Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy doczekali się koncepcji urządzenia Młynówki Królewskiej wzdłuż ulicy Filtrowej

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Od lat nikt nie zadbał o ten odcinek parku. Ulicę Filtrową od pewnego czasu szczelnie obudowują kolejne bloki
Od lat nikt nie zadbał o ten odcinek parku. Ulicę Filtrową od pewnego czasu szczelnie obudowują kolejne bloki Andrzej Banas / Polska Press
Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował koncepcję zagospodarowania fragmentu parku Młynówka Królewska wzdłuż ulicy Filtrowej. Jak zapowiada ZZM, jeszcze w tym kwartale zleci wykonanie projektu

O zainteresowanie się praktycznie zapomnianą zachodnią częścią Młynówki Królewskiej od kilku miesięcy intensywnie upominają się mieszkańcy Bronowic Małych. Teraz otrzymali konkretną zapowiedź pierwszych działań.

Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku została przygotowana petycja w sprawie zagospodarowania tego parku od ul. Na Błonie do ul. Zakliki w Mydlnikach. To odcinek długości ok. 2,7 km, około jedna trzecia całej długości parku.

Bliżej centrum miasta jest urządzony fragment Młynówki, ale urywa się on przy ul. Na Błonie. Dalej zaś jest odcinek otoczony nowymi blokami, o który od lat nikt niedbał.

„Prosimy o podjęcia działań, które pozwolą mieszkańcom w pełni korzystać z możliwości, jakie daje ten unikatowy w skali kraju teren. Jest to najdłuższy park miejski w Polsce oraz zabytek przyrodniczy o wyjątkowych walorach historycznych i krajobrazowych” - czytamy w petycji, pod którą wciąż można się podpisywać w internecie. Dotąd zrobiło to już 760 osób. Na stronie mlynowkakrolewska.pl pojawiła się też ostatnio korespondencja na temat tej petycji z władzami miasta oraz z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Mieszkańcy doczekali się koncepcji urządzenia Młynówki Królewskiej wzdłuż ulicy Filtrowej

Załączone pliki:

Właśnie w ramach odpowiedzi na postulaty mieszkańcy otrzymali teraz z ZZM koncepcję zagospodarowania pierwszego odcinka, przy ul. Filtrowej.

- Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach rewitalizacji fragmentu Młynówki Królewskiej przewiduje utwardzenie nawierzchni, posadowienie elementów małej architektury oraz nasadzenia zieleni - informuje Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Z koncepcji (rysunku) można wyczytać, że dawne koryto Młynówki wypełni tutaj łąka kwietna, wokół natomiast jest planowany trawnik. Pojawi się 11 nowych drzew (brzozy), a także krzewy - dereń biały i tawulec pogięty. Rysunek pokazuje też proponowany przebieg chodnika. ZZM zamierza jeszcze w I kwartale tego roku zlecić wykonanie pełnobranżowego projektu zagospodarowania tego terenu.

- Wysłałem dzisiaj do ZZM swoje uwagi do tej koncepcji - mówił nam w poniedziałek Michał Płaza, który jest też autorem petycji w sprawie Młynówki. Mieszkaniec podkreśla, że zdaje sobie sprawę, iż to nie jest jeszcze ostateczny projekt. Ale już teraz zgłasza ważne postulaty. Przede wszystkich - by została przewidziana ścieżka rowerowa, tak jak jest to na wcześniejszym odcinku parku. Po drugie - by zaplanować posadzenie drzew i krzewów, które zasłonią blaszane garaże w rejonie kapliczki przy ul. Filtrowej, szpecące krajobraz. Płaza jest też zdania, że przydałoby się posadzenie szpaleru drzew lub krzewów wzdłuż pobocza ul. Filtrowej, które uniemożliwiałyby parkowanie na terenie Młynówki Królewskiej.

A co z odleglejszym fragmentem parku? Przedstawiciele ZZM informują, że Zarząd wystąpi z wnioskiem o przeznaczenie w 2019 r. pieniędzy w budżecie miasta na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu parku pomiędzy Mydlnikami i ul. Lindego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski