Nauczyciele bez szkoły

Barbara Rotter-Stankiewicz

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Chociaż statystycznie bezrobocie jest dziś minimalne, nikogo nie cieszy perspektywa utraty pracy. O ile jeszcze młode pokolenie podchodzi do takiej sytuacji spokojnie, średnie - nie mówiąc o starszym - wpada w panikę.
Taki koniec świata - spokojnego, ustabilizowanego - dotknął ostatnio nauczycieli. Okazało się, że wbrew zapewnieniom „czynników odpowiedzialnych”, dla sporej grupy uczących w gimnazjach zabrakło miejsc pracy. Kto mógł, uciekł na emeryturę albo rentę, ale w powiecie wielickim zwolniono kilka osób, a kilkunastu nie przedłużono umów.

Nie są to przerażające dane, ale gdy pomnoży się je przez liczbę powiatów, będą już wyglądać inaczej.
I jeśli spojrzy się indywidualnie na każdy przypadek, też się okaże, że sprawa jest trudna i dotkliwa. Bo nawet ci, którzy ocaleli, będą często skazani na tułaczkę z jednego końca gminy na drugi, z jednej szkoły do drugiej. I nigdzie nie będą „u siebie”.

Z drugiej strony - nie są wyjątkiem, bo dzisiejsza rzeczywistość wymusza zmianę miejsca pracy, specjalności, a nawet zawodu. Czasem takie przetasowanie wychodzi nawet na dobre, chociaż trudno teraz przekonywać zainteresowanych, że spotkało ich szczęście. Życzymy im, żeby mimo wszystko, znaleźli swoje miejsce „w ławce”.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sens

  abaqus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  To "nauczyciele bez szkoły" przywodzi na myśl słynne "admirał bez floty, w kraju bez morza", czyli o regencie Węgier, które nota bene już królestwem nie były. Bardzo ładny przykład jak można trwać...rozwiń całość

  To "nauczyciele bez szkoły" przywodzi na myśl słynne "admirał bez floty, w kraju bez morza", czyli o regencie Węgier, które nota bene już królestwem nie były. Bardzo ładny przykład jak można trwać przy czymś bez względu na to, że to już dawno pozbawione jest sensu. To nie szkoła jest dla nauczycieli i nie jest jej rolą zapewnianie im pracy, tylko nauczyciele są dla szkoły. Jeśli dzięki tej reformie udało się zoptymalizować przerośnięte zatrudnienie to tym bardziej przemawia za nią, a nie przeciwko.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dla PiS

  .. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Chyba tylko tobie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reforma ha ha ha haaaaa

  suquaba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Jaka reforma?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdury

  fh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Bzdury wypisujesz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego nauczyciele nie protestowali? Dlaczego się zgodzili na ten SYF?!

  tata Kazika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Do tego należy dodać ograniczony nabór do liceów (zmniejszenie ilości klas oraz ograniczenie ich liczebności). Młodzież pójdzie do zawodówek? Wyrośnie nam armia "Suskich" itp. nieuków. Pis czego...rozwiń całość

  Do tego należy dodać ograniczony nabór do liceów (zmniejszenie ilości klas oraz ograniczenie ich liczebności). Młodzież pójdzie do zawodówek? Wyrośnie nam armia "Suskich" itp. nieuków. Pis czego się nie tknie obraca w g...no.
  EUROPA NIE MOŻE WYJŚĆ Z PODZIWU DLA POLAKÓW - CO ZROBILI ZE SWOIM KRAJEM?!?!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama