Portugalczycy wracają na Zakrzówek. Osiedle mieszkaniowe...

Portugalczycy wracają na Zakrzówek. Osiedle mieszkaniowe powstanie w sąsiedztwie zalewu

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Tak deweloper wyobraża sobie bloki mieszkalne przy ul. św. Jack
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Archiwum

Deweloper, który planował zbudować bloki mieszkalne przy akwenie Zakrzówek, teraz planuje inwestycje po sąsiedzku, wzdłuż ul. św. Jacka. W pierwszym etapie ma powstać 105 mieszkań.
Do magistratu już wpłynęły wnioski o pozwolenie na budowę trzykondygnacyjnych budynków z garażami podziemnymi - w dwóch miejscach przy ul. św. Jacka. Za inwestycję odpowiadają ci sami portugalscy deweloperzy, którzy dekadę temu przymierzali się do zabudowania okolic zalewu Zakrzówek.

Mieszkańcy i aktywiści przez lata walczyli, żeby deweloper zrezygnował z tych planów. W końcu rok temu Portugalczycy zgodzili się sprzedać gminie 27 hektarów terenów przy Zakrzówku, gdzie teraz rozpocznie się budowa parku rekreacyjnego. Jednak deweloper zachował działki wzdłuż ul. św. Jacka, które według planu miejscowego pozostają budowlane.

Do planowanego osiedla mieszkaniowego będzie prowadzić zmodernizowana ul. św. Jacka. „Koncepcja nie przewiduje żeby stała się ona ulicą przelotową” - czytamy w oświadczeniu spółki Krakow City Park, która odpowiada za inwestycje. Obecnie deweloper skupia się na rozpoczęciu budowy pierwszych budynków mieszkalnych. Jednak nie wyklucza rozszerzenia budowy na pozostałe działki w sąsiedztwie.

„Bardzo duża część nieruchomości położonych wzdłuż ul. św. Jacka nie jest naszą własnością i nieznane są nam plany dotyczące planowanych na nich inwestycji” - tłumaczy w oświadczeniu deweloper.

Oburzeni planami dewelopera są mieszkańcy Dębnik. - Te plany oznaczają zniszczenie siedlisk węża gniewosza, który przecież znajduje się pod ochroną - podkreśla Jolanta Kapica ze Stowarzyszenia na rzecz Ochrony i Rozwoju Dębnik. Lęgowiska gada miała chronić specjalna strefa wykluczająca zabudowę, jednak na jej utworzenie nie zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Inwestycje mieszkaniowe w sąsiedztwie Zakrzówka niepokoją również radnych dzielnicowych. Otrzymali oni do zaopiniowania tylko projekt przebudowy ul. św. Jacka, a nie kontrowersyjnej zabudowy. - Na pewno będzie ona mocno ingerować w rejon Zakrzówka - przekonuje Arkadiusz Puszkasz, przewodniczący Rady Dzielnicy VIII Dębniki. Natomiast inny radny „ósemki” Paweł Bystrowski wprost mówi o wycinaniu po kawałku cennych przyrodniczo terenów obok Zakrzówka. - Tak najłatwiej deweloper poradzi sobie z kwestiami środowiskowymi - komentuje Paweł Bystrowski.

Inwestor przekonuje, że planowane zbudowania nie będą stanowić zagrożenia dla rzadkich gatunków zwierząt, m.in. motyla modraszka. „Priorytetem dla nas jest szanowanie obowiązujących przepisów i stworzenie dialogu z mieszkańcami Dzielnicy VIII” - podkreśla inwestor.

Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek specjalny - radni cz.2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama