Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Blask starej kapliczki

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Ryszard Cabała
Małe, ponadstuletnie zabytki są po konserwacji. Ostatnią ze starych kapliczek odnowiono dzięki dotacji z województwa i gminy.

Drewniana figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem w słupowej kapliczce zdobi skrzyżowanie ulic Rzyczyska i Krakowskie Przedmieście w Zielonkach. Udało się ją odnowić i odtworzyć drewnianą figurę, jaka była tu pierwotnie.

Murowana, słupowa kapliczka powstała tu z fundacji Andrzeja i Franciszki Świnków w 1892 roku. Jak opowiada sołtys Zielonek Władysław Orzechowski było to wotum dziękczynne rodziny Świnków.

- Z programu wojewódzkiego pozyskaliśmy 3 tysiące złotych, z gminy dołożyliśmy drugie tyle, dzięki czemu kapliczka została odnowiona, oświetlona i udało się na nowo zagospodarować jej otoczenie - mówi sołtys. - To ostatnia z zabytkowych kapliczek, która wymagała remontu. Wcześniej odnowiony został stuletnia zabytek na ul. ks. Zięby oraz cenny krzyż na Popielówce - wymienia Orzechowski.

Historia obecnie odnowionej kapliczki mówi, że w rodzinie fundatorów były problemy z potomstwem.

- Dzieci rodziły się, ale część z nich bardzo wcześnie umierało. W tamtych czasach często zdarzała się śmierć dzieci. Świnkowie za przeżycie ośmiorga z 12 pociech ufundowali kapliczkę Matce Bożej - zaznacza Mariusz Zieliński, inicjator renowacji i przewodniczący Zespołu ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym w gminie Zielonki.

Przed kilkoma dniami, 11 listopada kapliczka, która liczy sobie już 125 lat została oddana po gruntownej modernizacji. W uroczystościach poświęcenia brały udział władze gminy, sołectwa, strażacy, przedstawiciele rady parafialnej i mieszkańcy. Nie zabrakło też gospodarzy tego terenu - rodziny Krawczyków, którzy są potomkami Świnków.

Mariusz Zieliński, który również jest w prostej linii spokrewniony z fundatorami przypomina, że w tej kapliczce była pierwotnie drewniana figura koronowanej Matki Bożej z Dzieciątkiem.

- W latach 50-tych XX wieku w obawie przed kradzieżą została zabrana na plebanię - jednak nie przetrwała do dziś. A w kapliczce umieszczono inną drewnianą figurę, która też zaginęła. Następne figurki Matki Bożej były gipsowe i szybko ulegały zniszczeniu. Teraz odtworzyliśmy drewnianą figurę, przypominającą tę pierwotną - mówi Zieliński.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 26

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski