Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny wczesnego lata

(DD)
Wysokie i sztywne łodygi ostróżki wymagają podpory
Wysokie i sztywne łodygi ostróżki wymagają podpory Fot. 123RF
Ogród. W czerwcu na ogrodników amatorów czekają obowiązki, których nie można zaniedbać.

Słońce, bujna zieleń, barwne kwiaty i pierwsze zbiory plonów. Dla ogrodników czerwiec to miesiąc rzadkich chwil odpoczynku na łonie przyrody. Czekają na nich obowiązki, których nie można zaniedbać.

Walka z **chwastami **to niemal codzienne zajęcie. Warto wyrywać je w początkowej fazie wzrostu, aby nie dać chwastom szans na dalszy rozwój - zakwitnięcie, wytworzenie nasion i rozsianie.

Przegląd roślin ogrodowych pod kątem ewentualnych chorób lub szkodników. Wczesne rozpoznanie zagrożenia pozwala na ich łatwiejsze zwalczenie.

Przycinanie części najbardziej rozrastających się roślin - gałęzi krzewów, drzew, bylin; przycinamy też żywopłoty. Dbamy, aby tegoroczne przyrosty nie utrudniały poruszania się po ogrodzie i nie zacieniały innych, delikatniejszych roślin.

Trawnik należy kosić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto go również grabić metalowymi grabiami, co zmniejszy ryzyko tworzenia się mchu.

Podlewanie i **zraszanie** roślin, kiedy jest bardzo ciepło i słonecznie. Aby rośliny nie cierpiały z powodu suszy, gleba powinna być wilgotna do głębokości 10 cm. Najlepszą porą do zraszania jest wieczór. Zaleca się zraszanie długie i dokonywane rzadziej - jest lepsze niż krótkie zraszanie codzienne.

W **ogrodzie kwiatowym** przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach warto wymienić na nowe. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników (najlepiej ostrożnie obrywać je palcami), lilaków i róży. Z tych ostatnich wycinamy też dzikie pędy (wyrastają z ziemi i są jaśniejsze niż pozostałe).

Wykopujemy i **rozdzielamy** cebule tulipanów. Zabieg ten wykonujemy co roku, a jeśli chodzi o inne rośliny cebulowe - co 3 lub 4 lata.

Wysokie byliny o dużych kwiatach, np. ostróżki i malwy, wysokie dalie przywiązujemy do podpór, aby chronić przed złamaniem w czasie wiatru.

Na **rozsadniku **możemy wysiewać nasiona kwiatów dwuletnich (stokrotek, bratków, naparstnic) i różnorodnych bylin. Jesienią lub wiosną przyszłego roku przesadzimy je na miejsca docelowe.

Na **początku czerwca** można pobrać niezdrewniałe sadzonki z niektórych drzew i krzewów.

W **sadzie** rozpoczynają się zbiory truskawek, poziomek, jagody kamczackiej oraz wczesnych odmian czereśni. W drugiej połowie czerwca rozpoczynamy zbiory wczesnych odmian agrestu, malin i porzeczek.

Przerzedzamy grona winorośli. Gdy owoce osiągają wielkość ziarna grochu, usuwamy jagody skarłowaciałe i rosnące wewnątrz grona, pozostawiając te najładniejsze.

Dojrzewające owoce możemy chronić przed ptakami zarzucając na drzewa specjalną siatkę. Na pniach śliw i jabłoni umieszczamy opaski chwytne z papieru falistego do wychwytywania gąsienic owocówek, a na wiśniach i czereśniach wieszamy pomarańczowe tabliczki lepowe ze środkiem wabiącym (posłużą do sygnalizacji i odławiania nasionnicy trześniówki).

W **warzywniku** palikujemy pomidory i usuwamy regularnie boczne pędy wyrastające w kątach liści. Aby mieć wciąż świeże i młode rośliny przyprawowe, w pierwszej połowie czerwca warto wysiać koper ogrodowy, rzeżuchę, trybulę ogrodową i pietruszkę.

Kontynuujemy zbiory warzyw wczesnych - gotowe do zbioru są uprawiane w tunelach warzywa kapustne (kapusta wczesna, kalafior, brokuł), a z warzyw uprawianych w gruncie można zbierać buraki liściowe i buraki ćwikłowe, cebulę z zielonym szczypiorem, kalarepę, rzodkiewkę, sałatę i szpinak. Pod koniec miesiąca - groszek zielony i bób.

Ścinamy świeże pędy ziół do suszenia. Suszymy powoli, nigdy na słońcu.

Siejemy ogórki, dynie i patisony, a także kalarepę oraz buraki na późny jesienny zbiór. Aby zapewnić ciągłość zbiorów, dosiewamy fasolę szparagową, rzodkiewkę i sałatę.

Na **rozsadniku **przygotowujemy rozsadę warzyw do poplonowej uprawy na zbiór jesienny - kalafiora, brokułów, kalarepy, endywii, sałaty kruchej, rzymskiej i sałaty masłowej oraz kopru włoskiego.

Kwiaty w **skrzynkach** na tarasach i balkonach podlewamy codziennie. W ciepłe dni - dwukrotnie. Częstotliwość podlewania będzie można zmniejszyć, jeśli glebę w pojemnikach wymieszamy z hydrożelem. Raz na tydzień warto dokonać nawożenia, pamiętając, aby nawóz dawać na ziemię wilgotną. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać.

Niemal wszystkie rośliny doniczkowe, nawet palmy i figowce, można w czerwcu wystawiać na balkon lub do ogródka.

Z **sadzonek liściowych** możemy rozmnażać fiołki afrykańskie - liście z kawałkami ogonków umieszczamy w podłożu na głębokości 2 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski