej. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, sprostać nowym wyzwaniom, niektórzy starsi stażem pracownicy podejmują dalsze kształcenie. Dlatego wiele kierunków studiów podyplomowych jest stricte specjalistycznych, adresowanych wyłącznie do praktyków. Decydując się na rozszerzanie kwalifikacji i studia podyplomowe, pracownicy chcą zwiększyć lub utrzymać swą atrakcyjność na rynku pracy.

Kiedy więc najlepiej zdecydować się na studia podyplomowe? Według specjalistów branży HR nie powinno się wybierać na studia podyplomowe tuż po świeżo obronionej pracy licencjackiej lub magisterskiej, zwłaszcza, jeśli dana osoba jeszcze nigdzie nie pracuje. Wiemy, że studia nie są jedyną drogą do zwycięstwa.

To zaledwie pierwszy krok, który musimy zrobić, żeby dojść do upragnionego celu, czyli zdobycia wymarzonej posady. Warto wiedzieć, że pracodawcy znacznie baczniej sprawdzają pozycję "doświadczenie zawodowe" niż rubrykę "wykształcenie". Jeśli nie możemy pochwalić się osiągnięciami w tej materii, trudniej będzie nam znaleźć stabilne zatrudnienie.

Po studiach licencjackich najlepiej więc podjąć pracę, nawet w ramach stażu lub praktyki. Pozwoli to na zdobycie doświadczenia i wiedzy na temat organizacji firmy, wyrobienia konkretnych umiejętności miękkich, a w dalszej perspektywie - być może otworzy szansę na stałe zatrudnienie?

Tym bardziej że studia podyplomowe kosztują - czesne niejednokrotnie jest wysokie. Jeśli nie stać nas na opłacenie wszystkich kosztów, to mamy kilka możliwości, np. sfinansowanie studiów przez pracodawcę albo dofinansowanie lub sfinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jeśli chodzi o EFS, żeby zakwalifikować się do udziału w programie trzeba spełniać określone warunki - na wybrane kierunki studiów mogą zapisać się wyłącznie osoby spełniające szczegółowe wytyczne, które mogą odnosić się m.in. do płci, profilu zatrudnienia, wcześniej zdobytego wykształcenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski