Zbyt wąskie chodniki. Strefę parkowania czeka rewolucja?...

Zbyt wąskie chodniki. Strefę parkowania czeka rewolucja? [WIDEO]

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Witold Liguziński zaznacza, że chodnik dla pieszych ma mieć szerokość minimum dwóch metrów, a dla aut - co najmniej 2,5 m
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Anna Kaczmarz

Komunikacja. Prawnicy sprawdzają, czy miejsce postojowe dla auta musi mieć co najmniej 2,5 metra szerokości.
Miejscy urzędnicy przygotowują się do dostosowania strefy płatnego parkowania do zaleceń wojewody. Chodzi o to, by miejsca postojowe były wyznaczone tak, żeby dla pieszych na chodnikach pozostawało wystarczająco dużo miejsca, czyli co najmniej dwa metry, a w szczególnych przypadkach półtora. Witold Liguziński ze Stowarzyszenia Obywatel na Straży zwraca jednak uwagę, że to nie wystarczy. Wskazuje przepisy, które mówią, że oznakowane miejsce postojowe w przypadku parkowania musi mieć co najmniej 2,5 metra, a dla pasa postojowego (na jezdni) co najmniej 2 metry.Nikt tego dokładnie nie sprawdzał, ale gołym okiem można dostrzec, że w Krakowie na wielu chodnikach w strefie może zabraknąć w sumie co najmniej 4,5 metra, tak aby pomieściły się na nich oznakowane miejsca postojowe oraz przestrzeń odpowiedniej szerokości dla pieszych.


- Przepis mówi wyraźnie: jak się parkuje na chodniku czterema kołami, to miejsce parkingowe musi mieć co najmniej 2,5 metra. To powinno się egzekwować, a się tego nie robi. Należy się więc zastanowić, czy nie trzeba wszystkiego zrewolucjonizować i na nowo wyznaczyć miejsca postojowe w strefie, aby były zgodne z prawem - mówi Witold Liguziński. - A jeżeli na chodniku są podpory znaków drogowych, słupy i drzewa, to chodnik trzeba odpowiednio poszerzyć, aby spełniał wymóg szerokości - dodaje założyciel Stowarzyszenia Obywatel na Straży.

Jego zdaniem przepisu mówiącego o dwóch metrach szerokości miejsca postojowego w pasie jezdni nie spełniają m.in. zatoki parkingowe przy ul. Zwierzynieckiej.

Witold Liguziński powołuje się na rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Zapisy dotyczące wymiarów miejsc postojowych znajdują się w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia.

Dlaczego szerokość 2,5 metra ma takie znaczenie? - Jeżeli chcielibyśmy zaparkować równolegle do krawędzi jezdni, na miejscu o szerokości dwóch metrów, to wjeżdżając na chodnik - aby się na nim odpowiednio ustawić - trzeba przejechać przez ciągłą linię wyznaczającą miejsce postojowe, a więc wjechać na przestrzeń dla pieszych - wyjaśnia Witold Liguziński.

Jego uwagi uwzględniono w krakowskim Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Nasi prawnicy analizują rozbieżności w interpretacji zapisów rozporządzenia odnośnie szerokości miejsc do parkowania - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT.

Urzędnicy czekają więc na opinię prawną, którą przekażą wykonawcy projektu nowej organizacji ruchu w strefie parkowania. Liczą, że ta opinia będzie gotowa w najbliższym tygodniu.

Jeśli okaże się, że trzeba będzie wziąć pod uwagę szerokość miejsc postojowych na chodnikach wynoszącą 2,5 metra, to projektant będzie musiał to uwzględnić. Wtedy miejsca postojowe w strefie można byłoby pozostawić na chodnikach, na których byłoby przynajmniej 2,5 metra szerokości dla aut i dwa metry dla pieszych, a w szczególnych przypadkach półtora metra.

- Nigdzie nie ma zapisów, że minister może się zgodzić na to, aby ktoś się nie stosował do tych przepisów - komentuje Witold Liguziński.

Jeżeli chodzi o ewentualne wykorzystanie szczególnego przypadku półtora metra szerokości przestrzeni dla pieszych, to w ZIKiT wyjaśniają, że nie może być ona uzasadniona niedostatkiem miejsc postojowych w strefie. W ustawie o jej tworzeniu jest bowiem zapisane, że wprowadza się ją, by ograniczyć dostępność do danego obszaru.

Wicedyrektor ZIKiT Łukasz Franek przyznaje jednak, że wyjątkową sytuację można wykazać, jeżeli zarządca drogi udowodni, iż piesi zbyt często nie korzystają z chodnika na danej ulicy albo nie ma w danym rejonie szkół czy obiektów, do których dochodzi wielu pieszych.

Przypomnijmy, w związku z pokontrolnymi zaleceniami wojewody, mówiącymi o wyznaczeniu odpowiedniej przestrzeni na chodnikach dla pieszych, wstępnie wyliczono, iż w strefie może ubyć około 1800 miejsc postojowych. Na stronie internetowej mobilnykrakow.pl/parkowanie można zapoznać się z wynikami przeprowadzonej w tej sprawie inwentaryzacji miejsc parkingowych. Mieszkańcy swoje uwagi w tej kwestii mogą składać do 24 kwietnia.

Witold Liguziński zwraca również uwagę, że w związku z rozporządzeniem z 2005 roku do 30 czerwca tego roku, miejsca parkingowe (koperty) dla osób niepełnosprawnych - aby zachowały swoją ważność, muszą zostać wymalowane na niebiesko. - Chcemy iść w tym kierunku, aby koperty miały taki kolor. Jest pytanie, czy tak ma być wszędzie, na przykład również tam, gdzie jest kostka brukowa albo pod Wawelem - mówi Michał Pyclik. Zaznacza, że teraz jest prowadzona inwentaryzacja miejsc parkingowych, a później będzie czas na wprowadzenie zmian.


Czytaj także

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Baju, baju

  haha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Prima aprilis.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chciałbyś

  Leonidas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Obawiam się, że to nie żart :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kończ Waść .......

  j,ry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Czy dyrektor w ZIKiT ,odpowiedzialny za oznakowanie , już wyleciał z pracy ?
  Jest przecież oczywiste ,że oznakowanie było sprzeczne z prawem od samego początku ,czyli ktoś zatwierdził taki projekt...rozwiń całość

  Czy dyrektor w ZIKiT ,odpowiedzialny za oznakowanie , już wyleciał z pracy ?
  Jest przecież oczywiste ,że oznakowanie było sprzeczne z prawem od samego początku ,czyli ktoś zatwierdził taki projekt organizacji ruchu a później dokonał oznakowania ulic i chodników . Na samo oznakowanie poszło pewnie parę milionów .

  Wydaje mi się ,że władza publiczna powinna podawać do ogólnej wiadomości ,że za straty i nieprawidłowości odpowiedzialność karną poniósł ten a ten urzędnik i został po prostu zwolniony z pracy ,jak by to było w każdej prywatnej firmie .
  Tymczasem za rządów Majchrowskiego przyjęła się zasada "razem dopóki nas prawomocny wyrok sądu nie rozłączy".
  Proszę bardzo ,ale w swoim prywatnym folwarku , a nie w urzędzie władzy publicznej w którym pensje pochodzą z kieszeni podatników .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieudacznicy won

  tnmj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Nic nie pomogą czerwone głosy-minusy winnego i jego rodziny

  Wylot i to natychmiast a nie partaczyć robotę i bezmyślnie wydawać pieniądze podatników.

  W urzędzie pracuje kilka tysięcy ludzi w tym...rozwiń całość

  Nic nie pomogą czerwone głosy-minusy winnego i jego rodziny

  Wylot i to natychmiast a nie partaczyć robotę i bezmyślnie wydawać pieniądze podatników.

  W urzędzie pracuje kilka tysięcy ludzi w tym część nieudaczników i nierobów ,którzy nigdy nie powinni zajmować się tym czym się zajmują .

  Czy my , podatnicy zgadzamy się finansować ich pensje ?

  Nie ,za nasze pieniądze chcemy zatrudniać ludzi kompetentnych . Kto popiera takie założenie ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sami swoi

  tnhnhn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Jak widać nieudacznik z ZIKiT ,odpowiedzialny za tą kompromitację ma liczną rodzinę ,która obawia się ,że po wylotce z prace urwie się dochodowe koryto i z determinacją minusuje jego winę .

  Po...rozwiń całość

  Jak widać nieudacznik z ZIKiT ,odpowiedzialny za tą kompromitację ma liczną rodzinę ,która obawia się ,że po wylotce z prace urwie się dochodowe koryto i z determinacją minusuje jego winę .

  Po raz pierwszy na forum jest tyle głosów obrony urzędnika , widać ,że to rodzina i on sam .

  Nie odpuścimy ,tak jak w przypadku Jana T.

  Ludzie zarabiają najniższe pensje bo nieudacznicy zarabiają po kilkanaście tysięcy zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiście że wyleciał

  winif (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Skoro oznakowanie było robione x dyrektorów temu to oczywistym jest, że jak ktoś przestał kilka lat temu pełnić funkcję to już tam nie pracuje o.O Dobrze że obceny v-ce dyrektor ciśnie żeby zrobić...rozwiń całość

  Skoro oznakowanie było robione x dyrektorów temu to oczywistym jest, że jak ktoś przestał kilka lat temu pełnić funkcję to już tam nie pracuje o.O Dobrze że obceny v-ce dyrektor ciśnie żeby zrobić z tym syfem porządek (choć grupka wiadomych krzykaczy od niespełnionego ex-polityka od Kukiza - Michała eł - chciałaby żeby wszystko zostało po staremu tj. nielegalnie)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko prawomocny wyrok ich rozłączy

  gen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Przecież to wojewoda wykazał sprzeczne z prawem oznakowanie i nakazał doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem a nie nieudacznicy z ZIKiT sami wpadli na to,że miejsca są wadliwie wyznaczone ,więc...rozwiń całość

  Przecież to wojewoda wykazał sprzeczne z prawem oznakowanie i nakazał doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem a nie nieudacznicy z ZIKiT sami wpadli na to,że miejsca są wadliwie wyznaczone ,więc gościu nie pier........żeś się przespał z chmurką .Widać jesteś z tego grona drogowców z ZIKiT ,skoro masz takie dokładne informacje .
  Nie mam też wątpliwości ,żeś głupi , skoro wtrącasz do tego watki polityczne .
  Sprawa jest czysto merytoryczna , wylatuje dyrektor ZIKiT choćby z tego powodu ,że pobierano opłaty za parkowanie w miejscach nie przeznaczonych do parkowania .

  To może oznaczać ,że bezprawnie pobierano opłaty za parkowanie na tych miejscach i trzeba będzie wracać opłaty oraz opłaty podwyższone ( 50 zł za brak opłaty ) .Szykuje się niezły cyrk bo bajzel w ZIKiT trwa już od dawna .

  Chyba nikt nie uwierzy ,że obecni dyrektorzy ZIKiT są niewinni .

  Czyżby nie wiedzieli jakie oznakowanie znajduje się na drogach ?
  To nie wiedzą czym zarządzają ?
  To po co nam tacy nieudacznicy ?
  Przecież ZIKiT zatrudnia ponoć pół tysiąca pracowników !!!!!!!
  I dalej jest bajzel ?

  Obywatele , płacimy pensje ludziom ,którzy są odpowiedzialni za nieprawidłowości . Jak to jest możliwe ?
  A jest , bo bezmyślnie wybieracie wciąż tego samego prezydenta.

  Gdy prezydentem Krakowa był prof. Andrzej Gołaś takie przypadki nie byłyby możliwe . Po jednej wpadce dyrektor wylatywał ze stanowiska a tutaj same wpadki a odpowiedzialni nadal wicedyrektorują .

  Patologia krakowskiej władzy samorządowej będzie trwała dotąd dopóki Majchrowski będzie prezydentem ,bo on zamiast wypier.....nieudaczników czeka ,aż prawomocny wyrok sądu tego dokona .

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Następny frustrat z Podgóza

  winif (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Bo to fani pana Michałka (a może kolejne konto z Radomia samego pana Ł.?) wesoło nie rozróżniają Miejskiej Infrastruktury zajmującej się SPP i ZIKiTu zajmującego się organizacją ruchu. A za...rozwiń całość

  Bo to fani pana Michałka (a może kolejne konto z Radomia samego pana Ł.?) wesoło nie rozróżniają Miejskiej Infrastruktury zajmującej się SPP i ZIKiTu zajmującego się organizacją ruchu. A za parkowanie poza wyzaczonymi miejscami nie tylko MI (o zikicie nie wspominając) nie pobiera opłat, ale nawet nie może- jedyne co można to mandat od SM dostać (jak się łaskawie pojawią)
  A żeś ignorant to nie masz pojęcia co się dzieje w mieście, to że w zikicicie zmieniają się dyrektory nie jest tajemnicą tylko publicznie dostępną informacją. 4 lata temu v-ce dyrektorem został Sapoń (jak wprowadzano zmiany przy Plantach), którego niecierpieli radni i ostatecznie wyleciał, obecny v-ce dyrektor pracuje jakiś rok, miejsca w SPP były wyznaczone jeszcze przed Saponiem więc przynajmniej TRZECH v-ce dyrektorów temu.
  To od kiedy i gdzie funkcjonuje SPP (uchwalona przez RMK a nie ZIKIT) też nie jest tajemnicą.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama