Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tele-Fonika ma działkę na Złocieniu pod budowę szkoły. O tym, czy powstanie tam taka placówka zadecydują negocjacje z miastem

Piotr Tymczak
Tele-Fonika dysponuje dużym terenem na osiedlu Złocień przy ulicy Agatowej, na którym ma obecnie jeden ze swoich zakładów. Na tym obszarze może udostępnić działkę pod budowę szkoły
Tele-Fonika dysponuje dużym terenem na osiedlu Złocień przy ulicy Agatowej, na którym ma obecnie jeden ze swoich zakładów. Na tym obszarze może udostępnić działkę pod budowę szkoły Fot. google maps
Bogusław Cupiał kiedyś wspierał Wisłę Kraków, a teraz stworzona przez niego firma Tele-Fonika jest gotowa pomóc miastu w budowie szkoły na osiedlu Złocień. Stawia jednak warunek - gmina powinna zgodzić się na inwestycje mieszkaniowe w tym rejonie.

O wielkim problemie os. Złocień pisaliśmy w połowie maja. Jest tam 10 tysięcy mieszkańców, za kilka lat ma być ich ponad 30 tysięcy, a szkoły jak nie było, tak nie ma.

CZYTAJ TEŻ: Na Złocieniu zabrakło miejsca na szkołę, a deweloperzy budują na potęgę

Urzędnicy nie mają wytłumaczenia, jak to się stało, że znalazły się tam tereny dla deweloperów, a nie ma gminnej działki na placówkę edukacyjną. Proponują, by dzieci ze Złocienia dowozić do szkoły w Bieżanowie. Mieszkańcy nie chcą się na to zgodzić. O ich walce o szkołę dowiedziały się władze firmy Tele-Fonika, która na Złocieniu ma jeden ze swoich zakładów i duży obszar pod inwestycje.

Tele-Fonika złożyła więc propozycję miastu, że jest gotowa rozmawiać o wydzieleniu części swojego terenu pod budowę szkoły. Warunki byłyby kwestią przyszłych negocjacji. Firma oczekuje też zmiany planów zagospodarowania. Obecnie na terenie należącym do spółki założonej przez Cupiała plan dopuszcza budowę obiektów przemysłowych. Tele-Fonika chce mieć możliwość postawienia tam bloków mieszkalnych. Na zmianę zagospodarowania tego terenu pozwala Studium dla Krakowa.

Zobacz jak Kraków się zmienił przez 74 lata. Zdjęcie lotnicz...

Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Rady Miasta, przyznaje, że to obszar, na którym w Studium uwzględniono powstanie wieżowców, tzw. krakowskiego Manhattanu. Zaznacza jednak, że radni mogą zastrzec w zmienionym planie, aby przy szkole była zabudowa nieodbiegająca wysokością od obecnie istniejącej na Złocieniu. Teraz propozycję przeanalizuje prezydent. Mieszkańcy Złocienia chcą okrągłego stołu, by znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Firma byłego właściciela Wisły Kraków Bogusława Cupiała 21 maja złożyła miastu propozycję, która ma rozwiązać problem braku szkoły na osiedlu Złocień. Tele-Fonika Kable jest gotowa rozmawiać na temat powstania placówki edukacyjnej na części swojego terenu. W zamian oczekuje zmian w zapisach miejscowego planu zagospodarowania, które pozwolą na budowę na tym obszarze bloków mieszkalnych. Według naszego informatora kwestia ceny i warunków sprzedaży terenu pod budowę szkoły pozostaje do uzgodnienia.

Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Tele-Foniki, że zarząd z uwagą i życzliwością obserwuje zyskującą coraz większe poparcie społeczną akcję mieszkańców Złocienia na rzecz budowy szkoły podstawowej. 21 maja spółka złożyła do władz Krakowa wniosek z gotowością udostępnienia części terenu pod usługi publiczne (a więc m.in. szkołę) i partycypację w takim przedsięwzięciu.

Tele-Fonika ma obecnie na os. Złocień duży obszar, na którym obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę obiektów przemysłowych. Tele-Fonika jest gotowa oddać część tego terenu pod budowę szkoły, o którą od lat walczą mieszkańcy.

W zamian firma produkująca kable i przewody oczekuje od miasta zmiany zapisów miejscowego planu zagospodarowania i zgody, aby na wspomnianym terenie, w rejonie ul. Domagały i Agatowej, można było budować bloki mieszkalne zamiast hal produkcyjnych. Obowiązujące „Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa” przewiduje na tych działkach zabudowę mieszkaniową, co oznacza, że prezydent może zaproponować, a radni przegłosować zmiany w planie.

- Zmiana taka powinna umożliwić przeznaczenie wspomnianych nieruchomości na cele zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług, w tym także oświatowych - informuje Witold Nieć z Tele-Foniki.

Zwraca też uwagę, że obecnie obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego wymuszają na Tele-Fonice utrzymanie oraz dalszy rozwój działalności produkcyjnej, co jest sprzeczne z aktualną polityką przestrzenną miasta zapisaną w Strategii Rozwoju Krakowa oraz w „Studium”. Tele-Fonika wyraziła więc gotowość do natychmiastowych rozmów z władzami i oczekuje teraz na odpowiedź.

- Pismo z Tele-Foniki otrzymała Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa. Nie zostało ono jeszcze przekazane prezydentowi - wyjaśnia Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego urzędu.

Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania, przyznaje, że wpłynął wniosek Tele-Foniki i jest przygotowane pismo do prezydenta w tej sprawie, by przeprowadził analizę możliwości zmiany planów zagospodarowania, pozyskania gruntów od Tele-Foniki i odpowiedział, czy widzi sens dla proponowanego rozwiązania.

- Tele-Fonika w zamian nie tylko oczekuje zmiany planu zagospodarowania na Złocieniu, ale także przy ul. Wielickiej, gdzie ma tereny pod zabudowę usługowo-mieszkaniową, a chce mieć same mieszkania. Tam zmiana planu wiązałaby się z wyznaczeniem większego obszaru na zieleń i parkingi - mówi radny Stawowy.

Tele-Fonika nie wskazała konkretnie, jaką działkę może przekazać pod budowę szkoły. Zdaniem mieszkańców Złocienia, co potwierdza też radny Stawowy, w grę wchodziłby teren przy ul. Agatowej - w rejonie pętli autobusowej na Złocieniu. - Potrzebna będzie działka wielkości około 1 hektara - mówi radny Stawowy.

Przyznaje też, że „Studium” pozwala na budowę wieżowców na części terenów w rejonie Złocienia. Zaznacza jednak, że radni wprowadzając zmiany w planie, mogą zastrzec, aby na terenach Tele-Foniki nie powstały zbyt wysokie budynki. - My walczymy o szkołę. Za jaką cenę? Nie wiemy. Wiemy, jaka jest alternatywa dla Złocienia - albo 250-metrowe biurowce, albo przemysł. Zmiana tego na rozproszone budownictwo mieszkaniowe ze szkołą to dobre rozwiązanie - komentuje Marcin Szymański, radny Dzielnicy XII i mieszkaniec Złocienia.

Komitet Mieszkańców Osiedla Złocień „My, Złocień” wystosował też list otwarty, w którym zaapelował, aby zorganizować cykl spotkań w formie okrągłego stołu w sprawie znalezienia gruntu na budowę szkoły, przy której mogłoby też powstać przedszkole, dom kultury, może również basen i zielony teren rekreacyjny.

Walka o szkołę na Złocieniu

Na osiedlu Złocień mieszka ok. 10 tys. mieszkańców, a w najbliższych latach będzie ich przybywać. Wydano zezwolenia na budowę tam bloków dla ok. 25 tys. osób. Wielkim problemem jest brak gminnego terenu na szkołę. Urzędnicy nie potrafią wytłumaczyć, jak do tego doszło. Aby ratować sytuację, proponują dowożenie dzieci do szkoły w Bieżanowie (do której już teraz dojeżdża ponad 100 uczniów ze Złocienia), trasą, na której są korki, a będzie jeszcze gorzej z powodu inwestycji kolejowych.

Po rozbudowie szkoły w Bieżanowie będzie mogło trafiać tam znacznie więcej dzieci ze Złocienia, a do tego urząd od 1 września tego roku zarezerwował dla nich bezpłatne kursy miejskim autobusem. Mieszkańcy Złocienia uznają propozycję za rozwiązanie jedynie prowizoryczne. Nie wyobrażają sobie, by wielkie osiedle pozostawało bez szkoły. Szacuje się, że na samą jej budowę potrzeba około 5 lat.

Urzędnicy tłumaczą, że pomyśleli o budowie szkoły na Złocieniu, tyle że... na prywatnych działkach, do których gmina nie ma dostępu. Tereny pod zabudowę mają natomiast deweloperzy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski