Karuzela z nauczycielami

Karuzela z nauczycielami

Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

Niepołomickie gimnazjum zakończyło działalność i rok szkolny 2016/2017 uroczyście, na dziedzińcu zamku. To koniec pewnej epoki, zarówno dla nauczycieli,
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. UMiG Niepołomice

Zwolnień nie udało się jednak uniknąć, a wielu nauczycieli będzie musiało od września łączyć pracę w kilku szkołach. Taki jest „krajobraz” w wielickich gminach po reformie oświaty i likwidacji gimnazjów. Jeszcze trudniej będzie ocalić etaty nauczycieli za dwa lata
Zwolnienia okazały się konieczne w gminie Gdów. Pracę straciło tam pięcioro nauczycieli z gimnazjów gdowskiego i w Niegowici. Jak mówi Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie, dwoje nauczycieli, którzy otrzymali wypowiedzenia, nie wyraziło zgody na proponowane im ograniczenia etatu lub przejście w tzw. stan nieczynny (na okres sześciu miesięcy, w tym czasie nauczyciel pozostaje w stanie zatrudnienia, ale nie świadczy pracy), a trzy osoby nie przyjęły oferty „stanu nieczynnego”.

- Ale nieoficjalnie wiemy, że większość nauczycieli zwolnionych z naszych szkół znajdzie od września zatrudnienie w placówkach oświatowych poza gminą Gdów - zastrzega Gibała.


W pozostałych gminach powiatu wielickiego uniknięto na razie najdrastyczniejszych rozwiązań. Jednak od września gros dotychczasowych nauczycieli gimnazjów będzie musiało pracować w kilku szkołach. Tylko w gminach Wieliczka i Niepołomice znajdzie się w takiej sytuacji 29 osób. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w nowym roku szkolnym rekordziści w tym względzie będą zmuszeni do „obsługiwania” nawet 4-5 placówek oświatowych.

By zabezpieczyć pracę dotychczasowym nauczycielom gimnazjum, musiano także ograniczyć im liczbę godzin. Takie „cięcia” dotknęły co najmniej 20 osób (w skali powiatu).

Rafał Ślęczka, od 2014 roku wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych, który z zawodu jest nauczycielem, nazywa obecną sytuację „nauczycielską karuzelą”. - Ale w gminie Wieliczka nie było zwolnień, udało się zapewnić pracę wszystkim nauczycielom - zaznacza.

W gminie Wieliczka 23 nauczycieli gimnazjum zostanie przeniesionych od września do innych szkół. - 15 kolejnych skierowano na uzupełnienie etatu w innych placówkach oświatowych, natomiast 13 osobom, zatrudnionym czasowo na zastępstwa i w niepełnym wymiarze godzin, nie będą przedłużone umowy o pracę wygasające z dniem 31 sierpnia br. - informuje Tomasz Machnik, kierownik Wydziału Edukacji w wielickim Urzędzie Miasta.

W gminie Niepołomice było tylko jedno samorządowe gimnazjum: w mieście. Troje nauczycieli z tej szkoły rozpocznie po wakacjach pracę w podstawówkach (w Podłężu, Staniątkach i Niepołomicach-Podgrabiu), a 14 gimnazjalnych nauczycieli będzie uzupełniać etat w szkołach podstawowych w gminie, a także w Zespole Szkół w Niepołomicach (jedna osoba). Ponadto kilkoro nauczycieli będzie pracować od września w gimnazjum na niepełnym etacie (te osoby musiały zrezygnować z gminnej oferty uzupełniania godzin w innych szkołach, bo nie mają tam możliwości dojazdu).

W związku z reformą oświaty wśród dotychczasowego grona pedagogicznego niepołomickiego gimnazjum, trudno o optymizm, ale jak mówi nam jedna z nauczycielek tej szkoły, „w stosunku do prognoz sprzed kilku miesięcy (mówiły one, że kilkunastu nauczycieli miejskiego gimnazjum może stracić pracę już w czerwcu tego roku - red.) i tak to wszystko skończyło się jako tako”. - Łatwo nie będzie, bo wiele osób zmusi to do ciągłego kursowania pomiędzy szkołami, ale mamy pewność, że przez najbliższy rok nie stracimy zatrudnienia - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Zespoły szkół zapobiegły też „nauczycielskim kłopotom” w gminie Kłaj. - Wszyscy nauczyciele zostają w „swoich” szkołach, tyle że teraz zamiast np. pierwszej klasy gimnazjum będą uczyć siódmą klasę szkoły podstawowej - mówi Kazimierz Sroka, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Kłaju.

W gminie Biskupice nauczyciele gimnazjum w Sławkowicach (to jedna tego typu szkoła w tym rejonie) będą mieli od września ograniczoną liczbę godzin. - Dodatkowo nauczyciele, szczególnie ci przedmiotowi, zostali zatrudnieni w szkołach podstawowych na terenie gminy. Informacja ilu osób to dotyczy, będzie dostępna po rozpoczęciu roku szkolnego 2017/2018 - mówi Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice. Dodaje, że z końcem sierpnia br. wygasają także umowy zawarte na zastępstwa i czas określony, ale większość tych nauczycieli podejmie kolejną pracę na terenie gminy Biskupice.

Odejdą dwa roczniki. Przyjdzie tylko jeden

Obecna sytuacja z nauczycielskimi etatami wydaje się tylko przygrywką do tego, co może dziać się w roku 2019, kiedy odejdą ze szkół dwa roczniki uczniów (trzecie klasy gimnazjów i ósme SP), a przyjdą tylko siedmiolatki. Wtedy zwolnień nauczycieli - w wymiarze o wiele większym niż dziś - już raczej nie uda się uniknąć. Szansą dla nauczycieli na znalezienie zatrudnienia mają być wkrótce także szkoły średnie, gdzie na skutek reformy oświaty, uczniów przybędzie.

aż 14 - według szacunków tyle nauczycielskich etatów może „zniknąć” w roku szkolnym 2019/2020 w podstawówkach w gminie Kłaj - podaje Kazimierz Sroka, szef GZEAS w Kłaju. Takich problemów obawiają się też inne gminy, ale na razie wolą nie prognozować „co będzie za dwa lata”. Nie posiadamy takich statystyk. Sytuacja w szkołach jest dynamiczna w sensie organizacyjnym i wiele zależy od tego, jaki będzie nabór do poszczególnych klas w kolejnych latach - twierdzi szef wielickiej „edukacji” Tomasz Machnik.

tylko 1,5 - tyle etatów przybędzie od września w szkołach średnich w powiecie: jeden w Zespole Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, pół w Zespole Szkół w Niepołomicach

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zatrudnienie nauczycieli, to nie tylko konsekwencja reformy sytemu edukacji

  Ainenkiel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Zatrudnienie nauczycieli, ilość etatów w szkołach, edukacja na odpowiednim poziomie i system kształcenia w szkołach w wyniku realizowanej reformy systemu edukacji to podstawowe kryteria potrzeby...rozwiń całość

  Zatrudnienie nauczycieli, ilość etatów w szkołach, edukacja na odpowiednim poziomie i system kształcenia w szkołach w wyniku realizowanej reformy systemu edukacji to podstawowe kryteria potrzeby organu prowadzącego szkołę do" siatki etatów". Reforma systemu edukacji jest niczym innym tylko realizacją programu wyborczego wszystkich partii, które z przekonaniem wyborców zapowiadały zmianę systemu kształcenia w Polsce. Można tę reformę nazwać powrotem do sytemu kształcenia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale nie można tej reformy nazywać nieuzasadnioną czy krzywdzącą kogokolwiek, w tym nauczycieli walczących o etaty a nie o warunki do pracy w zawodzie nauczyciela. Wątpliwości co do ilości etatów i kwalifikacji nauczycieli będą zawsze, tak jak potrzeby edukacyjne tak jak każda reforma powoduje zmiany w ilości zatrudnienia, organizacji szkoły, zaangażowania środków finansowych i zmiany w mentalności postrzegania szkoły przez środowiska lokalne jako centrum kształcenia i wychowania dzieci w środowisku społecznej aktywności dzieci i dorosłych. Być może te 25 lat miały wpływ na zmiany w mentalności bez zwracania uwagi na system zatrudnienia nauczycieli. A to znaczy, że przez 25 lat nikt nie podnosił tego problemu, a tak naprawdę to nauczyciele przychodzili do pracy i odchodzili z pracy według potrzeby organu prowadzącego szkołę. Przez te 25 lat zweryfikowano wartość pracy nauczyciela w różnych szkołach, tak w szkołach publicznych jak i nie publicznych i reforma edukacji jest też konsekwencją systemu kształcenia nauczycieli, realizowanych programów kształcenia dzieci i młodzieży oraz oczekiwań społecznych. Liczą się więc efekty kształcenia a nie zatrudnianie i zwolnienia nauczycieli, nie stanowiska dla dyrektorów, ale poziom oczekiwań społecznych adekwatny do poziomu kształcenia przyszłych obywateli. Niech więc nauczyciele i dyrektorzy uwzględnią w swoim zawodowym życiorysie konieczność poddawania się procesom kształcenia zawodowego i ocenom pracy nauczyciela. Zwolnienia i zatrudnienia w zawodzie nauczyciela nie są tylko konsekwencją reformy systemu edukacji, to konsekwencja wymagań stawianych w programach kształcenia i potrzebami szkół. A nauczyciele i politycy niech zabiorą się do oceny funkcjonowania sytemu edukacji bez konieczności obrony miejsc pracy dla zwalnianych nauczycieli. Na ich miejsce przyjdą nowi, spełniający oczekiwania reformy i oczekiwania społeczne. A tu należy przyznać rację, że realizujący reformę spełniają wyborcze obietnice czyli nasze oczekiwania co do zmian w systemie kształcenia i wychowania. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za bełkot?

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Istny stek bzdur! Ani jedno słowo nie ma sensu i nic z tego nie trzyma się kupy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisdolona dobra zmiano, pogadamy przy wyborach.

  nigdy z pisem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  cytat: "....w gminie Wieliczka nie było zwolnień, udało się zapewnić pracę wszystkim nauczycielom...", a dalej: "...natomiast 13 osobom, zatrudnionym czasowo na zastępstwa i w niepełnym wymiarze...rozwiń całość

  cytat: "....w gminie Wieliczka nie było zwolnień, udało się zapewnić pracę wszystkim nauczycielom...", a dalej: "...natomiast 13 osobom, zatrudnionym czasowo na zastępstwa i w niepełnym wymiarze godzin, nie będą przedłużone umowy o pracę wygasające z dniem 31 sierpnia br. ...".

  Jak by to nie nazwać, to 13 nauczycieli idzie na bruk.

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbliżony do kręgów

  .. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Były zwolnienia!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS to NAJGORSZY SYF - kara dla Polaków za pychę i głupotę

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Szkolnictwo - kolejna sfera którą pis niszczy i rozwala.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do nauczycieli

  Józef Palony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Ilu pracowników zwalniano z likwidowanych krakowskich zakładów w przeszłości? Czy wówczas ktoś choć na chwile pochylił się nad tymi ludźmi? Doradzano im, że muszą dostosować się do nowych warunków...rozwiń całość

  Ilu pracowników zwalniano z likwidowanych krakowskich zakładów w przeszłości? Czy wówczas ktoś choć na chwile pochylił się nad tymi ludźmi? Doradzano im, że muszą dostosować się do nowych warunków pracy, zresztą nadeszły czasy, że nikt z nas nie będzie pracował do emerytury na tym samym etacie. Dziś te słowa należy skierować do nauczycieli - trzeba przekwalifikować się zawodowo i ruszać na podbój rynku pracy. Cały świat stoi przed wami otworem - przecież jeszcze niedawno tak mocno utożsamialiście się z integracją europejską. Ponadto proszę tym faktem, że należy zwolnić jakąś grupę zawodową, nie tworzyć ewentualnego buntu społecznego przeciw rządowi. To się nie uda, gdyż społeczeństwo ma już dość uprzywilejowanych grup społecznych. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pożal się Boże doktorze

  niewielka nauczycielka. Jeszcze. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  józefie palony, musiałeś mieć pod górkę do szkoły i trafili ci się niewłaściwi nauczyciele. Dziwię się twojemu ojcu, bo oszczędzając na obiadach skazał cię na socjologa. Ekonomicznego w dodatku....rozwiń całość

  józefie palony, musiałeś mieć pod górkę do szkoły i trafili ci się niewłaściwi nauczyciele. Dziwię się twojemu ojcu, bo oszczędzając na obiadach skazał cię na socjologa. Ekonomicznego w dodatku. Dlatego nie żałuj swym dzieciom posiłków, niech wyrosną na tęgich górników, by nie musiały się doktoryzować.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do nauczycieli

  Józef Palony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Proponuję swoje dzieci wychować na górników, rolników czy murarzy, ewentualnie przedstawicieli handlowych. Proponuję również nie nachodzić lokalnych urzędów z propozycją zatrudnienia własnych...rozwiń całość

  Proponuję swoje dzieci wychować na górników, rolników czy murarzy, ewentualnie przedstawicieli handlowych. Proponuję również nie nachodzić lokalnych urzędów z propozycją zatrudnienia własnych dzieci - myślisz, że o tym nie wiem? :) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do nauczycieli

  Józef Palony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Ja Ci proponuję twoje dzieci wychowywać na górników, rolników, murarzy. Proponuję również nie kolendować do lokalnych urzędów po prośbie żeby dzieci przyjęli do pracy. Myślisz, że nie wiem :) ??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za porównanie!

  inteligent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Nie porównuj szkolnictwa i pedagogów do roboli zwalnianych z fabryki!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do nauczycieli

  Józef Palony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Rozumiem, że mówisz o wyjątkowej grupie społecznej, której należą się przywileje, wpływy, itd. Pozostała część społeczeństwa to szara masa, która ma cicho siedzieć. Ty i tobie podobni pewnie tak...rozwiń całość

  Rozumiem, że mówisz o wyjątkowej grupie społecznej, której należą się przywileje, wpływy, itd. Pozostała część społeczeństwa to szara masa, która ma cicho siedzieć. Ty i tobie podobni pewnie tak myślą, lecz nauczyciele nie są wyjątkową grupą społeczną. Czas najwyższy też zająć się kartą nauczyciela - jak długo można ciągnąć nauczycieli, rolników i inne grupy zawodowe? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba ci cos w życiu nie wyszło...

  Nauczyciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  I musisz mieć straszne kompleksy. Współczuję ci!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do nauczycieli

  Józef Palony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  To ja Ci współczuję, że jesteś nauczycielem - jak można było wybrać taki zawód :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego?

  abaqus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Szkoła nie jest od tego by nauczyciele mieli pracę. Nie rozumiesz tego? To nauczyciele są dla szkoły i jej uczniów a nie odwrotnie! W ogóle myślenie takimi kategoriami, że nauczyciele stracą pracę...rozwiń całość

  Szkoła nie jest od tego by nauczyciele mieli pracę. Nie rozumiesz tego? To nauczyciele są dla szkoły i jej uczniów a nie odwrotnie! W ogóle myślenie takimi kategoriami, że nauczyciele stracą pracę jest bezczelnością. Nie od tego są szkoły by dawać zatrudnienie! Nigdy to nie było celem ich istnienia, choć widać wielu myśli takimi chorymi kategoriami.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlatego

  fh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Bo robol znajdzie pracę wszędzie. Wszystko mu jedno gdzie "kopie rów". Od nauczycieli zależy przyszłość narodu. Wychowanie i nauczanie to często orka - jak się trafi na oporną materię...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak jak ty myśli ciemnota

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Widać miałeś pod górkę do szkoły a jak już tam dotarłeś to chyba było ci ciężko.... Napisz jakie masz wykształcenie i ile rozumiesz z otaczającego cię świata. Możesz własnymi słowami! ha ha ha ha...rozwiń całość

  Widać miałeś pod górkę do szkoły a jak już tam dotarłeś to chyba było ci ciężko.... Napisz jakie masz wykształcenie i ile rozumiesz z otaczającego cię świata. Możesz własnymi słowami! ha ha ha ha ha haaaa zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do nauczycieli

  Józef Palony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  skończyłem właśnie studia doktoranckie - a moje zainteresowana skupiają się wokół socjologii ekonomicznej. W szkole szło mi bardzo dobrze, chodź mocno rozczarował mnie rynek pracy - ale może dla...rozwiń całość

  skończyłem właśnie studia doktoranckie - a moje zainteresowana skupiają się wokół socjologii ekonomicznej. W szkole szło mi bardzo dobrze, chodź mocno rozczarował mnie rynek pracy - ale może dla tego, że tata nie jadał obiadów w sowa & przyjaciele. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  baju baju

  krysia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  tak tak. a ja właśnie zostałam papieżem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wniosek

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  A pisowska kłamczucha minister oświaty zapewniała że nikt pracy nie straci a nawet będą zatrudniać. Tylko ciemny lud wierzy tym pseudo katolikom z PISuaru

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama