Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej „Kraków - Kokotów - Brzegi” ruszyła. Z przytupem

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W wielickiej strefie pracują już cztery hale o łącznej powierzechni 53 tys. mkw. Piąta jest w budowie
W wielickiej strefie pracują już cztery hale o łącznej powierzechni 53 tys. mkw. Piąta jest w budowie fot. materiały prasowe 7r Logistic
Gospodarka. Wielicki obszar przemysłowy czekał na swój czas ponad dekadę. Ale jak wreszcie wystartował, to od razu pełną parą. Działa tam już siedem firm, otwiera się największa w Polsce farbyka Teekanne, a kolejne obiekty są w budowie i planach. Przybyło już 400-500 miejsc pracy

Kiedy w 2006 roku w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej ulokował się koncern MAN, zadziałał tzw. efekt śnieżnej kuli: zaczęli ściągać tam kolejni inwestorzy. Wygląda na to, że w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej „Kraków - Kokotów - Brzegi” takim magnesem dla kolejnych przedsiębiorców stała się firma 7r Logistic, która zakończyła właśnie pierwszy etap budowy w WSAG swego parku logistycznego.

Pierwszy obiekt - Centrum Logistyczne firmy 7r - otwarto tam przed rokiem. We wrześniu 2016 roku, po Światowych Dniach Młodzieży, Logistic przystąpił do wznoszenia kolejnych hal. Dziś stoją tam już takie cztery obiekty, o łącznej powierzchni ponad 53 tys. mkw.

Trzy z nich to hale pod wynajmem. Ulokowały się tam już m.in. firmy: Universal Express Distribution, Pekaes, Grupa Kapitałowa Specjał, JAS FBG, Excellent, PGD Polska i Rhenus Logistics. Czwarty obiekt to największa w Polsce fabryka Teekanne, światowego producenta herbaty. Hala produkcyjno-magazynowa o powie-rzchni 5750 m kw. - budowana przez 7r jako tzw. obiekt dedykowany - została już przekazana Teekanne. Produkcja w nowym obiekcie ma ruszyć bardzo szybko - od 5 czerwca.

Firma Logistic rozpoczęła już na obszarze „Kokotów - Brzegi” drugi etap swej inwestycji: budowę piątej hali o powierzchni 27 tys. m kw. - Trwają także intensywne prace projektowe i przygotowawcze, związane z kolejnymi dwoma budynkami na wynajem. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy szóstego magazynu o powierzchni około 24 tys. mkw., a jeśli zainteresowanie wynajmem będzie wśród firm nadal tak duże jak dotychczas, możliwe, że jeszcze w tym roku ruszy także budowa siódmego magazynu, o powierzchni ok. 26 tys. m kw. - zapowiada Jerzy Czajkowski, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji w 7r Logistic.

Drugi etap budowy parku logistycznego „Kraków - Kokotów - Brzegi”, podczas którego powstaną w sumie cztery hale, ma zakończyć się w 2019 roku. - Możemy pochwalić się już także podpisaniem umowy z jednym z pierwszych najemców, który ulokuje się w __drugiej części parku. Będzie to firma Auto-Gum - mówi Tomasz Lubowiecki, prezes 7r Logistic. - Magazyny na wynajem w Kokotowie cieszą się dużym zainteresowa-niem firm z różnych branż. Wśród naszych najemców są zarówno operatorzy logistyczni, jak i firmy dystrybucyjne oraz produkcyjne, są duzi i __mniejsi przedsiębiorcy - dodaje.

Do tej firmy należy ok. 50 hektarówwKokotowie i Brzegach. Obszar ten zostanie zabudowany halami magazynowo-produkcyjnymi o łącznej powierzchni ok. 200 tys. m kw. Zakończenie tych inwestycji będzie równoznaczne z powstaniem w wielickiej strefie przemysłowej największego parku logistycznego w Małopolsce. A być może na tym nie koniec, bo szefowie 7r Logistic mówią, że gdyby mieli możliwość dokupienia jeszcze terenu na tym obszarze, zrobiliby to z chęcią.

- Według szacunków, dzięki inwestycji 7r zatrudnienie w wielickiej strefie znalazło już ok. 400 - 500 osób, a ponieważ to półmetek inwestycji, ta liczba jeszcze wzrośnie - podają pracownicy Biura Prasowego 7r Logistic.

Plany utworzenia strefy przemysłowej w rejonie Kokotowa i Brzegów snuto od lat. Przez długi czas - do 2014 roku - projekt ten hamował brak zgody Ministerstwa Rolnictwa na zmianę statusu gruntów z rolnych na usługowo-komercyjne. Firma 7r Logistic kupiła tam pierwsze działki w 2010 roku, potem rozpoczęto starania o przeprowadzenie tzw. punktowego odrolnienia. - Kiedy kupiliśmy w __Kokotowie pierwsze grunty, było tu pole kukurydzy. Teren był nieuzbrojony, nie było też dogodnego dojazdu - wspomina Waldemar Paszko, dyrektor ds. inwestycji .W latach 2015-2016 strefa „Kokotów - Brzegi” zyskała nowe drogi i inną infrastrukturę dla inwestorów, dzięki dofinansowaniu z UE. W tym rejonie wykonano wtedy prace o łącznej wartości ponad 20 mln zł.

Teraz gmina Wieliczka może zacząć liczyć na zyski finansowe ze strefy. - Te inwestycje (poczynione w strefie - red.) zwrócą się Wieliczce stukrotnie. Tylko my będziemy odprowadzać do budżetu gminy ok. 4 mln zł rocznie samego podatku od __nieruchomości - wylicza prezes 7r.

Miejsc pracy i gminnych przychodów z podatków przybędzie nie tylko za sprawą obiektów budowanych w WSAG przez firmę Logistic. W strefie są już także inni inwestorzy, m.in. producent okien „Ekopol”, którzy planują budowę tam w 4-5 hal produkcyjnych (te przedsięwzięcia są na etapie wydawania pozwoleń na budowę).

WIDEO: Tak drążą tunel pod Luboniem Małym

Autor: Katarzyna Hołuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski