Prezydent popiera pomysł radnego na stworzenie Muzeum Nowej...

Prezydent popiera pomysł radnego na stworzenie Muzeum Nowej Huty

Zdjęcie autora materiału
Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Prezydent popiera pomysł radnego na stworzenie Muzeum Nowej Huty

©Joanna Urbaniec / Polskapresse

Muzeum PRL-u na osiedlu Centrum E w Nowej Hucie może wkrótce zmienić się w placówkę, która będzie opowiadała dzieje całej dzielnicy. Jej częścią będzie trasa turystyczna „Podziemna Nowa Huta” i... kultowe neony.
Prezydent popiera pomysł radnego na stworzenie Muzeum Nowej Huty

©Joanna Urbaniec / Polskapresse

Propozycję, by Muzeum PRL-u, które nie wszystkim dobrze się kojarzy, przekształcić i nadać mu inną formułę złożył Jackowi Majchrowskiemu radny miejski Tomasz Urynowicz. Podobną wizję ma także wiceprezydent ds. kultury Andrzej Kulig.

Okazuje się, że i prezydent Majchrowski przychyla się do takiego rozwiązania.

- „W zaistniałej sytuacji muzeum zajmujące się tylko okresem PRL-u ma niewielkie szanse na rozwój w obecnym kształcie.
Dlatego uważam, że koncepcja rozszerzenia narracji Muzeum o Nową Hutą jest interesująca i posiada duży potencjał rozwojowy, a przeniesienie środka ciężkości i głównego zakresu rzeczowego Muzeum PRL-u z historii Polski Ludowej na Muzeum Nowej Huty jest uzasadnione - napisał prezydent miasta w odpowiedzi na interpelację. Jacek Majchrowski podkreślił też, że tworzona obecnie trasa turystyczna „Podziemna Nowa Huta” będzie „niewątpliwie interesującym wzbogaceniem oferty Muzeum”.

Zanim jednak muzeum powstanie, trzeba uporządkować kwestie formalne. Na razie miejscy urzędnicy uzgadniają aneks do umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które obiecało finansować działalność placówki w budynku dawnego kina „Światowid” do końca 2018 roku oraz pokryć koszty projektu przebudowy i stworzenia m.in. wystawy stałej.

Docelowo ma tam powstać nowoczesne i multimedialne muzeum, w którym znajdą swoje miejsce najważniejsze elementy dziedzictwa i krajobrazu kulturowego dzielnicy. W jego skład wejdą obiekty trasy turystycznej „Podziemna Nowa Huta”, a także unikalne nowohuckie neony.

Inwestycja polegająca na utworzeniu na os. Centrum E Muzeum Nowej Huty może pochłonąć nawet 50 mln zł. Szczegóły będą znane po zakończeniu ustaleń z MKiDN.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo