Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Reaktywacja Charstka, czyli jak na nowo wykorzystać 23 hektary terenu pod zaporą [WIZUALIZACJE]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wizualizacje: Adriana Baryżewska, Jan Kocieniewski, Miłosz Zieliński
Z wielu spotkań, dyskusji, ankiet i prac projektantów wyłania się finalna koncepcja nowego zagospodarowania terenu u podnóża korony zapory. Wszyscy są zgodni co do tego, że jego głównym przeznaczeniem ma być funkcja rekreacyjna.

To istotna zmiana w stosunku do planów, jakie jeszcze kilka lat temu miała gmina - stworzenie tu strefy przemysłowej z zakładami o małej uciążliwości.

Dobra lokalizacja (blisko centrum) tego terenu, zieleń, walory widokowe i wreszcie bliskość Raby - wszystko to jest zdaniem mieszkańców potencjałem, który należy wykorzystać i stworzyć tam miejsce do wypoczynku, które chętnie będą odwiedzali nie tylko mieszkańcy, ale także turyści. Minus, jaki wytykają dziś to właśnie brak zagospodarowanie tego miejsca.

Na razie gmina małym nakładem środków urządziła tam miejsce na ogniska, ale można by zdziałać o wiele więcej gdyby były na to środki. Jest szansa, aby pozyskać je z puli na rewitalizację obszarów poprzemysłowych, bo za taki uznaje się Charstek (kiedyś było tu zaplecze techniczne budowy zapory).

Architekci krajobrazu z Politechniki Krakowskiej w sobotę przedstawili mieszkańcom koncepcję, która jest wypadkową wcześniej zgłoszonych pomysłów mieszkańców i ich własnych. Dr inż. Miłosz Zieliński mówił o idei „pętli” (tudzież „obwarzanka”), która zakłada, że w pasie okalającym serce parku powstałyby „poletka”, które na swój sposób mogłyby zagospodarować gminne stowarzyszenia lub szkoły.

Oprócz tego projektanci proponują m.in. park sensoryczny, bazę kajaków, plażę, zabudowę o charakterze usługowym czyli np. kawiarnie (ale nie wyższe niż 16 m, aby nie zasłaniały widocznych stąd szczytów Beskidu Wyspowego), trawniki a la krakowskie błonia, które można by wykorzystywać na różne sposoby, część z zielenią wysoką (w miejscu obecnego zagajnika u podnóża korony zapory), parkingi na obrzeżach parku (na ok. 250 aut) oraz kładkę nad Rabą (poniżej zapory), która skracałaby drogę z centrum do tego nowego parku.

O tych pomysłach jedna z mieszkanek powiedziała, że „brzmią jak bajka”. Innym też się podobały. Krzysztofowi Filutowskiemu z Dobczyc szczególnie przypadł do gustu pomysł na oddanie inicjatywy stowarzyszeniom. Marzy mu się, że dojdzie do zawiązania koalicji dobczyckich stowarzyszeń, które zaczną wspólnie planować jak mogłyby zagospodarować swoje „poletka”.

- To jest wizja na przyszłość, a zaczniemy ją realizować od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu - mówił Paweł Machnicki, burmistrz Dobczyc. Dziś plan przewiduje tam zabudowę przemysłową.

Przy okazji mówiono o sąsiedztwie Charstka, a więc byłym Ośrodku Sportu i Rekreacji, który już niedługo ma zyskać nowe oblicze (kąpielisko, lodowisko, korty) oraz nienależących do gminy terenach, które zgodnie z planem zagospodarowania przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową i należy się spodziewać, że prędzej czy później powstanie na nich osiedle.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!

Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ

Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!

Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 33

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski