Oni zmieniają gospodarkę

Oni zmieniają gospodarkę

Materiał partnera zewnętrznego

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Oni zmieniają gospodarkę
1/31
przejdź do galerii
Gala Krakowskich Dukatów 2017. Nagrody dla przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie Przemysłowo-Handlowej

Film jest zapisem dorocznej Gali Krakowskich Dukatów, święta Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, które od 1994 roku jest organizowane w rocznicę powstania pierwszej Izby Handlu i Przemysłu w Krakowie w dniu 14 listopada 1850.- Uroczystość stanowi okazję do podsumowania osiągnięć Izby w minionym roku oraz wyróżnienia firm i osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu - podkreślał w obecności prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, podczas jubileuszowej Gali, Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Podczas tego wydarzenia wręczane są również wyróżnienia przyznawane przez uczestników spotkań kultura-media-biznes. W tym roku jednogłośnie podjęli oni uchwałę o nadaniu honorowej nagrody za 2017 rok muzykowi, wokaliście i kompozytorowi Zbigniewowi Wodeckiemu ,,za wkład w kulturę polską i 40 lat kształtowania gustów muzycznych kilku pokoleń Polaków”. Wyróżnienie to zostało wręczone córce śp. Zbigniewa Wodeckiego w dn. 3 listopada br., podczas koncertu „Twój Jubileusz - w hołdzie artyście”. Gala była okazją do złożenia podziękowań Andrzejowi Zdebskiemu, prezesowi Izby Przemysłowo-Handlowej w latach 2001-2017,

Złoty Dukat jest nagrodą specjalną, którą mogą być uhonorowane osoby nagrodzone już wcześniej Krakowskim Dukatem i nieprzerwanie, minimum od 15 lat, zarządzające tą samą firmą. W tym roku otrzymali je: JANUSZ URBANIEC – prezes zarządu firmy SUBOPOL w Łaziskach Górnych, firmy współpracującej z górnictwem niemieckim, czeskim, południowoafrykańskim i chilijskim oraz LESZEK ROLESKI, prezes zarządu Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „ROL-PEK” Leszek Roleski, który jest jednym z liderów w produkcji wyrobów mięsnych i wędliniarskich na terenie Małopolski.

Izba swoimi nagrodami honoruje również osoby tworzące warunki dla rozwoju przedsiębiorczości (kategoria samorządowy kreator przedsiębiorczości). Nagrodę tę otrzymał za rok 2017, z rekomendacji marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy, TOMASZ ŻAK - burmistrz Andrychowa.

W kategorii menedżer firmy nagrody zostały wręczone: RAFAŁOWI ŚWIERCZYŃSKIEMU, prezesowi zarządu MPK SA w Krakowie; HENRYKOWI ŁABĘDZIOWI, prezesowi Zakładów Mechanicznych SA w Tarnowie, których głównym profilem produkcji przedsiębiorstwa jest szeroka oferta uzbrojenia i sprzętu wojskowego (zakłady w 2017 roku obchodzą jubileusz 100-lecia); JANOWI CZOPAROWI, wiceprezesowi Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjno-Handlowego OTECH w Gorlicach, które od 1989 roku zajmuje się kompleksowym wykonawstwem wszystkich zagadnień z dziedziny ciepłownictwa, montażem urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, montażem i konserwacją urządzeń dźwigowych oraz MARCINOWI FALLOWI, prezesowi zarządu Małopolskich Dworców Autobusowych, zarządzającemu dworcami w Krakowie i Nowym Sączu.

W kategorii właściciel firmy nagrody otrzymali: JACEK CZEKAJ, właściciel firmy handlowo-produkcyjno-usługowej MARLIBO Czekaj Jacek, mającej siedzibę w Bolesławiu k. Olkusza, której główną działalnością jest konfekcjonowanie olejów jadalnych; STANISŁAW I ZBIGNIEW LISOWIE, właściciele firmy Transport Ciężarowy LIZSBEK Z.i S. LIS w Chełmcu, która zajmuje się gospodarką odpadami i usługami specjalistycznego gospodarowania odpadów niebezpiecznych, ZBIGNIEW PAPIERNIK, właściciel firmy PAPITAR, znanej jako producent i eksporter wyrobów garmażeryjnych do Anglii, Irlandii, Szkocji i Niemiec; GRZEGORZ KULAWIK – właściciel EL-LOGIC Grzegorz Kulawik z Olkusza, świadczącej usługi w zakresie montażu urządzeń i linii technologicznych m. in. w Australii, Nowej Zelandii, Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Japonii, na terenie całej UE i w kraju.

Każdego roku Izba przyznaje również Dyplomy imienia Teodora Baranowskiego, prezesa IP-H w latach 1874-1896, właściciela jedynej wówczas w kraju nowoczesnej fabryki oleju, w której pracowała pierwsza w Krakowie maszyna parowa. Dyplomy otrzymują firmy, które w sposób szczególny wyróżniają się na polu wdrażania i stosowania innowacyjnych technologii.

W tym roku Dyplomy trafiły do firm: Otawa Group Grupa Doradcza „za innowacyjne zastosowanie w projekcie MIGACZ narzędzia do nauki osób głuchych kulturowo i przełamanie barier edukacyjnych”; 3S FIBERTECH ,,za 3S TeleCloud innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie łączące technologię Voice over IP, audio i wideokonferencje oraz chmurę obliczeniową wykorzystywane do obsługi telefonicznego ruchu przychodzącego”. Galę Izby Przemysłowo-Handlowej uświetniły występy młodych artystów z krakowskiej szkoły teatralnej.

Podczas Gali wręczone zostały ponadto prezesom i właścicielom firm członkowskich dyplomy z okazji przypadającego na ten rok jubileuszy. Uhonorowano w ten sposób 50-lecie Kina KIJÓW.CENTRUM, 45-lecie firmy Dragon Poland, 25-lecie firmy SUBOPOL oraz 20-lecie Krakowskiego Parku Technologicznego. Gala odbyła się pod patronatem wojewody małopolskiego, prezydenta Krakowa i marszałka województwa małopolskiego. Patronat medialny objął ,,Dziennik Polski”.

Zapytaliśmy laureatów o ich największy sukces zawodowy związany z prowadzoną firmą. - Dla mnie powodem do dumy są nasze bardzo dobre międzynarodowe kontakty i współpraca z firmami, które są traktowane w świecie jako topowe – podkreśla Grzegorz Kulawik, prezes firmy El-Logic. - Firmy produkujące piece hartownicze, z którymi mamy bezpośredni kontakt, traktowane są jako najlepsze na świecie. To dla nas olbrzymie wyróżnienie. - Dla mnie sukcesem jest rozwój firmy – Jan Czopar, prezes firmy Otech. - Zaczynaliśmy przed 28 laty praktycznie od zera. Z kapitałem wynoszącym wtedy... 204 złote i dzięki rozwojowi doszliśmy do obrotów rzędu 50 milionów złotych rocznie, nie korzystając przy tym z kapitału rodzinnego, inwestując nieustannie i realizując kontrakty. Sukcesem jest dla mnie również wykształcenie własnych kadr.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo