Parki w Tarnowie uwolnione od kleszczy

Parki w Tarnowie uwolnione od kleszczy

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Jolanta Filipowicz z córkami: Martyną i Kornelią oraz wnuczką Lilianą w parku Strzeleckim

Jolanta Filipowicz z córkami: Martyną i Kornelią oraz wnuczką Lilianą w parku Strzeleckim ©Paweł Chwał

Miasto zleciło opryskiwanie zieleńców i placów zabaw, żeby zredukować ilość groźnych pasożytów. Tylko w tym roku stwierdzono już blisko setkę przypadków zachorowań na boreliozę w regionie.
Jolanta Filipowicz z córkami: Martyną i Kornelią oraz wnuczką Lilianą w parku Strzeleckim

Jolanta Filipowicz z córkami: Martyną i Kornelią oraz wnuczką Lilianą w parku Strzeleckim ©Paweł Chwał

Parki, place zabaw i najpopularniejsze w mieście zieleńce zostały spryskane specjalnym środkiem, który powinien całkowicie wyeliminować kleszcze, niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Akcja dezynsekcji przeprowadzona została przez specjalistyczną firmę na koszt miasta. To odpowiedź magistratu na często zgłaszane w ostatnich tygodniach przez mieszkańców sygnały o pladze tych groźnych pajęczaków.

- Liczby nie kłamią. W tym roku mamy prawdziwe zatrzęsienie kleszczy. Doliczyliśmy się już 88 zgłoszonych przez lekarzy przypadków zachorowania na boreliozę. W analogicznym okresie w 2016 roku było ich o blisko połowę mniej - wylicza Elżbieta Poproch, kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

W związku z powikłaniami po ugryzieniu przez kleszcze do szpitali trafiło już 30 chorych.

- Nie wszystkie kleszcze są zarażone, ale nie wiemy tego na sto procent, dopóki nie zostanie wykonane badanie krwi u osoby ugryzionej. Powinno się je wykonać cztery tygodnie po tym zdarzeniu - tłumaczy Grażyna Zawada-Skrobisz, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Dzieci w Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie.

Przyznaje, że kleszcze i wywoływane przez nie choroby to coraz większy problem, zwłaszcza wśród najmłodszych.

- Kleszcze trzeba przede wszystkim jak najszybciej usunąć ze skóry, bo im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym ryzyko zakażenia jest większe. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić fachowo samemu, to zwróćmy się o pomoc do przychodni czy na SOR. Nie bagatelizujmy tego, bo jeśli okaże się, że złapaliśmy boreliozę, to jej skutkiem może być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne, a leczenie będzie żmudne i czasochłonne - dodaje Zawada-Skrobisz.

Kleszcze atakują także zwierzęta. - Niezauważone i nieusunięte w porę mogą doprowadzić do babeszjozy, która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci - mówi Jacek Jakubek, tarnowski weterynarz.

W trakcie przeprowadzonej w ostatnich dniach w Tarnowie dezynsekcji, specjalnym środkiem kleszczobójczym spryskano krzewy i zarośla w różnych rejonach miasta (szczegóły w ramce) do wysokości ok. półtora metra. - Zabieg wykonywaliśmy wieczorami i wczesnym rankiem, gdy nie było ludzi w tych miejscach. Środek został dodatkowo wzmocniony substancją żywiczną, aby zapobiec jego spłukaniu przez deszcz. Dzięki temu powinien być skuteczny przez co najmniej 3-4 tygodnie i zwalczać nie tylko dorosłe osobniki, ale również te, które się wylęgną - wyjaśnia Andrzej Smekal z firmy, która przeprowadziła dezynsekcję. Dzięki temu populacja kleszczy może się zmniejszyć nawet o 90 procent. Dodatkowo unieszkodliwione zostały również komary.

- Wytypowaliśmy miejsca, gdzie przebywa najwięcej ludzi. Niewykluczone, że akcję rozszerzymy o kolejne i, jeśli będzie potrzeba, powtórzymy za jakiś czas - mówi Stefan Piotrowski kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UMT. Tarnowianie chwalą pomysł. - Chodzę często do parku na spacery z córkami i wnuczką. Boję się o nie, żeby czegoś nie przyniosły ze sobą do domu. Teraz będę na pewno spokojniejsza - mówi mieszkanka Jolanta Filipowicz.

Wytruli również komary
Środek kleszczobójczy dobrano tak, aby działał nie tylko na te groźne pajęczaki, ale również na komary. Dzięki temu ich populacja w popularnych miejscach wypoczynku i rekreacji w Tarnowie również powinna się zmniejszyć.

Preparatem spryskano krzewy i zarośla m.in. w: parku Strzeleckim i w parku Piaskówka, na placach zabaw przy ul. Bitwy o Monte Cassino i Bitwy pod Studziankami, na Górze św. Marcina i przy ul. Kruczkowskiego, obok siłowni plenerowych na Błoniach i przy ul. Czarna Droga, na terenach otwartych przy ul. Czapskiego i w pobliżu Przedszkola nr 5.
WIDEO: Oława-Zabawa (pow. tarnowski). Powtórne lądowanie legendarnej Dakoty

Autor: Paweł Chwał, Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kleszcze

  Willis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Brawo Tarnów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co ze szczurami

  lubiacy park (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Szczury zostaly???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kleszce a platforma

  Władek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To jest wina PO, a przede wszystkim posła Dziaduśki...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kleszcze

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wystarczyło, nie zakazywać wypalania traw i kleszczy byłoby tyle ile a komuny.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama