Zaczęli remont chodnika, ale... zapomnieli osłonić pomnik...

Zaczęli remont chodnika, ale... zapomnieli osłonić pomnik przyrody! [WIDEO]

Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Platan klonolistny w okolicy bloku nr 20 na os. Zielonym jest pomnikiem przyrody. Rośnie na trasie remontowanego chodnika
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Joanna Urbaniec

Nowa Huta. Interwencja mieszkańca uchroniła cenny okaz przed uszkodzeniem. Remont wstrzymano do czasu zabezpieczenia drzew.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął prace przy remoncie chodnika przy ul. Żeromskiego. Trakt od dawna jest w totalnej rozsypce i wymaga natychmiastowej interwencji, bo zniszczone płytki już zagrażają bezpieczeństwu korzystający z nich mieszkańców.


Autor: Marzena Rogozik

Tyle, że urzędnicy całkowicie zapomnieli, że przy chodniku w okolicy bloku nr 20 na os. Zielonym rośnie leciwy i chroniony platan klonolistny. Drzewo w 2013 r. zostało wpisane na listę pomników przyrody. Jego korzenie wrosły w chodnik, dlatego przy remoncie trzeba na nie wyjątkowo uważać. Okazuje się, że wiedzą o tym mieszkańcy, a tej elementarnej wiedzy zabrakło urzędnikom.

- Dzień przed rozpoczęciem remontu dowiedziałem się, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie występował o zgodę na prowadzenie prac do Wydziału Kształtowania Środowiska - mówi Michał Mikiewicz, mieszkaniec Nowej Huty. - Jak można było o to nie zadbać, skoro remont będzie ingerencją w korzenie chronionego drzewa. Szerokość chodnika w tamtym miejscu jest wystarczająca by rozplanować prace w taki sposób, żeby obyło się bez strat dla tego, co uznano przecież za lokalną wartość - dodaje mieszkaniec.

Niedowierzając zapytaliśmy ZIKiT czy faktycznie nie uzyskał stosownych pozwoleń. Odpowiedział nam Jan Machowski z magistratu. Stwierdził, że „to zwykły remont, czyli wymiana nawierzchni bez poszerzania chodnika”. - Wykonawca został pisemnie poinformowany przez Wydział Kształtowania Środowiska o konieczności takiego prowadzenia prac remontowych w rejonie pomnika przyrody, by nie doszło do jego uszkodzenia - zapewnił nas Jan Machowski.

Żadnych konkretów jednak nie otrzymaliśmy, więc zwróciliśmy się o pomoc do Zarządu Zieleni Miejskiej. Dyrektor ZZM Piotr Kempf od razu wysłał na miejsce oficera drzewnego, by zobaczył, czy nie doszło do uszkodzenia pomnika przyrody. Po kilku godzinach okazało się, że tylko dzięki interwencji mieszkańca i naszej, udało się uratować drzewo przez uszkodzeniem, a w konsekwencji tego obumarciem, bo ZIKiT... wcale nie występował do Wydziału Kształtowania o pozwolenie. Urzędnicy myśleli, że nie muszą, bo to remont, a nie budowa...

- Prace zostały wstrzymane, bo wykonawca nie dopełnił obowiązku ochrony zabezpieczenia drzew - tłumaczy Krzysztof Wcisło, oficer drzewny z ZZM. Krzywda mogła stać się nie tylko drzewom pomnikowym (oprócz platanu jest tam też dąb szypułkowy, na szczęście w dużej odległości od chodnika), ale i starym kasztanowcom. Tych też wykonawca nie zabezpieczył przed uszkodzeniem np. koparką.

ZZM nakazła zawężenie chodnika o jedną płytkę przy bloku nr 23 na os. Zielonym by chronić kasztanowce i zakazał jazdy ciężkim sprzętem przy dębie szypułkowym. Z kolei przy chronionym platanie w promieniu pięciu metrów zostanie wydzielona specjalna strefa ochrony, gdzie będzie m.in. zakaz ubijania podłoża pod płytki. - ZIKiT i ZZM ustalą jak zabezpieczyć pomnik, albo trzeba będzie podnieść poziom chodnika przy platanie, albo nad korzeniami zrobić pomost ze specjalnej kratki - tłumaczy oficer drzewny. - Dobrze, że udało się zatrzymać prace w takim momencie. Zaznacza też, że wykonawcom powinno się przekazywać standardy postępowania z drzewami podczas remontów.

Takie dwa lata temu przygotowali członkowie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska.

- Na razie nasze zasady postępowania wobec pomników przyrody nie zostały uwzględnione i właśnie widać tego efekty - podsumowuje Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

marzena.rogozik@dziennik.krakow.pl

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZIKiT

  I wszystko jasne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Amatorzy i ignoranci ,brak profesjonalizmu :(
  Trzeba stać przy nich i tłumaczyć jak dziecku co i jak.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy będziesz mądry

  Monika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Ignorant sam jesteś chłopcy robią ciężką pracę ,zapraszam do pomocy jak taki jesteś mądry.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zniszczyć i iść dalej

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Takich mamy urzędników i wykonawców. Odwalic swoje i wziąć kasę. a to co stoi po drodze nieważne. Dobrze ze się tym ludzie zainteresowali

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama