Niepołomice. Czas na nową oczyszczalnię

Niepołomice. Czas na nową oczyszczalnię

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©fot. Łukasz Zarzycki

Zachodnia część gminy doczekała się kanalizacji. Ruszyła kolejna sanitarna inwestycja - za ponad 30 mln zł.
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©fot. Łukasz Zarzycki

Do końca listopada zachodnia część gminy Niepołomice będzie skanalizowana w stu procentach. Sanitarna infrastruktura w Suchorabie, Słomirógu i Zagórzu (przysiółek Kawcze), powstaje od blisko trzech lat. By zakończyć wszystkie prace trzeba wybudować jeszcze tylko ok. 700 m kanalizacji w części Suchoraby.

W ramach inwestycji o wartości 5,1 mln zł powstało blisko 20 km kanalizacji. By wykonać bardzo wyczekiwane przez mieszkańców przedsięwzięcie gmina zaciągnęła pożyczkę (umarzaną w 45 procentach) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Gmina Niepołomice jest skanalizowana w ok. 80 proc. Tak dobrego dostępu do sieci odprowadzającej ścieki nie mają mieszkańcy żadnej innej gminy powiatu wielickiego, a ten wskaźnik w tym rejonie jeszcze wzrośnie - do 85 proc. - bo ruszyła już kolejna inwestycja, w ramach której nowa infrastruktura sanitarna i wodociągowa powstanie: w Niepołomicach, Podłężu, Zagórzu i Woli Batorskiej.

Te prace będą dotowane z funduszy unijnych. Na ich wykonanie spółka „Wodociągi Niepołomice” pozyskała 18,8 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Roboty w ramach projektu o łącznej wartości ponad 30 mln zł zaplanowano do 2020 roku.

Unijne przedsięwzięcie rozpoczęto od rozbudowy sieci wodociągowej i sanitarnej na miejskich osiedlach Boryczów i Suszówka oraz w Woli Batorskiej (na przysiółku Kolanów). Teraz rusza główna część inwestycji: budowa oczyszczalni ścieków „Podłęże - Zachód” (o przepustowości 2000 m sześc.ścieków na dobę i możliwości rozbudowy - do przepustosowści 3000 m sześć. na dobę).

W ramach tych prac powstanie także nowa kanalizacja o łącznej długości 14,5 km, a 2,2 km sanitarnej infrastruktury zostanie zmodernizowane. Dzięki tej inwestycji dostęp do kanalizacji uzyska kilkaset kolejnych miejskich i wiejskich domów, w których mieszka w sumie 1672 osób.

Za trzy lata w gminie Niepołomice kanalizacji będzie brakować już tylko w Chobocie oraz części Woli Zabierzowskiej i Zabierzowa Bocheńskiego. W tych rejonach planowane są przydomowe oczyszczalnie ścieków.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 20. "Szabaśnik"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo