Ugościmy piłkarską Europę. Zobaczą to w 130 krajach

Ugościmy piłkarską Europę. Zobaczą to w 130 krajach

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Cracovia będzie główną areną Euro 2017, zaplanowanego na czerwiec. W związku z tym trzeba było zmodernizować stadion
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Anna Kaczmarz

Czerwcowe młodzieżowe mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą dużą promocją dla Krakowa
Pełne trybuny na stadionie Cracovii, zjazd piłkarskich władz europejskich, około 300 dziennikarzy, transmisje telewizyjne do ponad 130 krajów - to wszystko czeka Kraków w związku z młodzieżowymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej do lat 21 - Euro 2017 - w Polsce. Koszt miasta to 1,5 mln zł na poprawę infrastruktury na obiekcie Cracovii, który będzie główną areną imprezy, zaplanowanej na drugą połowę czerwca.

- Hasło piłka nożna powoduje, że wszystko się otwiera - mówi Janusz Kozioł, doradca prezydenta Krakowa ds. sportu. Przyznaje, że Euro 2017 będzie dużą promocją dla naszego miasta. - Finał Euro 2017 ma być pokazywany w około 138 krajach, a pozostałe mecze w 108 - wylicza Janusz Kozioł.

A pierwotnie nasze miasto nie było nawet na liście miast organizatorów Euro 2017. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski początkowo sceptycznie podchodził do tego wydarzenia. „Miasto musiałoby ponosić koszty związane z organizacją tej imprezy, a promocja Krakowa byłaby średnia. Takie mecze ogląda niewielu kibiców. Organizujemy inne, lepsze, poważniejsze imprezy” - argumentował prezydent na naszych łamach.

Dopiero m.in. po serii naszych artykułów, pokazujących bierność władz Krakowa, w magistracie zaczęto ratować sytuację. Zaangażowanie miasta i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej doprowadziło do tego, że w Krakowie odbędzie się półfinał i finał. Wcześniej na obiekcie Cracovii swoje mecze grupowe mają rozgrywać Niemcy, Włosi i Duńczycy. Na półfinał i finał bilety rozeszły się bardzo szybko. Niewiele ich pozostało na mecz Niemców z Włochami. Bez problemu można jeszcze kupić wejściówki na spotkania Duńczyków: z Włochami i Niemcami.

Polacy swoje grupowe mecze będą rozgrywać w Lublinie i Kielcach. Wszyscy liczą jednak na to, że Biało-Czerwoni dojdą co najmniej do półfinału i przybędą do naszego miasta.

- Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby nasza reprezentacja zagrała w finale Euro w Krakowie. W końcu spędziłem tu kilka dobrych lat, grając w drużynie Cracovii, a wcześniej chodząc na mecze z rodzicami - powiedział reprezentant Polski Bartosz Kapustka (obecnie piłkarz Leicester City), który wystąpił w spocie promującym Euro 2017. Premierę klipu nagrywanego w Krakowie zaplanowano na drugą połowę maja.

Jeżeli Polacy dojdą do fazy finałowej, to można się spodziewać, że chętnych na ich dopingowanie będzie więcej niż widzów na stadionie (będzie na nim 15 tys. osób). Na taki wypadek zarezerwowano więc na strefę kibica plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Warunkiem funkcjonowania strefy jest jednak to, że w projekt zaangażują się sponsorzy imprezy.

Na półfinał i finał przyjadą europejskie władze piłkarskie i szefowie futbolowych federacji poszczególnych krajów. Dzień przed zakończeniem mistrzostw wezmą udział w wykwintnej kolacji. Można się spodziewać najazdu skautów, czyli wyszukiwaczy piłkarskich talentów z klubów Europy.

W związku z Euro 2017 trzeba było zmodernizować stadion Cracovii. Prace wiązały się głównie z poprawą bezpieczeństwa i dostosowaniem obiektu do transmisji telewizyjnych na najwyższym poziomie. - Prace obejmowały m.in. utworzenie dodatkowych schodów ewakuacyjnych, poprawę strefy wyjścia na murawę, wykonanie dodatkowych platform transmisyjnych i okablowania, pozwalającego filmować mecze z nowych miejsc - wymienia Janina Pokrywa, dyr. Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa.

Do około 300 zwiększona zostanie liczba stanowisk dla dziennikarzy.

Za 458 tys. zł miasto kupiło też urządzenie do naświetlania trawy na stadionie, aby nie dochodziło do jej ubytków w miejscach mniej nasłonecznionych. Urządzenie to zespół 60 lamp sodowych dużej mocy. Dyrektor Janina Pokrywa zapewnia, że z lamp - w razie potrzeby - będzie można korzystać również na innych miejskich stadionach.

Młodzieżowa reprezentacja Niemiec ma zamieszkać w hotelu Turówka w Wieliczce. Niemcy chcą korzystać z boiska treningowego w tym mieście, ale rezerwowo wyznaczyli bazę treningową Wisły Kraków w Myślenicach. Na obiekcie Wisły w Krakowie będą trenować Włosi, a Duńczycy - na stadionie Hutnika. Centrum treningowe dla wszystkich sędziów wyznaczono na stadionie Garbarni Kraków. Natomiast stadion Kmity Zabierzów ma być centrum treningowym dla wszystkich drużyn, które przyjadą do Krakowa na mecze fazy finałowej.


Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I znowu musimy sie napinac.

  dozorca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A moze by tak pokazac prawdziwe oblicze miasta gdzie mieszkaja ludzie - Slamsy i blokowiska w NH z pionowo stojacymi plytkami chodnikowymi. To moze byc bardziej interesujace dla 130 krajow swiata...rozwiń całość

  A moze by tak pokazac prawdziwe oblicze miasta gdzie mieszkaja ludzie - Slamsy i blokowiska w NH z pionowo stojacymi plytkami chodnikowymi. To moze byc bardziej interesujace dla 130 krajow swiata niz okna wystawowe w centrum, panie doradco prezydenta Krakowa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jednym czyli biednym zabierac oswietlenie

  Burmistrz Nowej Huty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Drugim czyli bogatym kupowac-ale po glosy w wyborach najpierw do tych biednych

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama