Michałowice. Na szlaku zwycięskiej wojny z 1809 r.

Michałowice. Na szlaku zwycięskiej wojny z 1809 r.

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

210. rocznica powstania Księstwa Warszawskiego będzie obchodzona w Michałowicach w piątek 7 lipca. To przygotowania do tworzenia szlaku wojny polsko-austriackiej z 1809 roku.
Uroczystości rozpocznie msza o godz. 18 w kościele NMP Królowej Polski, o godz. 19 będą prelekcje w Bibliotece Publicznej.

Inicjatorem uroczystości jest Adam W. Gorycki, pasjonat historii, a współorganizatorami gmina i Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Michałowice. Msza jest dziękczynieniem z okazji 210. rocznicy utworzenia Księstwa Warszawskiego, co według niektórych historyków było odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
Księstwo formalnie było wolne, ale podporządkowane Napoleonowi Bonaparte, cesarzowi Francuzów. Istniało prawnie w latach 1807-1815, ale dwa lata wcześniej zostało opanowane przez wojska rosyjskie.

Czasy Księstwa wiążą się ze zwycięską wojną polsko-austriacka z 1809 r. O tej wojnie i uczestnikach walk opowiedzą prelegenci w Michałowicach. W programie prelekcje: Generał Jan Henryk Dąbrowski w Wilczkowicach, Wojna 1809 r. na terenie gminy Michałowice, Tworzymy w Michałowicach szlak wojny 1809 oraz występ wychowanków Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, rozdanie pierwszego numeru „Gazety Księstwa Warszawskiego”.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama