Będzie remont linii kolejowej Sucha Beskidzka - Chabówka....

Będzie remont linii kolejowej Sucha Beskidzka - Chabówka. PLK ogłosiły przetarg

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Będzie remont linii kolejowej Sucha Beskidzka - Chabówka. PLK ogłosiły przetarg
Już wkrótce podróż koleją do Zakopanego będzie wygodniejsza. Spółka Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na prace remontowe na odcinku linii kolejowej Sucha Beskidzka – Chabówka. To ostatni z trzech podstawowych przetargów ogłaszanych dla inwestycji na trasach do stolicy Tatr. W realizacji są już prace za ponad pół miliarda na odcinki linii Skawina – Sucha Beskidzka i Chabówka – Zakopane.
Będzie remont linii kolejowej Sucha Beskidzka - Chabówka. PLK ogłosiły przetarg
W ramach zadnia na linii nr 98 Sucha Beskdzka – Chabówka przebudowane będą perony na 7 stacjach i przystankach. Podróżni, w tym osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszą obsługę, w miejscowościach Sucha Beskidzka, Osielec, Bystra Podhalańska, Jordanów, Skawa, Skawa Środkowa, Chabówka. Wszystkie perony zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Będą też lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane.
Na nawierzchni peronów i dojść będą wyznaczone pasy z wypukłą strukturą i ścieżkami dotykowymi. Na stacjach, wyposażonych w kładki dla pieszych, jak np. w Suchej Beskidzkiej dobudowane zostaną windy.

Prace na linii Sucha Beskidzka – Chabówka obejmą min. wymianę torów na długości ponad 31 km. Dla sprawniejszego i bezpieczniejszego ruchu pociągów ważna będzie także przebudowa kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych - 90 przepustów, 27 mostów i 3 wiaduktów. Poziom bezpieczeństwa na kolejowej trasie a także w komunikacji samochodowej zwiększy modernizacja 46 przejazdów kolejowo-drogowych. Na 26 skrzyżowaniach będą zamontowane urządzenia samoczynnej sygnalizacji min. w Suchej Beskidzkiej, w Makowie Podhalańskim, w Osielcu, w Jordanowie, w Skawie oraz w Chabówce.

Inwestycja na linii Sucha Beskidzka – Chabówka szacowana jest na blisko 258 zł. Zadanie jest częścią większego projektu za ponad 930 mln zł netto -„Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane”. Realizowane są już prace za 192 mln zł netto na linii nr 97 Skawina – Sucha Beskidzka oraz za 330 mln zł netto na linii nr 99 Chabówka – Zakopane.

Projekt ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Efektem inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego, realizowanych na zakopiańskiej trasie kolejowej, będzie nie tylko skrócenie czasów jazdy na poszczególnych odcinkach linii Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane, ale także sprawniejsze kursowanie pociągów, poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego i wzrost komfortu obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Zakończenie wszystkich prac na linii w 2023 r. skróci podróż z Krakowa do Zakopanego o blisko godzinę – z 3 godz. do nieco ponad 2 godz.ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Granda

mvb (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jakich 3h? Obecnie pociąg jedzie 4h pomimo oddania do użytku już dwóch z trzech planowanych łącznic (Kraków-Krzemionki i Sucha Beskidzka). To jakaś granda!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo