Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzino 3+, nie przegap karty zniżek

Małgorzata Mrowiec
Krakowskie rodziny wielodzietne dzieki KKR mogą znacznie taniej zwiedzać krakowskie atrakcje
Krakowskie rodziny wielodzietne dzieki KKR mogą znacznie taniej zwiedzać krakowskie atrakcje FOT. MICHAŁ OSTAŁOWSKI
Społeczeństwo. Liczba uprawnionych do korzystania z Krakowskiej Karty Rodzinnej to teraz około 35 tysięcy osób: rodzice i dzieci.

Od 1 sierpnia rodziny z trójką dzieci będą mogły składać wnioski o Krakowską Kartę Rodzinną. Dzieciom pozwala ona jeździć miejską komunikacją za darmo, a całym rodzinom gwarantuje szereg zniżek i rabatów. Karty dla rodzin 3+ będą wydawane od 1 września.

– W tym tygodniu pojawi się w internecie wzór wniosku oraz informacje, jak starać się o kartę – zapowiada Jan Żądło, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Ta karta się opłaca

Krakowska Karta Rodzinna funkcjonuje od początku 2012 roku. Jest przeznaczona dla mieszkających w Krakowie oraz tych, którzy płacą tu podatki. Z ulg i rabatów, jakie gwarantuje, korzysta obecnie około tysiąca rodzin wielodzietnych z minimum czwórką dzieci. Jej popularność jest ogromna: kartę ma ponad 90 procent uprawnionych do jej posiadania.

W tym roku krakowscy radni zdecydowali się rozszerzyć grupę potencjalnych beneficjentów o rodziny z trójką dzieci. Takich, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest w Krakowie 5,2 tysiąca. Urzędnicy podliczają więc, że teraz liczba uprawnionych do korzystania z KKR to około 35 tysięcy osób – rodziców i dzieci.

Największym wsparciem dla korzystających z KKR jest to, że uprawnia ona dzieci (do zakończenia nauki, a więc nawet studentów do 24 roku życia) do darmowych przejazdów miejską komunikacją. Poza tym daje wiele zniżek – od wejść do miejskich instytucji, po rabaty w wysokości od 3 do 50 proc. u 130 partnerów miasta, takich jak ośrodki sportowe, sklepy, gabinety lekarskie itp.

– Po rozszerzeniu grupy uprawnionych do korzystania z programu KKR wysłaliśmy zapytania, czy partnerzy w tej sytuacji podtrzymują swoje zaangażowanie. Nie przyszły odmowy – informuje dyr. Żądło.

Ma też inną dobrą wiadomość: zniżki do miejskich placówek, jak muzeum, miejski teatr czy basen, zostały właśnie ujednolicone i od września wszystkie będą wynosić 50 procent (dotąd w niektórych bywały to rabaty np. tylko 20 proc.).

Od 1 września KKR będzie też jednocześnie Krakowską Kartą Miejską, a w związku z tym ma uprawniać również do korzyści, jakie ona gwarantuje. Jedną z nich ma być zapowiadany korzystniejszy cennik wypożyczania rowerów miejskich.

Dodajmy, że posiadacze karty mają też pierwszeństwo przyjęcia przy zapisach do żłobka oraz są zwolnieni z kryterium dochodowego przy staraniu się o becikowe gminne.

System ulg stale się rozwija. Teraz urzędnicy myślą o wyjściu też poza Kraków. Na razie taką zniżkę z KKR krakowianie mają w parku dinozaurów w Zatorze.

Jak postarać się o KKR

Dyrektor Jan Żądło wymienia, że będą potrzebne podstawowe dane (imię, nazwisko) oraz zdjęcia poszczególnych członków rodziny, które – to nowość – odtąd będą umieszczane na KKR. Darmowe przejazdy miejską komunikacją z KKR przysługują dzieciom do 18 roku życia lub do zakończenia nauki, dlatego od tych pełnoletnich będzie wymagane również np. okazanie legitymacji studenckiej lub innego zaświadczenia o kontynuowanej nauce.

Formularz wniosku trzeba będzie wydrukować ze strony internetowej (karcie poświęcona jest strona kkr.krakow.pl, obecnie przerabiana), będą one też dostępne na dziennikach podawczych Urzędu Miasta we wszystkich jego lokalizacjach. Gdy chodzi o składanie wniosku, najlepiej będzie się wybrać do urzędu na ul. Sta­chowicza 18 lub na osiedle Zgody 2, ponieważ tam będzie można od ręki zeskanować zdjęcia, a nie trzeba ich zostawiać wraz z wnioskami.

Zachęta od gminy

Dotąd KKR kosztowała miasto rocznie poniżej 1 mln zł. O ile teraz koszty wzrosną? – Trudno to teraz oszacować, zobaczymy po roku działania rozszerzonego programu. Ale trudno też mówić jednoznacznie o kosztach, bo przecież bez zniżek część rodzin w ogóle nie korzystałaby z niektórych ofert, np. nie poszłaby do teatru czy na basen – zwraca uwagę dyr. Żądło.

Kraków nie jest w awangardzie, gdy chodzi o ustanowienie karty dla rodzin z trójką dzieci, inne miasta nas wyprzedziły. – I jest tam bardzo duże zainteresowanie takimi kartami – wskazuje Jan Żądło. – Karty są po to, by ulżyć rodzinom wielodzietnym, z których przecież, według statystyk, prawie 20 proc. żyje w ubóstwie. KKR jest znaczącym wsparciem. I zachętą do powiększania rodzin – dodaje.

ZNIŻKI Z KKR

Karta się opłaca
uprawnia do korzystania z bezpłatnych przejazdów MPK.

Daje zniżki i rabaty w miejskich instytucjach, takich jak muzeum, miejski basen czy teatr.

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga finansowa z tytułu urodzenia się dziecka (1000 zł) rodzicom posiadającym KKR przysługuje niezależnie od wysokości dochodu.

Z kartą można taniej korzystać m.in. z Parku Wodnego, wybranych hoteli, ma się zniżki na obiad w restauracji, usługi np. fryzjerskie, wizyty w gabinetach lekarskich, sklepy zaś oferują rabaty na zakupy (od kilku do kilkunastu procent).

Dzieci posiadające KKR mają pierwszeństwo w przyjęciu do żłobków.

(MM)

Napisz do autora
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski