Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkoli będzie opóźniona przez reformę oświaty

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Od września gmina musi zapewnić miejsca dla dzieci w przedszkolach samorządowych (albo - po przetargu - w prywatnych)
Od września gmina musi zapewnić miejsca dla dzieci w przedszkolach samorządowych (albo - po przetargu - w prywatnych) fot. Krzysztof Kapica
Edukacja. Część rodziców dopiero we wrześniu dowie się, gdzie znajdzie się miejsce dla ich dziecka. Zmienią się również kryteria przyjęć.

W tym roku przesuną się terminy rekrutacji do przedszkoli. W poprzednich latach nabór zaczynał się w marcu, teraz jednak nawet nie jest znana data rozpoczęcia składania wniosków o przyjęcie. Zgodnie z nowym prawem oświatowym, obowiązującym od ubiegłego roku, terminy zapisów mają zostać podane przez gminy do 15 kwietnia. Kraków ich jeszcze nie ogłosił.

Opóźnienia wynikają z reformy edukacji. Magistrat nie może zacząć naboru do przedszkoli, dopóki nie zostanie ostatecznie ustalona siatka szkół podstawowych, ponieważ część oddziałów przedszkolnych znajduje się właśnie w szkołach. Tymczasem dopiero pod koniec marca zapadnie ostateczna decyzja, gdzie powstaną nowe podstawówki i jaki będzie ich rejon.

W dodatku od września tego roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi gmina musi zapewnić miejsca w przedszkolach nie tylko dzieciom w wieku od 4 do 6 lat, ale także trzylatkom. Nie wiadomo jednak, czy dla wszystkich chętnych ich starczy.

W poprzednich latach najwięcej nieprzyjętych dzieci to były właśnie trzylatki. Teraz do wybranego przedszkola mogą nie dostać się także dzieci w starszym wieku, np. te, które do tej pory chodziły do niepublicznych przedszkoli, a teraz chcą się dostać do tych prowadzonych przez gminę. Może więc okazać się, że dzieci będą miały miejsce przedszkolu - bo do tego zobowiązuje gminy ustawa - ale bardzo daleko od domu.

- Jeśli okaże się, że zabraknie miejsc w samorządowych przedszkolach, będziemy musieli rozpisać przetarg na wykupienie miejsc w placówkach prywatnych. Dzieci będą tam przebywać na takich samych zasadach jak w __samorządowych - informuje Dariusz Domajewski, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Przetarg może zostać rozstrzygnięty dopiero w wakacje, część rodziców będzie więc dopiero w ostatniej chwili wiedzieć, do jakiej placówki trafi ich dziecko. - Będziemy do września denerwować się i żyć w niepewności, czy mieszkając na Ruczaju, nie będziemy musieli dowozić dziecka do przedszkola w Nowej Hucie - mówi Małgorzata Bożyk, mama trzyletniej córki.

Dodatkowym utrudnieniem, które może wywołać chaos, jest fakt, że elektroniczna rekrutacja do przedszkoli nie obejmuje placówek niepublicznych: rodzice mogą więc wpisać dzieci do nich, a także do gminnych, blokując miejsca innym.

Urzędnicy zapewniają, że będą starali się, aby jak najwięcej dzieci znalazło się w gminnych placówkach. W tym roku szkolnym urząd dysponuje 17 818 miejscami w samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Planowana jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na os. Gotyk przy ulicy ks. Meiera, w tym 4-oddziałowego przedszkola. Znajdzie się tam sto miejsc. Powstanie także zespół szkolno-przedszkolny na os. Kliny przy ul. Bpa Albina Małysiaka, w tym 4-oddziałowe przedszkole na sto miejsc.

W wyniku prowadzonych przez miasto inwestycji przybędzie sto miejsc w przedszkolu dobudowywanym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15, ul. Rydygiera oraz 150 miejsc w budowanym przedszkolu przy ul. Kościuszkowców.

Gmina złożyła w lutym wniosek o fundusze unijne na dofinansowanie utworzenia 16 nowych oddziałów przedszkolnych dla 400 dzieci. Ze środków projektu mogłyby zostać sfinansowane wynagrodzenia nauczycieli i pracowników obsługi, zajęcia dodatkowe w nowych oddziałach oraz ich wyposażenie w pomoce dydaktyczne. Decyzja o dotacji zapadnie jednak dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Przygotowane już zostały natomiast propozycje kryteriów przyjęć, które jeszcze musi uchwalić Rada Miasta Krakowa. I tu również szykują się duże zmiany: nie będzie punktów za to, że rodzice płacą podatki w Krakowie, ponieważ taki zapis zakwestionowali prawnicy wojewody. W poprzednich latach było to najbardziej punktowane kryterium.

Teraz najwięcej punktów będzie można otrzymać za to, że przedszkole znajduje się najbliżej domu (6 punktów), i za rodzeństwo w tym samym przedszkolu (5 pkt). Premiowane będzie także to, że dziecko chodziło wcześniej do żłobka (4 pkt). Nowością jest również, że w tegorocznej rekrutacji będzie można składać wnioski o przyjęcie do nieograniczonej liczby przedszkoli, poprzednio wolno było tylko do trzech.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski