Myślenice. Taniec, śpiew i wykłady

Myślenice. Taniec, śpiew i wykłady

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Koncerty przyciągają tłumy widzów, nie tylko myśleniczan. Tu Bułgarów ogląda Bushra z Aleppo
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Katarzyna Hołuj

Przez kilka dni miasto będzie tyglem kultur - za sprawą festiwalu folkloru oraz kongresu młodzieży, który mu towarzyszy.
Uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Młodzieży IOV (Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej) będą dyskutowali do niedzieli o kulturze swoich krajów, a w szczególności o niematerialnym dziedzictwie kulturowym, czyli m.in. zwyczajach i obrzędach.

- To fantastyczne wydarzenie, bo traktuje o różnorodności kultur, a na dodatek dzieje się w Myślenicach, które są miastem leżącym na styku kultur: górali i krakowiaków - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.


Wśród gości z kilkunastu krajów są młodzi ludzie m.in. z Senegalu, Bahrajnu i Syrii.

Bushra Dabbagh z Aleppo mówiła nam wczoraj: - Czułam się w obowiązku przekazać uczestnikom Kongresu wiedzę o Syrii, bo choć z mediów na pewno wiedzą, że toczy się tam wojna, to nie wiedzą, albo wiedzą mało o tym, jak bogaty to kraj w tradycje i kulturę. Dziedzictwo kulturowe Syrii to nie tylko własność Syryjczyków, ale całego świata, dlatego warto, aby organizacje międzynarodowe zaangażowały się w jego ratowanie. Przygotowujemy się do tego, aby to, co zostało zniszczone odbudować, aby ocalało dla przyszłych pokoleń, ale bez wsparcia sobie nie poradzimy.

W niedzielę będzie można wziąć udział w sesji kończącej kongres. Odbędzie się ona o godz. 10 w Małopolskiej Szkole Gościnności na Zarabiu.

A już dziś, jutro i pojutrze czeka nas mnóstwo atrakcji w ramach samego festiwalu. Dziś o godz. 18 na rynku rozpocznie się koncert inauguracyjny. Na scenie zobaczymy zespoły z Algierii, Armenii, Brazylii, Bułgarii, Kenii, Pakistanu, Peru, Paragwaju i Polski.

Na sobotę zaplanowane są: happening kulinarny „Spróbuj świata” (Małopolska Szkoła Gościnności, godz. 11), korowód festiwalowy ulicami miasta (godz. 15) i koncerty na rynku, które rozpoczną się o godz. 17.

W niedzielę z kolei koncerty na rynku rozpoczną się o godz. 14.30 i będą trwały od późna, a zakończą się koncertem finałowym kończącym IV Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem.


Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama