Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolechowice gościły gospodarzy z całej gminy. Podzielili dożynkowy chleb

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Archiwum gminy Zabierzów
Wieńce dożynkowe i świeżo wypieczone chleby ozdobiły kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach, bo tam rozpoczęły się uroczystości święta plonów dla całej gminy Zabierzów. Mszę koncelebrowali proboszcza parafii ks. dziekan Stanisław Kozieł, ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski oraz salezjanin ks. Andrzej Gołębiowski.

Potem w korowodzie przeniesiono wieńce i chleby na miejsce obrzędów dożynkowych. Z rolnikami gminy Zabierzów świętowali przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

- „Chleb smakuje tylko podzielony z inną ludzką istotą”- pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Jak każe tradycja, za chwilę będziemy się dzielić chlebem z tegorocznych plonów. Dzielmy się też naszymi sukcesami, naszą radością, osiągnięciami – bo tylko wtedy nabiorą one prawdziwego smaku. A przede wszystkim – dzielmy się dobrym słowem, zachętą do działania i współpracy. Szanujmy każdy ludzki wysiłek, każde staranie, zwłaszcza mające na celu wspólne dobro - powiedziała Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspominała tych, którzy przed laty pracowali dla Ojczyzny, walczyli o nią i ginęli za jej wolność. Przypominała pokoleniach mieszkańców zabierzowskiej ziemi, którzy pracowali tu na chleb i tych, którzy kontynuują ich dzieło. Dziękował rolnikom za ciężką pracę, w pogodę i niepogodę.

Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów Maria Kwaśnik także dziękowała rolnikom za kontynuowanie polskich tradycji, nie tylko dożynkowych, ale też wartości religijnych i rodzinnych.

Starostowie dożynek Justyna i Paweł Paczyńscy rolnicy z Bolechowic przynieśli chleb dożynkowy i rozpoczęto obrzęd dzielenia. Gościom rozdawali go wraz z panią wójt i przewodniczącą Rady Gminy.

Koła gospodyń wiejskich, kluby seniorów i przedstawiciele sołectw obdarowywali wieńcami zaproszonych gości. Natomiast samorządowcy przygotowali dyplomy dla najlepszych rolników.

Wyróżnieni zostali: Łukasz Marek z Więckowic, Henryk Bigaj z Więckowic, Ewa i Dariusz Kopońka z Rudawy, Radosław Duch z Rząski, Anna Kołodziejczyk z Rząski, Tadeusz Nęcka z Rząski, Kazimierz Korzonek z Ujazdu, Marcin Majewski z Więckowic, Tomasz Kurdziel z Pisar, Józef Baran z Karniowic, Krystyna Piwowarczyk z Zelkowa, Piotr Krawczyk z Zelkowa, Wojciech Malik z Burowa, Franciszek Dziedzina z Brzezinki, Stanisław Kantor z Brzezinki, Marek Sypik z Bolechowic, Paweł Paczyński z Bolechowic, Małgorzata Tylenda z Kobylan, Józef Wójtowicz ze Szczyglic, Józef Jaroń z Brzezinki, Elżbieta i Jan Jaroń z Brzezinki, Adam Szumiec z Brzezia, Marcin Mucha z Radwanowic, Tadeusz Walczowski z Radwanowic.

Dożynki były również okazją do ocenienia talentów kulinarnych gospodyń z całej gminy. II miejsce przyznano KGW z Rudawy kurczaka po galicyjsku (kurczak nadziewany wątróbką), II miejsce – KGW Balice za suropieki staropolskie, III miejsce - Klub Seniora z Bolechowic za garnek żniwiarza. Wyróżnienie przyznano KGW Nielepice za danie żniwiarza.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski