Tarnów. Sąd umorzył sprawę ataku na tle rasowym

Tarnów. Sąd umorzył sprawę ataku na tle rasowym

Zdjęcie autora materiału
Robert Gąsiorek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Tarnów. Sąd umorzył sprawę ataku na tle rasowym

©Robert Gąsiorek

Marcin D. odpowiadał przed sądem za znieważenie i przemoc na tle rasistowskim. Temida uznała jednak, że jest niepoczytalny
Tarnów. Sąd umorzył sprawę ataku na tle rasowym

©Robert Gąsiorek

Nieoczekiwany zwrot akcji nastąpił w procesie dotyczącym ataku na kobietę i mężczyznę na przystanku autobusowym w centrum Tarnowa. Marcin D., oskarżony o publiczne znieważenie osoby z powodu jej przynależności etnicznej oraz użycie wobec niej przemocy, nie odpowie za swoje zachowanie. Sąd Okręgowy w Tarnowie postanowił umorzyć postępowanie uznając, że napastnik był niepoczytalny.

Do zdarzenia doszło niemal dokładnie dwa lata temu wieczorem na przystanku autobusowym w rejonie skrzyżowania ulic Krakowskiej i Koszyckiej.

Marcin D. usiadł tam na ławce obok 50-letniego Artura B. oraz jego 37-letniej partnerki, która była w szóstym miesiącu ciąży. D. zaczął najpierw obrażać 50-latka, sądząc, że ten jest Romem. - Mam ciemną karnację, a w dniu zajścia byłem mocno opalony. Jestem jednak rodowitym Polakiem - przekonywał przed sądem pokrzywdzony. Agresja słowna przerodziła się szybko w fizyczną. Marcin D. uderzył mężczyznę. Zaczął również obrażać jego partnerkę, która próbowała napastnika odciągnąć. Kiedy między mężczyznami wywiązała się bójka, na miejsce wezwano policję. Początkowo to Artur B. został zatrzymany i oskarżony o pobicie. Sąd Rejonowy w Tarnowie uniewinnił go jednak, uznając że działał jedynie w obronie własnej.
43 zdjęcia
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [ZDJĘCIA]

Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

©Małopolska Policja


Dopiero wtedy prokuratura przedstawiła zarzuty Marcinowi D. Śledczy uznali, że jego napaść wynikała z nienawiści do Romów.

Podczas procesu w Sądzie Okręgowym w Tarnowie Marcin D. nie przyznawał się do winy, a zeznający świadkowie zdarzenia wspominali o dziwnym zachowaniu 38-latka.

- Był bardzo wściekły i pobudzony. Działał z niezwykłą furią - relacjonowała kobieta, która widziała zajście.

Mimo że w trakcie śledztwa biegli ocenili, iż Marcin D. był poczytalny, to jednak na etapie procesu nagle zmienili zdanie.

- Po zapoznaniu się z dodatkową dokumentacją medyczną, wydali opinię uzupełniającą, w której stwierdzili, że oskarżony działał w warunkach całkowicie zniesionej poczytalności - mówi Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Decyzja o umorzeniu sprawy nie jest jeszcze prawomocna. Na razie jednak odwołanie nie wpłynęło.

WIDEO: Poszukiwani przez policję z Małopolski

Źródło: Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama