Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwigaj - artysta o wielu twarzach, niepodążający za modami i starający się zachować dystans do rzeczywistości

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Film Stefana Szlachtycza ,,Suplement do portretu rzeźbiarza Czesława Dźwigaja" (nie)zamierzenie uwypukla komiczny aspekt tzw. krytyki artystycznej w Polsce, przypominając m.in. burze jakie towarzyszyły odsłonięciu pomnika Piotra Skargi na pl. św. Magdaleny w Krakowie i poświęceniu Golgoty Beskidów we wsi Radziechowy.

Okazję do bliższego poznania prof. Czesława Dźwigaja, artysty o różnych twarzach - rzeźbiarza, malarza i poety - stanowi jego stała ekspozycja ,,Chorał polski", otwarta do 11 listopada br. w Oddziale Celestat Muzeum Historycznego m. Krakowa, której towarzyszą cykliczne spotkania z samym twórcą, a także innymi artystami, tworzącymi pod wpływem twórczości tego artysty.

Wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć film Stefana Szlachtycza pt.. ,,Suplement do portretu rzeźbiarza Czesława Dźwigaja". Obraz ten (nie)zamierzenie uwypukla komiczny aspekt tzw. krytyki artystycznej w Polsce, przypominając m.in. burze jakie towarzyszyły odsłonięciu pomnika Piotra Skargi na pl. św. Magdaleny w Krakowie i poświęceniu Golgoty Beskidów we wsi Radziechowy.

Dokonania artysty nie wszystkim muszą odpowiadać i powinny stanowić przedmiot krytyki, ale w przypadku prof. Czesława Dźwigaja mamy do czynienia z czymś więcej.

Można bowiem odnieść wrażenie, że został objęty środowiskową anatemą, i chyba nie tylko, gdyż jego wystawy omijane są szerokim łukiem przez większość osób parających się krytyką oraz media, choć niezwykle różnorodna twórczość tego artysty, ostatnio np. realizuje się on poprzez wielkie formy malarskie oraz rzeźbę ceramiczną, powinna budzić zaciekawienie.

Co ciekawe wykluczenie to wychodzi ze środowisk, które rzekomo walczą o swobodę, nie tylko twórczą.

Ale dość komentarzy... Więcej artysta powiedział o sobie w rozmowie z Anną Migą, krytyk i dyrektor galerii Foksal w Krzeszowicach. Podkreślał między innymi swój dystans do rzeczywistości i nieuleganie artystycznym modom.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski