Ojców. Szlak winnic wiedzie przez krakowską jurę

Ojców. Szlak winnic wiedzie przez krakowską jurę

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Tatiana Mucha i Agnieszka Balicka ze Stowarzyszenia Kobiety i Wino
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Barbara Ciryt

Szlak Jurajskich Winnic został otwarty w Ojcowie. Tam spotkali się podkrakowscy winiarze. Oferowali swoje wyroby, prezentowali winnice, zapraszali do swoich gospodarstw.
Jak się okazuje winiarze najgęściej osiedlili się w północnych gminach powiatu krakowskiego. Wyjątkowo dużo jest ich w gminie Skała. - Wszędzie w świecie na jurze rośnie wino. Pomyślałem, że u nas też powinno tak być i założyłem winnicę w 2005 roku - mówi Marek Górski ze Smardzowic. Inni wskazują, że to on był tu prekursorem powstających winnic.

Gdy winnicę założył Marcin Niemiec z Cianowic to zainicjował także powstanie Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej. - Chciałem, żeby winiarze wspierali się nawzajem, dzielili doświadczeniami i pasją - mówi założyciel stowarzyszenia.

Samo sadzenie wina to nie wszystko. Z czasem właściciele winnic postanowili robić wino nie tylko na własny użytek i swojej rodziny, ale także na sprzedaż. Przyznają, że w polskich warunkach było ciężko. Prawo nie było dostosowane do takiej produkcji. Winiarze wszędzie napotykali bariery.

Teraz stowarzyszone gospodarstwa współpracują ze Stowarzyszeniem Kobiety i Wino oraz gospodarstwem rybackim Pstrąg Ojcowski, które daje im miejsce do prezentacji. Właśnie w tym gospodarstwie, niedaleko Groty Łokietka w Ojcowie, nad stawami była inauguracja Szlaku Jurajskich Winnic.

O promocję dbały panie ze Stowarzyszenia Kobiety i Wino. - Skupiamy osoby kochające wino, propagujemy przedsiębiorczość kobiet, wspieramy winiarzy. Zdobywamy dotacje na szkolenia, warsztaty dla winiarzy z różnych rejonów kraju - mówi Agnieszka Balicka, wiceprezes Stowarzyszenia KiW.

Tatiana Mucha, członkini stowarzyszenia zaznacza, że Małopolska jest jednym z kilku znaczących terenów winiarskich. W całym kraju jest około 1000 winnic, w których najbardziej udane są wina - ze względu na klimat - białe i różowe.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto





Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polskie wino i enoturystyka

  lesniczovka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie tylko polskie wino staje się modne i atrakcyjne, dynamicznie rozwija się również enoturystyka - http://portalenoturystyczny.pl/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama