Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Chrzanów. Rozbudują cmentarz, jest za mały

Chrzanów. Rozbudują cmentarz, jest za mały

1/4

(© Sławomir Bromboszcz)

Niemal codziennie na cmentarzu komunalnym w Chrzanowie pojawiają się pracownicy zakładów kamieniarskich, by stawiać kolejne nagrobki. Wolnego terenu jest tam coraz mniej.
- Jak tak dalej pójdzie, to niedługo nie będzie, gdzie chować zmarłych - mówi Wiesław Gołas, który regularnie przychodzi na cmentarz doglądać grobu swojego ojca.

Rocznie w gminie Chrzanów umiera ok. 500 osób. Na cmentarzu parafialnym jest 5 tys. grobów i nie ma już miejsca na nowe, można tam stawiać jedynie urny. Komunalny o podobnej wielkości także szybko się zapełnia, dlatego konieczna jest jego rozbudowa.


- To jedna z większych i ważniejszych inwestycji, jakie musimy zrealizować w najbliższym czasie - mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.

Prace podzielone zostały na dwa etapy, mają rozpocząć się już w lipcu. Obecnie trwa wybór wykonawcy. Złożone zostały trzy oferty. Teren pomiędzy autostradą A4, północną obwodnicą Chrzanowa a cmentarzem zostanie wykarczowany. Wybudowana zostanie sieć energetyczna, wodociągowa oraz kanalizacja deszczowa i sanitarna. Wybrukowane zostaną alejki, postawione oświetlenie, kosze na śmieci i ławki. Teren zostanie ogrodzony.

Na nowej części staną dwa budynki. Jeden pełnić będzie funkcję administracyjno-sanitarną, drugi wyłącznie sanitarną. Pierwszy etap prac ma zakończyć się do października 2019 r.

- Na nowej części cmentarza pozostawione zostanie miejsce, na ewentualną budowę kaplicy w przyszłości - dodaje Ryszard Kosowski.

Rozbudowa cmentarza ułatwi życie osobom odwiedzającym nekropolie. Będą one mogły łatwiej przemieszczać się pomiędzy cmentarzem parafialnym a komunalnym, bo zostanie wybudowana nowa brama w pobliżu parkingu przy północnej obwodnicy. To tam prace mają rozpocząć się najpierw.

- Teraz trzeba iść prawie pół kilometra z parkingu, żeby dostać się na cmentarz komunalny - dodaje Halina Palka z Chrzanowa. Po wybudowaniu bramy trzeba będzie tylko przejść na drugą stronę ulicy.

W pierwszym etapie powstanie 1685 nowych miejsc pochówkowych. Po zakończeniu całej inwestycji w 2021 r. będzie ich 3437. Z tego 2672 to będą kwatery pojedyncze, 162 podwójne, 231 przeznaczonych dla dzieci do lat 6 oraz 372 miejsca na urny. Całość prac ma kosztować 5,2 mln zł.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się