Rollercoaster się chwieje! Rodzice, strzeżcie dzieciaki

Rollercoaster się chwieje! Rodzice, strzeżcie dzieciaki

Monika Pawłowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Rollercoaster się chwieje! Rodzice, strzeżcie dzieciaki
1/12
przejdź do galerii

©Monika Pawłowska

Przerażenie w oczach mieli Jolanta i Paweł Wodniakowie, kiedy zobaczyli, jak spod „nogi” rozpędzonego rollercoastera przed Oświęcimskim Centrum Kultury wypada drewniana kostka, na której stało to urządzenie. Na właścicielu lunaparku ta wiadomość nie zrobiła wrażenia. Przyszedł z młotem, wbił z powrotem klocek i stwierdził, że wszystko jest już w porządku.
Parking przed Oświęcimskim Centrum Kultury od soboty stał się miejscem rozrywki dla najmłodszych mieszkańców miasta. Stanęło tam wesołe miasteczko. Pytanie brzmi, czy na pewno jest tam bezpieczne?

Rollercoaster oblegan
y
Jedno z urządzeń - rollercoaster, czyli wagonik jeżdżący po szynach w górę i w dół, wzbudził ciekawość Pawła Wodniaka, mieszkańca Oświęcimia i dziennikarza portalu Fakty Oświęcim.


- Nogi tego urządzenia wspierały się na drewnianych klocach. Mocno się chybotały, jak rollercoaster sunął górą - relacjonuje Paweł Wodniak. Postanowił zawiadomić o tym fakcie straż miejską i w chwili, kiedy rozmawiał z dyżurnym, spod jednej nogi wypadł klocek.

W tym momencie przerażona żona naszego rozmówcy pobiegła do budki, gdzie stał człowiek obsługujący urządzenie. Chciała, by je zatrzymał, bo ta jedna noga wisiała w powietrzu.

- Całkiem spokojnie odpowiedział, że to się zdarza i nie ma wpływu na bezpieczeństwo ludzi - mówi zbulwersowany pan Paweł. - Po czym przyszedł inny pan z wielkim młotem i bez cienia emocji wklepał drewienko na swoje miejsce - dodaje.

Na miejscu pojawiła się straż miejska, która mogła jedynie sprawdzić dokumentację, bowiem nie ma kompetencji, by skontrolować urządzenia. Podobnie, jak policja i organizator przedsięwzięcia, czyli OCK.

Kto jest odpowiedzialny?
Lunapark prowadzą Czesi, którzy mają siedzibę firmy w Polsce. Podpisali umowę na wynajem terenu z Oświęcimskim Centrum Kultury. Jak twierdzi dyrektorka OCK, firma jest bardzo solidna, jej pracownicy dokładnie montowali urządzenia, sami je testowali, a także umyli.

Firma ma na wszystkie urządzenia wymagane atesty i certyfikaty - mówi Apolonia Maj, dyrektor OCK. To ona również odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników urządzeń.

Przyznaje, że zaniepokoił ją ten rollercoaster, ale tylko z tego względu, że stoi tuż przy ul. Śniadeckiego. Jednak właścicielka firmy uspokoiła ją, że wszystko jest w należytym porządku. Nawet te poukładane jedna na drugiej kostki, na których wspierają się nogi urządzenia.

- Sprawa bezpieczeństwa jest najważniejsza, ale nie mam uprawnień do kwestionowania zabezpieczeń tych urządzeń - dodaje Maj.

Z tego też powodu nie ma podstaw do zerwania umowy z Czechami. Nasi dziennikarze byli na miejscu w poniedziałek wieczorem. Wagoniki pełne dzieci trzęsły się, przejeżdżając po szynach. Po zatrzymaniu się mężczyzna z obsługi podchodził i młotem dobijał poluzowane drewniane kostki.

Pozostaje tylko modlić się, aby nikomu nic się nie stało i by jak najszybciej wesołe miasteczko odjechało. Jedno, co jest pewne, że za rok go tu nie będzie. Dyrekcja OCK postanowiła, że zostaną tylko dmuchańce.

Dozór tylko z nazwy
Próbowaliśmy ustalić, kto może skontrolować wesołe miasteczko. Jak się dowiedzieliśmy, Urząd Dozoru Technicznego wśród wielu kompetencji ma również nadzór nad objazdowymi lunaparkami, ale w ograniczonym zakresie.

- Zgodnie z rozporządzeniem możemy kontrolować tylko i wyłącznie karuzele - mówi Maciej Zagrobelny, rzecznik Urzędu Dozoru Technicznego.

Przyznaje, że takie miejsca rozrywki na kółkach, jak ten rollercoaster, nie są objęte niczyim nadzorem, choć w tym wypadku, przyjrzą się urządzeniom zainstalowanym w Oświęcimiu.

Wczoraj przekazał informację do oddziału w Bielsku-Białej. Dołączył również zdjęcie, które przesłaliśmy mailem.
- Absolutnie urządzenie w takim stanie nie jest urządzeniem bezpiecznym - mówi stanowczo Zagrobelny.
Co na to właściciele? Nie chcieli z nami rozmawiać i straszyli nas policją.Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wodniak dzwoni po Straż Miejską

Marek Nazarowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Wiara w moc oświęcimskiej Straży Miejskiej - bezcenna :-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
TKB

Kasia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Bardzo dobrze ,że nie będzie karuzel w przyszłym roku .Mam nadzieję ,że nigdy ich już nie zobaczę przez okno i nie usłyszę tego hałasu . Kolejną porażką jest postawienie toi toi obok wiaty...rozwiń całość

Bardzo dobrze ,że nie będzie karuzel w przyszłym roku .Mam nadzieję ,że nigdy ich już nie zobaczę przez okno i nie usłyszę tego hałasu . Kolejną porażką jest postawienie toi toi obok wiaty przystankowej....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dość TKB w Oświęcimiu - pytanie dla kogo ta impreza?

osw24 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

przed sceną jest raptem kilkadziesiąt osób a w ogródku gastronomiczny ludzie nie zważają w ogóle na to co się tam dzieje - po co wydawać pieniądze jak mieszkańców nie interesuje to,są leniwi i wolą...rozwiń całość

przed sceną jest raptem kilkadziesiąt osób a w ogródku gastronomiczny ludzie nie zważają w ogóle na to co się tam dzieje - po co wydawać pieniądze jak mieszkańców nie interesuje to,są leniwi i wolą iść do baru albo przed TV mimo iż to impreza nie biletowana i darmowa
a ta kolejka to rzeczywiście za blisko od pasa drogi - bez żadnego ogrodzenia - niech wjedzie któryś z kierowców na krawężnik i nieszczęście gotowezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co?

Ada (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Rollecoaster w Polsce haha. Moeszkam w okolicach Disney World i tutaj naprawde mozna poszalec. A to badziewie w Polsce to pewnie z niemieckich zlomowisk.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CENTRUM

Janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Centrum dużego osiedla i kilkadziesiąt miejsc parkingowych wyłączonych na kilka dni,ponieważ jakaś tępota wydaje pozwolenie na wątpliwej jakości rozrywkę. Nie ważniejsze jest dobro podatnika,nad...rozwiń całość

Centrum dużego osiedla i kilkadziesiąt miejsc parkingowych wyłączonych na kilka dni,ponieważ jakaś tępota wydaje pozwolenie na wątpliwej jakości rozrywkę. Nie ważniejsze jest dobro podatnika,nad interesik niedbającego o życie Ludzi.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo