Olkusz. Ruszyła budowa oddziału ratunkowego

Olkusz. Ruszyła budowa oddziału ratunkowego

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Olkusz. Ruszyła budowa oddziału ratunkowego
1/12
przejdź do galerii
Olkuski szpital otrzymał wszystkie niezbędne pozwolenia i w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przy budowie nowego SOR.
Nowy budynek powstaje na niezagospodarowanej działce z tyłu Nowego Szpitala w Olkuszu po byłym nieczynnym już lądowisku dla helikopterów. - Zakończono już przygotowanie terenu pod budowę, a obecnie powstają fundamenty pod konstrukcję nowego oddziału - informuje Marta Pióro z Grupy Nowy Szpital.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szpitalny oddział ratunkowy zostanie podzielony na kilka obszarów: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć; obszar resuscytacyjno - zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacyjny. Dzięki temu będzie więcej miejsca.

Zwiększą się możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji, SOR zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. - W planie zakupów znajdują się m.in. aparaty do znieczulania, przenośny aparat RTG i USG, defibrylatory z teletransmisją, kardiomonitory, respiratory, analizator parametrów krytycznych, aparaty EKG czy urządzenie do masażu serca - wylicza Marta Pióro. W projekcie uwzględniono również budowę bezkolizyjnej drogi dojazdowej dla karetek.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Olkuszu przyjmuje rocznie ponad 12,5 tys. pacjentów. Obecnie funkcjonuje w zaadoptowanych pomieszczeniach po dawnej Izbie przyjęć. Po analizach architektonicznych okazało się, że nie ma możliwości dostosowania oddziału do oczekiwań pacjentów i wymogów prawnych. Dlatego zarząd zdecydował o budowie całkiem nowego budynku i złożeniu wniosku o dofinansowanie ze środków UE. Łączna wartość projektu wynosi 6,2 mln zł, z czego udział własny to prawie 1,4 mln zł, a ponad 4,8 mln zł to dofinansowanie. Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Z kolei do pomieszczeń od starym SOR planowane jest przeniesienie poradni specjalistycznych, które są obecnie w innych budynkach poza terenem szpitala.

WIDEO: Chory na raka chłopiec z Olkusza spełnił marzenie - na jeden dzień został policjantem

Źródło: TVN24, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo