Myślenice. Przed nami duże remonty

Myślenice. Przed nami duże remonty

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Myślenice. Przed nami duże remonty

©Katarzyna Hołuj

Myślenice. Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił przetarg na modernizację ul. Słonecznej . Ta jedna z najbardziej newralgicznych ulic, ma zostać przebudowana do jesieni. Ale to nie koniec. Będzie też remont innej ważnej drogi.
Myślenice. Przed nami duże remonty

©Katarzyna Hołuj

Remont ulicy Słonecznej jest wyczekiwany od dawna, szczególnie od czasu, kiedy - wraz z powstaniem tu dwóch galerii - centrum handlowe miasta przeniosło się z Rynku właśnie tutaj. Przy jednej z galerii funkcjonuje dworzec autobusowy, co generuje dodatkowy ruch.

Uchwalając budżet powiatu na 2017 rok, radni zdecydowali o przeznaczeniu 800 tys. zł na ten remont. Ogłoszenie przetargu jednak przeciągnęło się w czasie. Jak odpowiedziało nam wczoraj Starostwo Powiatowe, dlatego, że „trwały konsultacje z przedstawicielami galerii handlowych”.

Wykonawcę prac, jeśli nie będzie żadnych odwołań, powinniśmy poznać za dwa tygodnie. Termin składania ofert mija 12 lipca.

Zakres prac jest duży, bo obejmuje przebudowę chodnika i jezdni na odcinku pomiędzy ul. Słowackiego i ul. Kazimierza Wielkiego wraz z regulacją studni kanalizacyjnych i kratek ściekowych.

W czerwcu ubiegłego roku po krótkiej, acz gwałtownej ulewie, ulica ta zamieniła się w basen. Dyrektor ZDP Jerzy Grabowski mówił wtedy na naszych łamach: „ Samo położenie nowej nawierzchni nie byłoby problemem, ale mija się z celem, jeśli infrastruktura podziemna jest do wymiany”.

Dokładnie, zaglądając do specyfikacji, przewidziano: roboty przygotowawcze (m.in. rozbiórkowe, frezowanie nawierzchni), budowę chodnika, wykonanie odwodnienia drogi (wykonanie kanalizacji, montaż studni i studzienek ściekowych), regulację pionową studzienek dla urządzeń podziemnych, wykonanie nawierzchni i oznakowania.

Z tego też powodu można się spodziewać utrudnień dla kierowców. Zamawiający, aby je zminimalizować, zapisał w specyfikacji: „z uwagi na wzmożony ruch kołowy i pieszy na tym odcinku ulicy Słonecznej, zwłaszcza w okresie roku szkolnego, wynikający z sąsiedztwa dworca autobusowego, zaleca się przewidzieć niezwłoczne wejście w teren (zaraz po podpisaniu umowy) i realizację najważniejszych elementów budowy w miesiącach wakacyjnych”.

Już wkrótce ma się rozpocząć inna duża inwestycja. W lipcu ZDP ma ogłosić przetarg na remont innego bardzo ważnego połączenia, bo odcinka od ronda im. Marka Nawary w ciągu ul. Piłsudskiego przez Zdrojową i most osieczański po rondo im. Lecha Kaczyńskiego.

W ramach tej inwestycji przewidziana jest przebudowa wspomnianych mostów i budowa chodników.

Powiatowi przyznano na tę inwestycję dofinansowanie o niebagatelnej wysokości, bo 6 mln 150 tys zł. Są to pieniądze z konkursu na drogi subregionalne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wartość całego zadania wynosi 8 mln 200 tys. zł.

Starostwo Powiatowe informuje, że zostanie ono wykonane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Przewidywany okres realizacji to lata: 2017-2019. To inwestycja jest wyczekiwana niemniej niż ta, na Słonecznej.

- Do wysokości dolnego jazu na Rabie jest chodnik, więc powiedzmy jest bezpiecznie, ale dalej, gdzie są ostre zakręty i słaba widoczność jest... masakra. Kierowcy jeżdżą tu z dużą szybkością i nie zważają na to, że na przykład przy naszej szkole jest duży ruch samochodowy i poruszają się tędy osoby niepełnosprawne. Staraliśmy się i wciąż staramy o oznakowanie tego miejsca i wprowadzenia tu ograniczenia prędkości, ale bezskutecznie - mówi Paweł Karniowski, prezes myślenickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które prowadzi swój ośrodek dla dzieci właśnie przy tej ulicy.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE
Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Praca

  Mysleniczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  No i bardzo dobrze niech robią, remontują. Najważniejsze żeby usprawnić ruch w mieście i żeby było bezpiecznie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Praca

  Mysleniczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  No i bardzo dobrze niech robią, remontują. Najważniejsze żeby usprawnić ruch w mieście i żeby było bezpiecznie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama