Piękne wrzosy za makulaturę

Piękne wrzosy za makulaturę

Materiał partnera zewnętrznego

Dziennik Polski 24

Piękne wrzosy za makulaturę
1/100
przejdź do galerii
Akcja Dziennika Polskiego i ArcelorMittal Poland. W czwartek 27 lipca pod główną bramą krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland (ul. Ujastek 1) za zebraną makulaturę rozdawaliśmy rośliny. Do krakowian trafiło ponad tysiąc sadzonek


Według statystyk, każdy z nas produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci, z czego tylko niewielka część zostaje przetworzona i ponownie wykorzystana! Dlatego wspólna akcja ArcelorMittal Poland i Dziennika Polskiego, podczas której za makulaturę rozdawaliśmy sadzonki roślin, trafiła na podatny grunt. Do dyspozycji mieliśmy 2 tys. wrzosów w trzech kolorach: białym, różowym i fioletowym. Za 2,5 kg makulatury roślina wędrowała do tego, kto zebrał surowiec wtórny. Większość uczestników akcji przynosiła po kilka, a nawet kilkanaście kilogramów zbędnego papieru.

ArcelorMittal Poland od wielu lat wspiera ekologiczne rozwiązania. To głównie dzięki zaangażowaniu tej firmy realizowany jest projekt „W ogrodach Nowej Huty”. Przez ostatnie siedem lat powstało 12 takich ogrodów, a w tym roku zrewitalizowane będą jeszcze dwie kolejne zielone przestrzenie Nowej Huty.

Przed stoiskiem przy bramie głównej kombinatu w czwartek utworzyła się długa kolejka chętnych do wymiany makulatury na wrzosy. Gościem akcji był znany krakowski aktor Tomasz Schimscheiner. Wykorzystał okazję, że wakacje zaczyna dopiero w przyszłym tygodniu i przyszedł wesprzeć akcję. Od września znów będzie można oglądać aktora na scenach teatrów: Ludowego, STU i Łaźni Nowej. Zobaczymy go też w powstającym w Krakowie nowym serialu pt. Miasto Skarbów.

Nasi Czytelnicy nie zawiedli. Wielu z nich przychodziło z ostatnim numerem Dziennika Polskiego, w którym zapowiadaliśmy akcję. Zachęcali nas do kolejnych takich działań, bowiem jak twierdzili, zasoby starych papierów są niewyczerpalne.

– Zebraliśmy stare, przeczytane już gazety, bo u nas nie ma dnia bez prasy – mówiła Danuta Gaszyńska, która przyjechała z mężem Tadeuszem z kilkudziesięcioma kilogramami makulatury.

– Wrzosy posadzimy na działce w Bilczycach koło Gdowa. Od wielu lat uczestniczymy w różnych ekologicznych inicjatywach, zachęcamy do tego również nasze wnuczki. Wspólnie zbieramy np. plastikowe nakrętki, segregujemy śmieci.
Lucyna Burdyl-Suma z os. Na Stoku ma działkę w Batowicach. Sadzi na niej kwiatki, warzywa, ma też drzewka owocowe.

– Marzyłam o utworzeniu skalniaka, na którego obrzeżach rosłyby wrzosy. Kiedy przeczytałam o tej akcji, wzięłam stare gazety i przyjechałam. W dodatku zrobiłam sobie zdjęcie z Tomaszem Schimscheinerem, które zostało wydrukowane na specjalnej pierwszej stronie Dziennika.To będzie pamiątka.

Miłym zaskoczeniem dla wielu osób było pojawienie się przy bramie głównej ArcelorMittal Poland kolejnej krakowskiej artystki Lidii Jazgar. Przywiozła walizkę pełną makulatury.

– To są okładki do mojej płyty pt. „Wiał wiatr”, które w 2008 roku zostały wydrukowane z błędem – mówi artystka. – Utwory na płycie opowiadają o świętym Franciszku.

Przez cztery godziny zebraliśmy cały kontener makulatury. Rozdaliśmy ponad tysiąc wrzosów, wyhodowanych przez Centrum Ogrodnicze Park M. Akcja była okazją, aby przypomnieć, że od 1 lipca obowiązują nowe przepisy o segregacji odpadów.


Czytaj także

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama