Rozpoczynają się wakacje. Gdzie można się kąpać?

Rozpoczynają się wakacje. Gdzie można się kąpać?

Zdjęcie autora materiału
Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Tomasz Wrona lubi z córką Wiktorią przyjeżdżać nad zalew Chechło w Trzebini.

Tomasz Wrona lubi z córką Wiktorią przyjeżdżać nad zalew Chechło w Trzebini. ©Sławomir Bromboszcz

Uczniowie rozpoczynają wakacje, a na kąpieliskach rusza sezon letni. Pogoda w weekend ma być słoneczna, a co za tym idzie, na uruchomianych obiektach nie zabraknie wodnego szaleństwa.
Tomasz Wrona lubi z córką Wiktorią przyjeżdżać nad zalew Chechło w Trzebini.

Tomasz Wrona lubi z córką Wiktorią przyjeżdżać nad zalew Chechło w Trzebini. ©Sławomir Bromboszcz

- Wieczorny grill nad zalewem Chechło to już tradycja. W tym roku także będziemy tam świętować początek wakacji, dłuższych, bo po nich czekają nas studia - mówi Tomasz Wojciechowski, maturzysta z Trzebini.

Tylko dwa baseny

Niestety w tym roku jest mniej miejsc, gdzie będzie można popływać. W powiecie olkuskim dostępne będą trzy otwarte baseny w Bukownie, Olkusz i Wolbromiu. Korzystanie z tego ostatniego, będzie jednak mocno ograniczone, bo duży basen ma być remontowany i przez całe wakacje będzie niedostępny. Korzystać tam można jedynie z brodzika. Przed sezonem wyposażono go w antypoślizgową posadzkę. Nowością na basenie w Bukownie jest możliwość płacenia kartą.

Mieszkańcy powiatu olkuskiego narzekają, że na ich terenie nie ma naturalnego kąpieliska. Chcą popluskać się w zbiorniku bliżej natury muszą jeździć kilkadziesiąt kilometrów, najczęściej nad Sosinę w Jaworznie. - Może kiedyś zatopią jakieś stare wyrobisko - marzy Tomasz Lubaszka z Olkusza.

Remont i plaża w mieście

Powodów do radości nie mają także mieszkańcy Chrzanowa. W tym roku i najprawdopodobniej też w kolejnym nieczynny będzie basen na os. Kąty. Jego niecka jest uszkodzona, uchodzi przez nią woda i wymaga całkowitej przebudowy.

W ramach rekompensaty na Placu 1000-lecia usypano plażę miejską. Znajdzie się tam miejsce na piaszczyste boisko, stanie kilkadziesiąt leżaków, parasole, będą kurtyny wodne oraz budka, w której sprzedawane mają być napoje bezalkoholowe i lody. Będzie też strefa płatna z urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci, m.in. ogromną rakietą do wspinaczki, basenem z wodą i kulami.

- To odważny pomysł, ale wierzymy, że wypali. W końcu prawie każde dziecko lubi bawić się w piasku - mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa. Liczy, że ta inicjatywa zainteresuje także prywatne organizacje, które będą tam organizować wydarzenia.

Budowa miejskiej plaży kosztowała 25 tys. zł.

- To dziwny pomysł, ale zapewne zaglądnę tam z córką, by zobaczyć, co tam wymyślili. Ta plaża nie zastąpi jednak basenu na Kątach, gdzie często chodziliśmy - podkreśla Tomasz Wrona z Chrzanowa.

Za co cieszyć się mogą libiążanie. 1 lipca, po remoncie zostanie oddany basen w ich mieście. W części dla dzieci wybudowano wodny plac zabaw oraz odnowiono otaczającą go infrastrukturę. Jest tu o wiele ładniej niż rok temu.

Kozibród zamknięty

Gmina Trzebinia może pochwalić się największą liczbą naturalnych kąpielisk. Niestety są one zaniedbane, a dwa z nich będą nieczynne. Mowa o Gliniaku w Bolęcinie i Kozim Brodzie, gdzie dzierżawcy ośrodka wygasła umowa z Tauronem. Wielu osobom to nie przeszkadza, bo i tak kąpią się tam „na dziko”.

Pływać się pod okiem ratownika będzie można nad Balatonem i Chechłem. Gmina planuje na nich duże zmiany, ale jeszcze nie w tym sezonie. - Od lat słyszy się, że mają odnowić te miejsce. Najwyższy czas zacząć coś robić, a nie tylko obiecywać - mówi pan Tomasz.

W lato czynna będzie strzeżona plaża nad zalewem Skowronek w Alwerni.

47 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Plażowicze podczas wypoczynku.

Plaża nad Wisłą w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

Panorama plazy i Wawelu. ©Narodowe Archiwum Cyfrowe


WIDEO: Co zawiera woda w basenie?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama