Koźmice Małe. Upamiętnili swojego krajana

Koźmice Małe. Upamiętnili swojego krajana

Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

W świetlicy „Koźmiczanka” odsłonięto tablicę upamiętniającą pochodzącego z tej miejscowości poetę i pedagoga Franciszka Surówkę Brzegowskiego (1902-1971).
Tablica i obraz w holu świetlicy

Tablica i obraz w holu świetlicy ©Agnieszka Rogalska

„W tym domu urodził się i spędził lata młodzieńcze Franciszek Surówka Brzegowski” - napisano m.in. na pamiątkowej tablicy, nad którą umieszczono także obraz przedstawiający rodzinny dom poety. Okazją ku temu była 115. rocznica urodzin Franciszka Brzegowskiego.

Specjalnym gościem spotkania była córka poety Anna Młynarczyk, która opowiedziała o życiu i pracy ojca. Uczennice gimnazjum w Koźmicach Wielkich przypomniały wybrane wiersze Brzegowskiego, a całości dopełnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Mietniowiacy.

Franciszek Surówka Brzegowski urodził się 16 marca 1902 roku w Koźmicach Małych. Szkołę powszechną ukończył w Raciborsku, potem uczęszczał do Szkoły Realnej w Wieliczce.
Po ukończeniu Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie pracował jako nauczyciel języka polskiego m.in. w Chorągwicy. Kolejne lata spędził - studiując polonistykę i pracując w szkołach - w Warszawie. Od 1930 roku jego wiersze ukazywały się w różnych czasopismach; napisał też kilka książek o polskiej literaturze.

Podczas II wojny światowej wrócił do rodzinnej wioski, potem zamieszkał w Wieliczce. Uczył w szkołach wielickich i w Raciborsku. Zmarł 14 czerwca 1971 r. Pochowano go na cmentarzu w Wieliczce.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym jest ducka?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama