Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Przypomną historię męki i śmierci Jezusa podczas Misterium Męki Pańskiej

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Misterium Męki Pańskiej, czyli przypomnienie udręczenia i śmierci Jezusa będzie można zobaczyć w Niedzielę Palmową m.in. w Alwerni, Zagórzu i Imbramowicach.

Na przygotowanie takiej inscenizacji po raz pierwszy zdecydowano się w Zagórzu. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Irena Cielesta ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zagórza. Przygotowała scenariusz i reżyseruje spektakl.

- Włożyliśmy wiele pracy w to, by przygotować przepiękne i wzruszające widowisko religijne, w którym biorą udział aktorzy amatorzy - dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy Zagórza - mówi Irena Cielesta.

To nowy projekt, więc początkowo nie łatwo było namówić mieszkańców do udziału. W końcu udało się jednak zebrać 40-osobową obsadę. Irena Cielesta także wystąpi na scenie, wcieli się w jedną z uczestniczek tłumu. Jak mówi, w ten sposób będzie mogła pełnić rolę suflera i podpowiadać starszym osobom, kiedy przyjdzie ich pora wystąpić przed szereg i wygłosić swoją kwestię. W rolę apostoła św. Jana wcieli się radny Kamil Myrcik.

Misterium będzie można zobaczyć po wieczornej mszy św. o godz. 17.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zagórzu. Wszystkie sceny odrywane będą wewnątrz świątyni.

Organizatorka liczy, że za rok uda się wyjść poza mury kościoła i zorganizować tam drogę krzyżową.

Tradycyjnie już Misterium Męski Pańskiej będzie można zobaczyć w Alwerni. Nowością będą dwie sceny, a nie jedna, które staną przed klasztorem ojców Bernardynów. Misterium wystawione zostanie w Niedzielę Palmową o godz. 14.

Procesja, składająca się głównie z mieszkańców, przejdzie wokół Rynku i wróci pod klasztor. Wędrówka ta będzie miała charakter drogi krzyżowej. Ostatnia stacja - ukrzyżowanie - odegrana zostanie pod klasztorem. Misterium będzie można zobaczyć także w Wielki Piątek o godz. 17.

W piątkowej inscenizacji udział weźmie m.in. Tomasz Siemek, burmistrza Alwerni.

- Zawsze odgrywam złe role. Tym razem wcielę się w rolę Heroda. Poprzednio odgrywałem rolę Piłata - mówi Siemek.

Mieszkańcy powiatu olkus-kiego będą mieli okazję wybrać się do Klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach, gdzie Grupa Teatralna im. Ksieni Zofii Grothówny przygotowała misterium pt. „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi”. Przedstawienie rozpocznie się w niedzielę o godz. 15.30.

Spektakl „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi” nawiązuje do średniowiecznej praktyki dramatu liturgicznego – pasyjnego misterium, ale nie stanowi wiernej kopi obrzędowości, lecz przenosi jej aurę w czasy współczesne oraz akcentuje symboliczną warstwę misterium. Jednakże należy podkreślić, że to nie „typowa” Pasja, którą do dzisiaj często odgrywa się przy kościołach, w postaci (w miarę możliwości) realistycznie odgrywanych scen Męki Pańskiej w plenerze, z zachowaniem pełności i ciągłości obrazu biblijnego, lecz artystyczna „wizja” Kalwarii – splot kluczowych scen i cytatów.

Misterium w wykonaniu Grupy Teatralnej im. ksieni Zofii Grothównej odbywa się w szczególnym miejscu, bo przy Sanktuarium Męki Pańskiej, w którym znajduje się obraz Pana Jezusa Cierpiącego łaskami słynący, anonimowe dzieło pochodzące z XVII wieku, na którym umęczona twarz Chrystusa oddaje głębię niewypowiedzianej męki w imię odkupienia grzechów ludzkości swoją bezgraniczną miłością.

W przedstawieniu „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi” podkreślono poziom symboliczny, dlatego uczestnictwo wymagało zaangażowania serca i intelektu, wybrano pewne emblematy męki pańskiej, sceny pokazywano za pomocą ekspresyjnego tańca (ekstatyczny taniec dwóch niewiast jerozolimskich wyrażający agonię Chrystusa i cierpienie Matki frasobliwej) i emocjonalnego śpiewu (od cichego, kojącego po głośny, doniosły, wręcz agresywny), wykrzyczanych i wyszeptanych monologów, zachowując przy tym porządek biblijnej drogi Chrystusa na Golgotę. Gra światłem i dźwiękiem, pieśni religijne przy akompaniamencie gitary („Ogrodzie Oliwny”, „Jezusa Ukrytego”, „Ach, mój Jezu”…), minimalistyczna scenografia (krzyż, tron, kamienie) i kostiumografia (symboliczne kolory szat) oraz efekt mgły, potęgowały oniryczno-mistyczną aurę, która wprowadzała w stan quasitransu. Ważne jest to, że spektakl spełnia kluczową funkcję nabożeństwa – wspólnej modlitwy i adoracji. Widzowie mogli współtworzyć przedstawienie oraz poczuć się jak uczniowie Chrystusa i płaczące niewiasty, podczas bezpośrednich zwrotów Jezusa, który nakazywał odkryć w sobie posłannictwo do miłości, sceny Eucharystii i wspólnego dzielenia się chlebem lub w trakcie wspólnego odśpiewania pieśni.

Obsada składa się m.in. z amatorów-pasjonatów sztuki aktorskiej, w różnym wieku (od 6 lat wzwyż) i o różnych zainteresowaniach czy zawodach, lecz to nie przeszkadza im „mówić jednym głosem” i grać bez emfazy charakterystycznej dla naturszczyków. Na szczególną pochwałę zasługuję rola Judasza, który swoim głosem i ciałem pokazał poczucie winy zdrajcy Nazarejczyka. Swój talent zaprezentował, zdaje się, że w najlepszej scenie tego spektaklu – sądu nad Chrystusem, w którym posłużono się synekdochą – trzech mężczyzn odpowiadało starszyźnie żydowskiej i tłumowi, którzy zgodnie z tradycją Paschy i propozycją Poncjusza Piłata mógł ocalić jednego z więźniów; mordercę Barabasza albo Króla Żydowskiego, pomimo tego skazali na męczeńską śmierć niewinnego Jezusa. Młodzi mężczyźni na baczność i z zaciśniętymi pięściami w stronę publiczności wykrzykiwali brzemienne w skutkach zdanie „Krew Jego na Nas i na Nasze dzieci!”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małopolska zachodnia. Przypomną historię męki i śmierci Jezusa podczas Misterium Męki Pańskiej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski