„Skrzydła Krakowa” znów na zakręcie

„Skrzydła Krakowa” znów na zakręcie

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

„Skrzydła Krakowa” znów na zakręcie
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Archiwum Polska Press

Prezydent Jacek Majchrowski unieważnił konkurs na organizację szkoleń szybowcowych i lotów widokowych w ramach projektu „Skrzydła Krakowa”, zwycięzcy zeszłorocznego budżetu obywatelskiego.
W tej sprawie wpłynęła tylko jedna oferta od Aeroklubu Krakowskiego, który był autorem kontrowersyjnego projektu. W pierwotnej wersji zakładał on zakup trzech szybowców i organizację 50 szkoleń i 600 lotów dla mieszkańców za bagatela 1 081 000 zł z gminnego budżetu.

Projekt wygrał w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim przy niskiej frekwencji (7 proc.) oraz przy oskarżeniach o opłacaniu ankieterów zachęcających do głosowania na pomysł aeroklubu.


Po oburzeniu mieszkańców i opinii publicznej prezydent Krakowa najpierw odstąpił od realizacji projektu, a później zdecydował się na jego okrojoną wersję (jeden szybowiec, ale więcej szkoleń i lotów dla krakowian). Jednak w marcu tego roku Jacek Majchrowski odstąpiły od zakupu szybowca i ogłosił otwarty konkurs na realizację 50 szkoleń i 600 lotów widokowych. Z podniebnych atrakcji mieszkańcy mieli skorzystać już w tym roku, a na dwuletni projekt w gminnej kasie zarezerwowano ponad 1 mln zł.

- Oferta aeroklubu nie spełniała warunków formalnych - informuje Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Jedyna zgłoszona propozycja w sprawie realizacji „Skrzydeł Krakowa” nie przekroczyła minimalnej liczby punktów przy ocenie oferty. Aeroklub Krakowski wstrzymał się z komentowaniem decyzji magistratu.

Czy w takich okolicznościach prezydent zamierza wycofać się z kontrowersyjnego projektu? - Nic z tych rzeczy. Konkurs w tej sprawie zostanie ponownie ogłoszony - odpowiada Andrzej Kulig. Jednocześnie nie wiadomo, czy jeszcze w tym roku uda się rozpocząć pierwsze szkolenia i loty dla mieszkańców. - Teraz procedura urzędowa rozpoczyna się od nowa. Nie możemy działać poza prawem - dodaje Barbara Mikołajczyk, dyrektor magistrackiego Wydziału Sportu.
WIDEO: Droższe parkowanie metodą na korki w centrach miast? Zmiany w ustawie o drogach publicznych

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie dajmy się zwariować

  stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  dziwne, aeroklub nie spełnił kryteriów konkursu? biorąc pod uwagę, że kryteria są podobne dla większości tego rodzaju konkursów i wynikają z przepisów prawa - to chyba nie za dobrze świadczy o...rozwiń całość

  dziwne, aeroklub nie spełnił kryteriów konkursu? biorąc pod uwagę, że kryteria są podobne dla większości tego rodzaju konkursów i wynikają z przepisów prawa - to chyba nie za dobrze świadczy o aeroklubie?! Sądzę, że zawsze można ogłosić konkurs jeszcze raz. Może zgłosi się ktoś inny, bardziej profesjonalny. Poza tym zawsze można zlecić zadanie w trybie ustawy prawo zamówień publicznych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie polatamy?

  starosta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  otwarty konkurs ofert weryfikuje potencjalnych realizatorów. Widać aeroklub nie spełnił kryteriów. A ponieważ są to kryteria ustawowe to też świadczy o aeroklubie. Więc suma sumarum chyba dobrze,...rozwiń całość

  otwarty konkurs ofert weryfikuje potencjalnych realizatorów. Widać aeroklub nie spełnił kryteriów. A ponieważ są to kryteria ustawowe to też świadczy o aeroklubie. Więc suma sumarum chyba dobrze, że odpadli. Być może ktoś inny będzie w stanie zrealizować ten projekt.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Budżet Obywatelski

  przecież (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Pomysł organizowania głosowań mieszkańców, na to czego im nie zrobimy, nie jest wart złamanego grosza !
  Już chyba byłoby lepiej gdyby się okazało, że ktoś w magistracie, znalazł okazję do...rozwiń całość

  Pomysł organizowania głosowań mieszkańców, na to czego im nie zrobimy, nie jest wart złamanego grosza !
  Już chyba byłoby lepiej gdyby się okazało, że ktoś w magistracie, znalazł okazję do zarabiania pod tym pozorem ... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama